نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

معرفی سازمان مخابرات و تنظیم مقررات جمهوری چك (cto)تعداد بازدیدکنندگان 4491 بازدید نسخه چاپی

مترجم: فاطمه اللهیاری

فعالیت‌های بین‌المللی cto 
حوزه اختیارات سازمان مخابرات چك (كه در این مقاله «سازمان» نامیده می‌شود) به موجب قانون مرتبط با ارتباطات الكترونیك، و برپایه اصلاح دیگر قوانین این بخش (قانون ارتباطات الكترونیك) كه در درون فعالیت‌های سازمانی معنا پیدا می‌كند، تضمینی بر كاركردهای ارتباطات الكترونیك و فعالیت‌های بین‌المللی مرتبط با این بخش در ارگان­ها و سازمان­های دولتی و غیردولتی مجری آن می‌باشد. نمایندگان سازمان با هدف افزایش منافع بین‌المللی جمهوری چك، در نشست‌های مهمی از جمله نشست اتحادیه اروپا (eu)، سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (nato)، سازمان توسعه و همكاری‌ مشترك اقتصادی (oecd)، اتحادیه مخابرات بین‌الملل (itu)، كنفرانس سازمان­های پست و مخابرات اروپا (cept)، مؤسسه استانداردهای مخابراتی اروپا (etsi) و اتحادیه پست عمومی (upu) شركت می‌نمایند.  

فعالیت‌های مرتبط cto با اتحادیه اروپا (eu) 
از زمانی كه جمهوری چك در اتحادیه اروپا یك كرسی را از آن خود كرده است (اول ماه می 2004)، مسئولیت فعالیت‌های مرتبط cto با این اتحادیه، برعهده دپارتمان روابط بین‌الملل گذارده شده كه با دیگر دپارتمان‌های تخصصی cto، دارای همكاری مشترك است. این فعالیت‌ها به طور مشخص عبارتند از: شركت نمایندگان cto در نشست‌های منظم كاری و مشاوره‌ای هیئت‌های كمیسیون اروپا، مانند گروه رگولاتورهای اروپا (erg)؛ كمیته ارتباطات (cocom)؛ كمیته طیف رادیویی (rsc)؛ گروه سیاست‌گذاری‌های طیف رادیویی (rspg) و كمیته نظارت بر بازار و ارزیابی منطبق بودن مخابرات (tcam) و پیاده­سازی و اجرای نتایج حاصل از این جلسات. 

گروه رگولاتورهای اروپا (erg)، یك هیئت مشاوره‌ای‌ و زیرمجموعه‌ای از كمسیون اتحادیه اروپا است. اعضای erg متشكل از نمایندگان سازمان‌های رگولاتوری ملی از دول عضو اتحادیه اروپا و نمایندگان كمیسیون اتحادیه اروپا می‌باشند. عضویت cto در erg پس از كسب كرسی اتحادیه اروپا توسط جمهوری چك صورت پذیرفت. erg از توسعه بازار داخلی اتحادیه اروپا در حوزه ارتباطات و خدمات الكترونیك، در قالب چارچوب جدید رگولاتوری پشتیبانی می‌كند.

گروه رگولاتورهای مستقل (irg) خارج از ساختارهای اتحادیه اروپا قرار دارد. این گروه با هیئت رگولاتوری ملی دول اروپایی همكاری دارد كه دولت­های غیر عضو اتحادیه اروپا را نیز در برمی‌گیرد. از جمله مزایای عمده عضویت در irg را می‌توان به اشتراك گذاشتن تجربیات و نظرات مرتبط با موضوعات مشترك­المنافع در توسعه بازار ارتباطات الكترونیك اروپا دانست. مسئولان چك از این تجربیات در قوانین و مقررات مرتبط با بازار ارتباطات الكترونیك چك و در تهیه پیش‌نویس معیارهای قانونی آینده بهره می‌گیرند.

