نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

10 كاری كه می‌توان با USB انجام داد

بخش پایانیتعداد بازدیدکنندگان 5234 بازدید نسخه چاپی

در شماره قبل گفتم كه برای خیلی از كاربران، حافظه‌های USB فقط ابزاری است برای ذخیره‌سازی و جابجایی اطلاعات. آنها معمولاً از USB فقط برای نقل و انتقال دیتا بین منزل، دانشگاه، محل كار و ... استفاده می‌كنند، دقیقاً مانند یك فرقون!! اما این فقط یك استفاده اولیه و ابتدایی از این سخت‌افزار كوچك و پركاربرد به شمار می‌رود و كاربران علاوه بر ذخیره اطلاعات، می‌توانند استفاده‌های خیلی بهتر و سودمندتری از فلش‌مموری داشته باشند. در بخش اول این نوشتار _ كه شماره قبل چاپ شد _ 5 كاری را كه می‌توان با USB انجام داد، ارائه نمودم: اجرای برنامه‌های همراه، بوت كردن یك سیستم عامل، اتصال به یك شبكه بی‌سیم، ساخت یك دیسك بازیابی كلمه عبور و افزایش كارایی سیستم. اكنون 5 استفاده دیگر فلش‌مموری را تقدیم می‌نمایم:

6. مدیریت فلش‌مموری اگر بر سیستم شما ویندوز XP نصب است و می‌خواهید از USB flash خود برای جابجایی دیتا استفاده كنید، این كار را به صورتی بهینه شده با Microsoft USB Flash Drive Manager انجام دهید. پس از نصب این manager شما می‌توانید كارهای زیادی انجام دهید، از قبیل: كپی از هارددیسك به فلش و بر عكس، تغییر label هارددیسك، ساخت یك فایل autorun.inf با این هدف كه با وصل كردن USB به سیستم Drive Manager بطور خودكار فعال شود و غیره. برای كسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و نیز دانلودUSB Flash Drive Manager، به Microsoft TechNet Magazine site سری بزنید.

7. USB در ردای یك MP3 player! فرض كنید كه شما در اداره سخت مشغول كار كردن هستید(!) ولی به ناگاه هوس می‌كنید كه به یك موسیقی گوش بدهید. تا اینجای كار چیز خاصی نیست ولی مشكل از آنجا شروع می‌شود كه شما MP3 player ندارید. مژده! برای حل این مشكل می‌توانید از USB flash به عنوان MP3 player استفاده كنید. كافی است این مراحل را طی نمایید: فایل‌های موسیقی مورد نظرتان را در USB كپی كنید، آن را به سیستمتان وصل نمایید، به سراغ Windows Media Player بروید و در آنجا یك library برای فایل‌های موسیقی حافظه فلش خود بسازید. تمام شد. ضمناً به یاد داشته باشید كه شما این امكان را دارید كه از ویژگی‌های playback، playlists و favorites برنامهWindows Media Player نیز استفاده كنید. مهم‌تر از همه اینكه تمام شدن یا كم شدن شارژ MP3 player دیگر شما را نگران نمی‌كند.

8. دادن رمز به USB فرض كنید شما در كول‌دیسك خود اطلاعات خصوصی و محرمانه‌ای نگهداری می‌كنید و دست بر قضا این كول‌دیسك با ارزش شما ناپدید می‌شود. خب علاج واقعه را قبل از وقوع باید كرد! قبل از اینكه چنین چیزی رخ بدهد ما استفاده از نرم‌افزار Rohos Mini Drive را پیشنهاد می‌كنیم. شما با بهره‌گیری از این ابزار امنیتی می‌توانید یك پارتیشن مخفی در كول‌دیسك خود بسازید و آن را از طریق رمزگذاری كردن، ایمن سازید. بالتبع هر فایلی هم كه در این پارتیشن كپی شود، مورد محافظت قرار می‌گیرد. برای دانلود و كسب اطلاعاتی در مورد این نرم‌افزار به Download.com مراجعه كنید.

9. راه‌اندازی یك Web Server مجازی اگر شما طراح وب‌سایت هستید، احتمالاً از اینكه بدانید با استفاده از نرم‌افزار Server2Go می‌توانید براحتی درون كول‌دیسك خود یك Web Server راه بیاندازید، شگفت زده خواهید شد. این Web Server از آپاچی، PHP، MySQL و Perl پشتیبانی می‌كند. Server2Go یك سری ویژگی‌های خوشایندی دارد از جمله اینكه: استفاده از آن به نصب نیاز ندارد، بر روی تمام نسخه‌های ویندوز اجرا می‌شود، اكثر مرورگرها را پشتیبانی می‌كند و دست آخر اینكه كاملاً رایگان است. از نظر طراحان وب، داشتن یك Web Server قابل حمل بر روی USB ایده محشری است. برای كسب اطلاعات بیشتر، به سایت Server2Go سری بزنید.

10. رایانه‌تان را قفل كنید آیا شما تاكنون فیلم‌هایی را دیده‌اید كه در آنها، یك نفر مرموز با زدن كارتی وارد محل نگهداری اطلاعات خصوصی و محرمانه شركت‌ها می‌شود؟ اگر از این ایده خوشتان آمده است، بروید به سراغ Predator. پس از نصب و پیكره‌بندی این نرم‌افزار كوچك و رایگان، شما می‌توانید با استفاده از USB خود، رایانه‌تان را قفل كنید. در واقع USB می‌شود كلید سیستم شما. هنگامی كه USB به كامپیوتر وصل است همه چیز طبیعی پیش می‌رود ولی اگر كول‌دیسك را از سیستم جدا كنید، سیستم قفل می‌شود و صفحه كلید و ماوس از كار می‌افتد و صفحه مانیتور نیز تاریك می‌شود! برای unlock كردن سیستم و بازگشت به حالت معمولی، كافی است USB را مجدداً به رایانه وصل كن برای كسب اطلاعات بیشتر در مورد Predator و دانلود كردن آن، به وب‌سایت Predator مراجعه كنید.

منبع: TechRepublic با اندكی تغییر