نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

اخبار تحولات رگولاتوری در ایران و جهانتعداد بازدیدکنندگان 4361 بازدید نسخه چاپی

قطع ارتباط شركت‌های اینترنتی بی‌مجوز 
مدیركل صدور پروانه سرویس‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: ارتباط شركت‌های فعال اینترنتی كه پروانه خود را از این سازمان دریافت نكرده‌اند از آبان‌ماه به بعد قطع شده و حق ادامه فعالیت نخواهند داشت.علی ذوالقدری‌ها در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار كرد: اخیرا طی بخش‌نامه‌ای به مخابرات استان‌ها اعلام كردیم كه كلیه شركت‌هایی كه هنوز از سازمان پروانه دریافت نكرده‌اند و یا موافقت‌نامه‌ای برای ادامه فعالیت از سوی سازمان ارائه نكنند، درصورت اقدام نكردن، ارتباطشان قطع شده و حق ادامه فعالیت نخواهند داشت. 

وی گفت: در حال حاضر حدود 1200 پروانه ISP و 80 پروانه ISDP (شركت‌هایی كه می‌توانند علاوه بر وظیفه اصلی خود و توزیع اینترنت به ISPها به كاربران نهایی نیز خدمات ارایه دهند) صادر شده است. با تاكید بر اینكه قانونمندشدن فعالیت شركت‌های اینترنتی یكی از اهداف مهم سازمان محسوب می‌شود ادامه داد: در حال حاضر پروانه‌های ISDP صادر شده به صورت استانی است و یكی از برنامه‌های مهم سازمان صدور این پروانه به صورت كشوری است.  به گفته او در حال حاضر تعدادی از شركت‌ها كه درخواست صدور پروانه ISDP را دارند، اگر بخواهند در چند استان فعالیت كنند باید برای هر استان ضمانت‌نامه جدا ارائه دهند و پروانه‌های جداگانه‌ای برای هر استان به آن‌ها ارائه شود اما با كشوری شدن آن شركت‌هایی نظیر شركت‌های ندا - ارائه‌كننده اینترنت پرسرعت - كه خواهان سرمایه‌گذاری و ارائه سرویس در چند استان و یا كل كشور هستند  به ارائه ضمانت‌نامه‌های متعدد و اخذ پروانه برای هر استان نیاز نداشته و می‌توانند با صدور یك پروانه كشوری در استان‌های مختلف فعالیت كنند.


تصویب شرایط اعطای مجوز فعالیت به شركت‌های حوزه ارائه خدمات پست بین‌الملل 
شرایط و نحوه فراخوان اعطاء مجوز فعالیت به شركت‌های فعال در حوزه ارائه خدمات پست بین‌الملل تصویب شد.  به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در شصت و هشتمین كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شرایط و نحوه فراخوان اعطاء مجوز فعالیت به شركت‌های فعال در حوزه ارائه خدمات پست بین‌الملل مورد تصویب كمیسیون قرار گرفت.  برطبق این مصوبه شركت‌های متقاضی پس از كسب مجوز، موظف به انجام عملیات قبول مراسلات سریع بین‌الملل (مرسولات به مقصد خارج از كشور و مرسولات وارده) بر اساس ضوابط و چارچوب‌های مربوطه در استان‌های منتخب خواهند بود.  همچنین حمل مرسولات قبول شده در نمایندگی‌های مجاز دارنده مجوز به مقاصد خارج از كشور و ارائه خدمات متقابل با موضوع مجوز با سایر دارندگان مجوز فعالیت از دیگر وظایف دارندگان مجوز فعالیت می‌باشد. 


اعطای نخستین اعتبارنامه سازمان تنظیم مقررات  به آزمایشگاه‌های تایید نمونه
به گزارش دفتر ریاست و روابط عمومی، اولین اعتبار نامه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به آزمایشگاه‌های تایید نمونه در كشور به شركت آزمایش و تحقیقات قطعات و مجموعه‌های خودرو (ایتراك) اعطا شد.  در این مراسم كه با حضور خسروی رییس سازمان تنظیم مقررات، عباسی، رییس مركز امور بین‌الملل و مهندسی ارتباطات و مسئولان شركت ایتراك برگزار شد، خسروی ضمن تشكر از زحمات تمامی كسانی كه به توسعه امور زیربنایی در كشور همت می‌گمارند از مسیر تكاملی شركت ایتراك در ایجاد ظرفیت‌های اساسی در كشور در راه توسعه پایدار قدردانی كرد. 