كمیته ارتباطات (cocom)، یك هیئت مشاوره قانون­گذار در اتحادیه اروپا محسوب می‌گردد. وظایف متعددی از جمله: تغییر و جابجایی چارچوب‌های رگولاتوری جدید، برای شبكه‌های ارتباطی و خدمات الكترونیك به موازات قوانین ملی دول عضو اتحادیه اروپا را می‌توان در این حیطه برشمرد. به­علاوه این كمیته پلتفورمی را جهت تبادل اطلاعات به­منظور توسعه بازار و فعالیت‌های رگولاتوری فراهم آورده است. در سال 2004، cto به برنامه كاری مشترك erg/irg كه در پایگاه اینترنتی erg، تحت عنوان برنامه كاری 2004 انتشار یافته بود، پیوست.

كمیته طیف رادیویی (rsc) یك هیئت اجرایی در كمیسیون اروپا به حساب می‌آید. این سازمان عهده‌دار تنظیم معیارهایی جهت تضمین بهره‌برداری موثر و هماهنگ از طیف در اروپا است. سازمان تنظیم مقررات چك از بدو تأسیس خود به عضویت rsc درآمده است. مهم­ترین موضوعاتی كه در سال 2004 تحت توجه و اقدام rsc قرار گرفت شامل تعیین فركانس‌های رادارهای كوتاه­برد خودكار (srr) و هماهنگ‌سازی شرایط جهت راه‌اندازی شبكه‌های دسترسی rlan در باند 5 مگاهرتز، راه‌اندازی سیستم‌های كوتاه­برد و به­كارگیری باندها بعد از واگذاری مجدد ermes، tfts و غیره می‌شود.

گروه سیاست‌گذاری طیف رادیویی (rspg) نیز یك هیئت مشاور در كمیسیون اروپا است كه مسائل استراتژیك بهره‌برداری از طیف رادیویی را مورد بررسی قرار می‌دهد. مهم­ترین فعالیت‌های rspg در سال 2004، شامل تهیه مقدمات و تطبیق‌دهی نظرات، به منظور واگذاری مجدد حقوق استفاده از طیف و تأثیر تعویض طیف پخش امواج آنالوگ و دیجیتال بود. رگولاتوری چك علاوه بر rspg در فعالیت‌های كارگروه‌های دیگری كه به منظور محقق ساختن موارد ذكر شده در بالا تأسیس شده‌اند، مشاركت می­كند.

علاوه بر این یك نماینده از cto در جلسات كمیته نظارت بر بازار و ارزیابی منطبق بودن مخابرات (tcam)، كه یك هیئت مشاوره در كمیسیون اروپا جهت اجرای قوانین مرتبط با تجهیزات ترمینال ارتباطات و تجهیزات رادیو و بررسی دوطرفه مطابقت آنها با دستور‌العمل‌های مدنظر است، شركت می‌نماید.

تضمین همكاری با رگولاتورهای كشورهای عضو اتحادیه اروپا در حوزه قوانین و مقررات و اصلاح قوانین ec.

ایفای بخشی از مسئولیت‌های سطح بالا در حوزه ارتباطات الكترونیك، مسئولیت‌های مربوط به قوانین و مقررات و دستیابی به اهداف مرتبط با این حوزه و همكاری با وزارت فناوری اطلاعات جمهوری چك در خصوص تلاش­های مرتبط با پایگاه­های داده‌ سیستم اطلاعات برآورد قانون (ispa). 

عضویت در گروه هم‌پایه منطقه‌ای وزارت انفوماتیك كشور و همكاری با آنان جهت مهیا نمودن مقدمات جلسات corper (كمیته نمایندگان دائمی دول عضو اتحادیه اروپا).

تهیه مقدمات و زمینه‌های اهداف بلندمدت در استفاده از طیف رادیویی و تطبیق آن با مفاد تعهد‌نامه‌های بین‌المللی و تعهدات ایجاد شده به­واسطه عضویت جمهوری چك در اتحادیه اروپا؛ همكاری در جهت تهیه مقدمات جلسه‌های مرتبط با این موضوع، تهیه پیش‌نویس طرح واگذاری باند فركانسی و تهیه پیش‌نویس ملحقات طرح بهره‌برداری از طیف فركانسی.

