نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

ده سرویس ویندوز XP كه نباید غیر فعال شوندتعداد بازدیدکنندگان 7876 بازدید نسخه چاپی

اگر در اینترنت كمی جست‌وجو كنید، خواهید دید كه مقالات زیادی در خصوص امنیت در ویندوز XP وجود دارد و در اكثر آنها به این موضوع اشاره شده است كه برای حفظ امنیت ویندوز، بهتر است سرویس‌های غیر ضروری را غیر فعال كنید. شكی نیست غیر فعال كردن سرویس‌های غیر ضروری به كارایی سیستم و امنیت كلی آن بهبود و سطح امنیتی آن را بالا خواهد برد. اما در این مقالات به ندرت نشان می‌دهند كه كدام‌یك از سرویس‌های موجود برای ویندوز حیاتی هستند و نباید غیر فعال شوند. در این مقاله شما باید بیاموزید كه كدام سرویس از سرویس‌های ویندوز برای ارائه خدمت‌رسانی نباید غیر فعال شود و چرا.


1 - DNS Client
سرویس DNS وظیفه دارد تا نام دامنه را به IP برگرداند به عنوان مثال زمانی كه شما می‌خواهید نام دامنه http://www.ccwmagazine.com را در اینترنت مشاهده كنید این سرویس در پس پرده، ابتدا نام درخواست شده از سوی شما را به IP آن بازمی‌گرداند تا شما را به آدرس صحیح آن به یعنی 79.132.212.2 http:// برساند و آن را در مسیری برای خود ذخیره می‌سازد تا در دفعات بعدی درخواست شما سریع‌تر به مقصد برسد. اگر این سرویس را غیر فعال كنی این عملیات در سیستم ویندوز اتفاق نمی‌افته و در صورت نیاز به IP سایت‌های خواسته شده، دیگه نمی‌تونی بفهمی كه IP اون سایت چنده.

2 - Network Connections
این سرویس به ویندوز اجازه خواهد داد تا مدیریت اتصال به شبكه اعم از dial-up و شبكه‌های محلی و یا بی‌سیم را به عهده بگیرد و در تنظیمات و پیام‌های شبكه دخل و تصرفی داشته باشد. در كامپیوترهایی كه به هیچ نوع از شبكه‌ها نیازی به اتصال نداشته باشند، كارایی نخواهد داشت. در حقیقت وجود این سرویس این اطمینان را به ویندوز خواهد داد تا كاربرش را به شبكه مورد نیاز متصل كند و كامپیوتر بتواند به دیگر كامپیوترهای محلی و یا جهانی متصل شود. اگر این سرویس غیر فعال بشه نمی‌تونی مراحل اتصال به یك شبكه را انجام بدی و در نتیجه به هیچ شبكه‌ای وصل نمی‌شی به عبارتی شبكه بی‌شبكه.

3 - Plug and Play
توانایی اتصال به سخت‌افزارهای موجود در ویندوز به عهده این سرویس است. در واقع Plug and Play یكی از سرویس‌های حیاتی ویندوز XP محسوب می‌شود و بدون آن ویندوز شما ناپایدار خواهد بود و سخت‌افزارهای موجود را به رسمیت نمی‌شناسد. در واقع این سرویس قابلیت شناسایی و نصب سخت‌افزارهای موجود در سیستم را دارد. زمان بارگذاری ویندوز این سرویس شروع به كار خواهد كرد و ارتباط ویندوز با سخت‌افزارهای موجود را مدیریت می‌كند تا ویندوزتان با سخت‌افزارهای موجود به خوبی كار كند. پس از بارگذاری ویندوز این سرویس به كار خواهد ادامه خواهد تا زمانی كه یك سخت‌افزار جدید به سیستم متصل شود.