وی در ادامه افزود: در راستای انجام یكی از وظایف مهم سازمان كه تایید نمونه دستگاه‌های ارتباطی است از سال گذشته اقدام به شناسایی آزمایشگاه‌هایی كردیم كه می‌توانند ما را در انجام این وظیفه یاری كنند. بنابراین بر اساس آیین‌نامه سازمان به آزمایشگاه‌هایی كه استانداردهای لازم را در این زمینه رعایت كنند اعتبارنامه خواهیم داد و در همین راستا اولین اعتبارنامه به شركت ایتراك اعطا شد. 

این آزمایشگاه كه در سال گذشته 2000 ساعت فعالیت برای سازمان در جهت تایید نمونه تجهیزات مخابراتی انجام داد، از نظر سازمان برای آزمایش‌های محیطی شامل رطوبت، دما، باران و لرزش در كشور معتبر بوده و نتیجه تست‌هایی كه بر روی محصولات ارتباطی و موضوعات فوق بر اساس استانداردهای مورد تایید در این آزمایشگاه انجام شود، مورد قبول سازمان می‌باشد. در پایان این مراسم مسئولان شركت ایتراك ضمن ابراز خرسندی از دریافت این اعتبارنامه از سوی سازمان، خواهان سرمایه‌گذاری مشترك میان سازمان و این شركت در زمینه توسعه واحدهای آزمایشگاهی مورد نیاز سازمان شدند.

الزام اپراتور نسل سوم دانمارك برای كاهش نرخ‌ها 
كمیسیون اروپا طی نامه‌ای به سازمان تنظیم مقررات مخابرات دانمارك خواستار برداشته شدن  تفاوت نرخ‌های تماس خروجی (Termination Rate) تلفن همراه بین اپراتورهای حال حاضر و اپراتور جدید نسل سوم  (Hi3G) شد. NITA، رگولاتور مخابراتی دانمارك، درحال تدوین طرحی جهت كاهش نرخ تماس خروجی مكالمه تلفن همراه به 43/0 كرون بر دقیقه برای اپراتورهای TeliaSonera و Telenor TDC, در مقابل بالاترین نرخ یعنی 51/0 كرون بر دقیقه برای اپراتور Hi3G تا سال 2010 است. نرخ‌های تماس خروجی تجدید نظر شده از ابتدای ماه می 2010 به اجرا گذاشته خواهند شد. این در حالی است كه هم اكنون حداكثر میزان این نرخ ها برای سه اپراتور مذكور 54/0 كرون بر دقیقه و برای Hi3G 74/0 كرون بر دقیقه محاسبه می‌شود.

كمیسیون اروپا به سبب بالاتر بودن نرخ تماس خروجی مكالمه تلفن همراه Hi3G نسبت به سه اپراتور دیگر انتقاداتی را به  NITA وارد دانسته است. این كمیسیون با علم به اینكه تحمیل كاهش نرخ برای اپراتور Hi3G در مقایسه با سه اپراتور دیگر میزان بیشتری را نشان می‌دهد و با توجه به اینكه NITA تصمیم دارد این مابه‌التفاوت نامتقارن را در تصمیم‌گیری‌های بعدی به تدریج از بین ببرد، مصر است كه در صورت عدم وجود دلایل خارج از كنترل و اجتناب‌ناپذیر و با مدنظر قرار دادن شرایط بازار، اعتبار این قیمت‌گذاری‌ها نباید بیش از چهار سال به طول بیانجامد. كمیسیون اروپا این رگولاتور را ملزم به كاهش نرخ تماس خروجی اپراتور Hi3G تا سطح یك اپراتور فعال در اولین زمان ممكن نموده است؛ مگر اینكه دلایل روشنی در توجیه این نرخ بالاتر ارائه شود. 

تمدید ده ساله مجوز اپراتور تلفن همراه گرجستان 
كمیسیون مخابرات ملی گرجستان، موافقت خود را با تمدید مجوز اپراتوری تلفن همراه  این كشور كه در اختیار شركت جئوسل (Geocell) است، برای مدت ده ساله آینده اعلام كرد.  این تمدید مستلزم پرداخت 5/23 میلیون دلار از سوی اپراتور مذكور می‌باشد. به علاوه از این شركت خواسته شده است تا مبلغ 25590 دلار را جهت تمدید مجوز كد شماره‌گذاری سه رقمی بپردازد.  بنابر آمار و ارقام ارائه شده از سوی وب‌سایت موبایل ورلد، تعداد مشتركان جئوسل در پایان سه ماهه اول سال 2009، حدود 6/1 میلیون بوده است كه 49 درصد سهم بازار را شامل می‌شود.