توجه به برنامه‌های بازرگانی ec جهت طراحی، مدیریت و ارزیابی پروژه‌ها در حوزه ارتباطات الكترونیك و در درون دامنه مسئولیت‌های cto. 

تداركات سازمانی جهت برگزاری نشست‌های بین‌المللی و فعالیت انتشارات رگولاتوری به زبان‌های خارجی.

تعیین صلاحیت تخصصی شهروندان اتحادیه اروپا بر طبق قانون و با رعایت امانت­داری و امنیت. cto در واقع یك مرجع تشخیص صلاحیت است. حراست و حفظ امنیت پایگاه داده‌های مربوط به تشخیص صلاحیت‌ها توسط وزارت آموزش، جوانان و ورزش تأمین می‌گردد. 

فعالیت­های مرتبط cto با oecd 
این سازمان با توجه به زمینه­های مشترك همكاری با oecd، در كارگروه سیاست‌گذاری‌های خدمات اطلاعاتی و ارتباطات (WG TISP)عضویت پیدا كرده است. وظیفه این كارگروه اصولاً بر ترغیب تبادل تجربه میان كشورهای عضو oecd، نظارت بر پیشرفت‌های جاری در زمینه سیاست‌گذاری‌های اطلاعات و ارتباطات، پشتیبانی از توسعه زیر‌ساخت‌ اطلاعات و تحلیل جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی بازارهای مخابراتی كشورهای عضو oecd استوار است.

امروزه بحث­های مطرح  در چارچوب‌ wg tisp، موضوعاتی مانند توسعه فن‌آوری­های باند پهن، توسعه شبكه‌های محلی وایرلس (wlan)، پروتكل صدا تحت اینترنت (voip) و صدا تحت فن‌آوری‌ wifi و یكپارچه­سازی آنها با شبكه‌های تلفن سیار را در بر می‌گیرد. 

سازمان دائماً در حال تحویل و تحول داده‌های آماری و اطلاعاتی در حوزه مخابرات بوده كه به عنوان مقدمات اساسی نشر اسناد ارتباطی توسط oecd مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اسناد ارائه‌گر اطلاعات كلی و روند بهره­برداری از فن‌آوری‌های جدید حوزه مخابرات است و مستنداتی را در خصوص توسعه بخش مخابرات كشورهای عضو oecd به دست می‌دهد. 

اطلاعات تفصیلی در خصوص oecd بایستی در اسناد آماده ارائه به وزارت فناوری اطلاعات جمهوری چك، در بخش همكاری‌های بین‌المللی و در اسناد آماده ارائه به وزارت امور خارجی در بخش روابط خارجی oecd، فراهم آید یا اینكه در oecd موجود باشد. 

فعالیت­های مرتبط cto با itu 
با توجه به روابط این سازمان با اتحادیه مخابرات بین الملل (itu)، فعالیت­های آن بر تهیه مقدمات ویژه از سوی سازمان جهت مشاركت فعال در نشست‌های هیئت‌‌های مشاوره‌ای و كاری itu متمركز است كه در حال حاضر برنامه كاری این نشست‌ها اصولاً بر تهیه مقدمات دومین بخش كنفرانس منطقه‌ای ارتباط رادیویی (rrc-6) و كنفرانس جهانی ارتباط رادیویی (wrc-7)، استوار می‌باشد. علاوه بر موارد مذكور، مهم­ترین نشست‌هایی كه این سازمان در آنها شركت كرده است عبارتند از: كنفرانس جهانی توسعه مخابرات (آوریل 2002، استانبول) كه آخرین پیشرفت‌های جهانی در زمینه مخابرات و بسیاری از ابعاد سازمانی، رگولاتوری، فنی، بازرگانی و غیره در آن مورد بررسی قرار گرفت؛ و كنفرانس اختیارات مطلق itu (سپتامبر 2002، مراكش) كه بر تهیه مقدمات طرح بازرگانی و استراتژیك itu و حمایت از كشورهای در حال توسعه متمركز بود. جمهوری چك در كنفرانس اختیارات مطلق itu كه در مراكش برگزار شد، به خاطر فعالیت‌های دامنه­دارش مجدداً به عضویت شورای itu برگزیده شد.  