در این صورت Plug and Play شروع به فعالیت مجدد خواهد كرد تا سخت‌افزار جدید را به صورت اتوماتیك به ویندوز متصل كند و آن را آماده استفاده برای كاربر بسازد. توجه داشته باشید كه سرویس Universal Plug and Play (uPNP) را با سرویس Plug and Play اشتباه نگیرید، مطمئن باشید uPNP را می‌توانید با خیال راحت غیر فعال كنید بدون اینكه مشكلی برای ویندوز شما پیش آید. اگرسرویس Plug and play غیر فعال كنی، كامپیوتر نمی‌تونه سخت‌افزارهای جدید را شناسایی و بذاره شما ازشون استفاده كنی.

4 - Print Spooler 
ممكن است هر كامپیوتری به پرینتر متصل شود تا كاربر بتواند مستندات و یا تصاویر را بر روی كاغذ چاپ كند، پس كاری نكنید كه این سرویس غیر فعال شود. البته عملیات انجام چاپ بر عهده این سرویس نیست، این كار را چاپگر انجام خواهد داد. این سرویس در ویندوز عهده‌دار آماده‌سازی چاپگر برای چاپ كردن مستندات است. اگر زمانی به هر دلیل منطقی یا غیر منطقی این سرویس را غیر فعال كردید تا ویندوز امكان اتصال به پرینتر را نداشته باشد زمانی كه خواستید به این عمل مبادرت ورزید حتماً از در حال اجرا بودن این سرویس اطمینان پیدا كنید و آن را از قبل فعال كنید. زمانی كه این سرویس غیر فعال بشه امكان چاپ بر روی سیستم شما تعطیل خواهد شد.

5 - Remote Procedure Call) RPC)
تكنولوژی، دنیای پیچیده‌ای برای كاربران ساخته است. مثلاً همین ویندوز جذابیت‌هایی دارد كه ممكن است به چشم نیاید اما واقعاً وجود دارد. یكی از این جذابیت‌ها در سرویس Remote Procedure Call یا همان RPC است. این سرویس به ویندوز اجازه می‌دهد در محیط شبكه با یك یا چند كامپیوتر دیگر ارتباط داشته باشد. امكان ارسال چاپ در محیط شبكه نیز بستگی به سرویس RPC دارد. اگر هوس كردید این سرویس را غیر فعال كنید قبل از آن سری به این لینك بزنید تا متوجه عواقب آن شوید: http://www.randomtype.com/?p=11  خبر بد، اگر این سرویس را متوقف كنید ویندوز بالا نمیاد، پس بهش دست نزن

6 - Workstation 
این سرویس هم مانند دیگر سرویس‌های ذكر شده برای ویندوز حیاتی است.Workstation  وظیفه برقراری ارتباط كامپیوتر با دیگر كامپیوترهای راه دور را دارد. وجود این سرویس برای اتصال به شبكه‌های تحت ویندوز یا به عبارتی شبكه‌های طراحی شده توسط شركت مایكروسافت ضروری است. سال‌ها قبل غیر فعال كردن این سرویس در ویندوز ایده خوبی به نظر می‌رسید؛ اما امروزه نه تنها بدون این سرویس چیزی را به دست نمی‌آورید بلكه داشتن خیلی امكانات را هم از دست خواهید داد. حتی كاربران خانگی هم ممكن است به این سرویس برای به اشتراك‌گذاری فایل‌ها و چاپگر خود احتیاج داشته باشند.  دوست من این سرویس رو غیرفعال نكن، چون دیگه نمی‌تونی به شبكه‌های طراحی شده با مایكروسافت وصل بشی