افزایش قیمت مزایده مجوز نسل سوم  از سوی هند 
دولت هندوستان با اعلان عمومی بودجه كشور، پیش‌بینی كرد كه قیمت مناقصه مجوز نسل سوم، دست كم تا 35،000 كرور (7،2 میلیارد دلار) افزایش یابد. این رقم مشخصا بسیار بیشتر از رقم 25،000 – 20،000 كروری است كه قبل از شروع مذاكرات وزارت بازرگانی بر سر تعرفه‌های مجوز، انتظار آن می‌رفت.   وزارت بازرگانی قصد دارد قیمت كف را برای یك مجوز نسل سوم وطنی به 4040 كرور برساند كه دوبرابر قیمت پیشنهادی سازمان مخابرات است.  با وجود امكان محدود شدن طیف رادیویی در برخی مناطق، وزارتخانه در طول این چرخه به دنبال پیشنهاد مجوزهای بیشتر است.  طبق نظر كارشناسان، تا زمانی كه دولت در هزینه‌های طیف و تعرفه‌های كاربری برای ثبت‌نام هر داوطلب جدید، نقش یك واسطه را ایفا كند، دولت باید 48،335  كرور (9،9 میلیارد دلار) خود را تا پایان سال مالی 2009 از محلی تحصیل كند.  در نهمین ماه سال 2008، دولت مالیات اجباری اپراتورهای مخابرات را 13،174 كرور (2،7 میلیارد دلار) افزایش داده بود.

رگولاتوری فیلیپین تعرفه‌های خود را تغییر می‌دهد 
رگولاتور مخابراتی فیلیپین كه با نام كمیسیون مخابرات ملی (NTC) شناخته می‌شود، جهت افزایش تعرفه‌های طیف رادیویی برای اپراتورهای شبكه WIMAX/BWA كه از باند 2690-2500 مگاهرتز استفاده می‌كنند طرحی را در دست اقدام دارد.  برطبق پیش‌نویس لایحه‌ای كه NTC آن را به تصویب رساند، تعرفه استفاده از طیف (SUF) باید قبل از پایان 31 ژانویه هر سال پرداخت شود. اسمارت به عنوان یكی از اپراتورهای شبكه تلفن همراه فیلیپین، توسعه شبكه WIMAX را از طریق باند پهن كمكی آغاز نموده است. این شركت در ابتدا با همكاری كمسیون فناوری ارتباطات و اطلاعات كشور، ارتباط 50 دبیرستان را از طریق این فناوری میسر نموده است و هم اكنون برنامه‌ای را با سازمان آموزش فیلیپین، جهت برقراری ارتباط میان 6600 دبیرستان در كل كشور در دست اقدام دارد. 

KPN فركانس‌های تلفورت را به هلند بازمی‌گرداند 
شركت هلندی KPN، در پی تصمیم دادگاه قصد دارد بخشی از طیف رادیویی نسل سوم خود را به رگولاتور مخابراتی بازگرداند.  به موجب حكم این دادگاه، شكایت KPN  در خصوص عدم استفاده شركت تلفورت از تمامی ظرفیت طیف رادیویی نسل سوم در اختیار خود و تحمیل یك سری جرایم مالی به دلیل بلااستفاده ماندن طیف‌ها به این شركت، برحق تشخیص داده شده است.   بازگرداندن طیف‌ها به رگولاتوری هلند، هزینه این جرائم را پوشش خواهد داد.  به موجب تصمیم اداره طیف رادیویی هلند در ماه می سال 2005،  كا پی ان موظف به پرداخت یك جریمه پنج میلیون یورویی به علت استفاده ناصحیح مجوزها توسط تلفورت شده بود.  به مرور روی هم انباشته شدن این جرائم از آن یك جریمه 40 میلیون یورویی ساخت. آژانس رادیویی هلند نیز در تاریخ 13 جولای 2009،  درخواست KPN را برای به تعویق افتادن این حكم مورد موافقت قرار نداد.  KPN ضمن اظهار بی‌میلی از ورود به عرصه‌های مخاطره‌آمیز و غیرضروری اقتصادی، از وزارت اقتصاد هلند درخواست كرد تا بخشی از مجوزهای فركانس تلفورت را باز پس بگیرند.