فعالیت‌های مرتبط cto با cept 
سازمان مخابرات چك به واسطه این عضویت‌ها و نمایندگی‌ها، در نشست‌های هیئت‌های كاری و مدیریتی كنفرانس سازمان­های مخابرات و پست اروپا (cept)، به­خصوص در فعالیت­های كمیته ارتباطات الكترونیك اروپا (ecc) كه از طریق ادغام كمیته ارتباطات رادیویی اروپا (erc) و كمیته امور قانون­گذاری مخابرات اروپا (ectra) شكل گرفته است، همواره به­طور فعال حضور داشته است. اصلاح cept حاصل تلاش­های صورت گرفته جهت افزایش تأثیر فعالیت‌های cept و تقویت جایگاه آن در درون اروپا است كه در سال 2001 به تصویب رسید و از آن پس ارتقای ساختار سازمانی و روش‌های كاری هیئت‌های cept همچنان ادامه دارد. 

افزون بر این، رگولاتوری چك تلاش دارد در ایجاد توازن جهت استفاده از طیف رادیویی نقش موثری ایفا ‌نماید. این سازمان از طریق تهیه مقدمات و بهنگام‌سازی طرح­های فركانس ملی، اهداف بلند مدت خود را به قصد برقراری ارتباط با سازمان­های مخابرات كشورهای اروپایی و اعضای cept تحقق می‌بخشد؛ تا به این وسیله در واگذاری باندهای فركانس به بخش خدمات ارتباط رادیویی و بهره‌برداری از این باندها تا سال 2008 هماهنگی و سازگاری بیشتری حاصل شود.  كمیته مقررات پستی اروپا (cerp)، یكی دیگر از بخش­های cept محسوب می‌گردد. مأموریت این كمیته هماهنگ­سازی فعالیت‌های هیئت‌های رگولاتوری اروپا می‌باشد. فعالیت­های cerp به طور مشخص بر تبادل تجربیات، بحث و بررسی در خصوص فرمولاسیون و متدولوژی‌های تنظیم مقررات و سیاست‌گذاری یك اروپای متحد در قالب اتحادیه جهانی پست و غیره متمركز است. cto از اول آوریل سال 2005 به رگولاتور خدمات پستی نیز مبدل شد. نمایندگان كمیسیون اروپا به­طور منظم در نشست‌های cerp شركت می‌كنند تا در خصوص موضوعات مرتبط با اجرای دستور‌العمل‌های ذكرشده به بحث و بررسی بنشینند.  

فعالیت­های مرتبط cto با etsi 
مؤسسه استانداردهای مخابراتی اروپا (etsi)، وظیفه ایجاد استانداردهای هماهنگ در زمینه ارتباطات رادیویی و مخابرات و مسائل و مشكلات مرتبط با این حوزه­ها در اروپا را برعهده دارد.  سازمان مخابرات و تنظیم مقررات چك از سال 2003، نماینده اجرایی جمهوری چك در طبقه‌بندی "اداره امور اجرایی" شد كه سابقاً بخشی از وزارت اقتصاد محسوب می‌شد و سپس به بخشی از وزارت حمل­ونقل و ارتباطات تبدیل گشت. نمایندگان سازمان مخابرات چك به­طور مرتب در نشست‌های مجمع عمومی (ga) كه در etsi ارگانی بلندپایه محسوب می‌گردد، شركت می‌نمایند.