7 -Network Location Awareness) NLA)
امروزه شبكه‌های WiFi و یا شبكه‌های متحرك تبدیل به یك نیاز اولیه شده است. شاید تا چند سال پیش صحبتی از این‌گونه شبكه‌ها به میان نمی‌آمد و نداشتن سرویس Network Location Awareness چندان تأثیری در عملكرد ویندوز نمی‌گذاشت. سرویس NLA مسئول جمع‌آوری و ذخیره‌سازی تنظیمات شبكه و آگاه‌سازی برنامه‌ها در زمان رخ دادن تغییراتی در موقعیت و تنظیمات شبكه است. به عنوان مثال زمانی كه شما از كافی‌نت محل خود كه سرویس شبكه بی‌سیم را ارائه می‌دهد جدا می‌شوید و به شبكه كابلی خود متصل می‌شوید، NLA به برنامه‌های ویندوز این اطمینان را می‌دهد كه شما دیگر به شبكه بی‌سیم كافی‌نت محل متصل نیستید. علاوه بر این، برخی از سرویس‌های ویندوز در زمانی كه این سرویس در دسترس باشد كار خواهند كرد. اگه این سرویس رو غیر فعال كنی نباید انتظار داشته باشی به شبكه‌های بی‌سیم متصل بشی. در ضمن اگه خواستی از دردسر و عواقب این كار چیزی بخونی به این لینك برو: http://www.msfn.org/board/index.php?showtopic=84753&mode=linear 

8 - DHCP Client
سرویس Dynamic Host Configuration Protocol یا همان DHCP، یكی از سرویس‌های حیاتی ویندوز محسوب می‌شود. توسط این سرویس می‌توانید به شبكه‌های اطراف متصل شوید. در گذشته یعنی زمانی كه سرویس DHCP برای ویندوز طراحی نشده بود، راهبران شبكه مجبور بودند به صورت دستی به تعداد زیادی از كاربران IP اختصاص بدهند. اما اكنون با ورود سرویس DHCP این فرایند فرسایشی از میان برداشته شد و كاربران از یك مركز DHCP به صورت اتوماتیك IP دریافت می‌كنند. این سرویس وابستگی خاصی به سرویس‌های WINS و DNS دارد. به هیچ وجه این سرویس را دستكاری نكنید، وگر نه مجبور می‌شی HP رو به صورتی دستی در ویندوز تنظیم كنی.

9 - Cryptographic Services 
سه‌شنبه هر ماه مایكروسافت یك لیست از به‌روزرسانی‌های ویندوز را در اختیار كاربران قرار می‌دهد تا كاربران مشكلات و نقایص پنهان در ویندوز را برطرف كنند. این خدمات توسط سرویس Cryptographic اتفاق می‌افتد. در واقع وظیفه اصلی این سرویس به‌روزرسانی بانك اطلاعاتی امضاهای دیجیتالی ویندوز است. به‌روز بودن بانك امضاهای دیجیتالی، باعث می‌شود تا ویندوز به رسمیت شناخته شود و نرم‌افزارهایی كه بر روی ویندوز بارگذاری می‌شوند بدون مشكل انجام شود و مدیریت آن برای مدیران ویندوز آسان‌تر انجام شود. كاربر عزیز، سرویس Cryptographic را غیر فعال نكن، ارتباط مستقیمی بین سرویس Automatic Update و Cryptographic هست كه خیلی ضروریه.

10 - Automatic Updates 
ویندوز XP شباهت بسیاری با بدن انسان دارد. همان‌گونه كه یك لیوان با مواد تشكیل‌دهنده مقوی نیازهای ویتامینی بدن را تأمین خواهد كرد، ویندوز نیز نیاز مبرمی برای جذب ویتامین دارد. در حقیقت سرویس Automatic Updates نیز نیاز ویندوز را برطرف خواهد كرد. بسته‌های ترمیمی كه از طریق سرویس به‌روزرسانی ویندوز از سایت مایكروسافت دریافت می‌شود، كمك بسزایی برای رفع مشكلات ویندوز به خصوص مسائل امنیتی آن خواهد كرد. زمانی كه این سرویس غیر فعال باشد برای حفظ امنیت ویندوز و جلوگیری از خطرات سایبری، باید حداقل در هفته چند بار این عملیات را به صورت دستی با مراجعه به سایت به‌روزرسانی مایكروسافت به آدرس http://updates.microsoft.com انجام دهید. اگه ویندوز از طریق این سرویس ویتامین‌گیری نكنه ممكنه از پا در بیاد.