ارائه چهارمین مجوز نسل سوم  در فرانسه 
پیش‌بینی می‌شود كه رگولاتور مخابراتی فرانسه (Arcep)، در راستای عملی‌سازی مناقصه چهارمین مجوز نسل سوم، تا پایان این ماه برنامه‌هایی را مدنظر داشته باشد. با وجود این كه كه شركت‌های نامریكیبل و ویرجین موبایل از پیوستن خود به مناقصه در لفافه سخن گفته‌اند، ایلیاد (Iliad)، فراهم آورنده خدمات اینترنت كشور فرانسه، تنها شركتی است كه پیشنهاد خود برای این مجوز را رسما اعلام نموده است.  در ماه اكتبر سال 2007 رگولاتور پیشنهاد قبلی شركت ایلیاد را مردود اعلام كرده بود. این مناقصه به واسطه اقدام قانونی شركت اورنج  تله‌كام در خصوص تاكید بر برابری قیمت فروش این مجوز با قیمت‌های پرداخت شده توسط دارندگان دیگر مجوزها، با تاخیر مواجه شده بود.قیمت نهایی چهارمین مجوز، چیزی حدود 240 میلیون یورو باشد كه با رقم 95/4 میلیارد یوریی كه اورنج برای مجوز خود هزینه كرده است قابل قیاس نیست.

توسعه خدمات دیجی سل  در بازار مخابراتی كارائیب
دیجی‌سل یكی از اپراتورهای تلفن همراه در جزایر كارائیب در صدد شركت در مزایده اپراتور تلفن همراه كشور كاستاریكا در زمان فروش مجوزها در سال آینده است.  مناقصه اعطای این مجوزها در سپتامبر امسال برگزار می‌گردد و اولین مجوز بین ماه‌های مارس و آوریل سال 2010 واگذار خواهد شد.  مدیرعامل Digicel با ایده‌آل خواندن این بازار، از طرح‌های شركت خود برای سرمایه‌گذاری‌های گسترده جهت توسعه یك شبكه درجه یك در این كشور خبر داد.  هم اكنون در كشور كاستاریكا یك اپراتور در حال فعالیت است. آمار ارائه شده از سوی Mobile World تعداد مشتركان این اپراتور را تا پایان سه ماهه نخست سال 2009، سه میلیون نفر با نفوذ جمعیتی 71 درصد برآورد می‌كند.  

كمبود طیف رادیویی نسل دوم در برخی مناطق هند
سهم طیف رادیویی موجود درهند برای اپراتورهای شبكه نسل دوم رو به اتمام است و این كشور در حوزه برخی مجوزها تمام منابع طیف موجود را به پایان رسانده است. بنا بر بررسی نشریه اكونومیك تایمز درخصوص تحلیل ارائه شده از سوی دپارتمان مخابرات هند، در صورتی كه برای طیف رادیویی در این كشور به ظرفیت بیشتری نیاز باشد این كار منوط به تخلیه این طیف از ده حوزه كنونی تحت اختیار ارتش خواهد بود. حوزه‌هایی كه طیف های GSM/CDMA آنها تحلیل رفته‌اند شامل ماهاراشترا، گجرات، كرالا، هریانا، یوپی (غربی و شرقی) راجستان مادیا پرادیش و جامو و كشمیر می‌باشند. گفته شده كه ارتش هندوستان جهت خدمات نسل دوم باید نسبت به آزادسازی 20 مگاهرتز از طیف رادیویی اضافی در اختیار خود اقدام كند اما انتقال این خدمات به سه سال زمان نیازمند است. وزارت البته وزارت دفاع این كشور با آزادسازی میزان بیشتری از طیف رادیویی نسل سوم موافقت كرده است؛ اما این تصمیم هم اكنون به جای جبران كمبود طیف هر كدام از برندگان، برای اعطای مجوزهای بیشتری از نسل سوم به فروش می‌رسد. در حال حاضر رگولاتور مخابراتی هند اختصاص هر میزان طیف رادیویی در آینده را به بعد از واگذاری مجوز نسل سوم (و WiMAX) تا پایان سال آینده موكول كرده است.