نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

امید رونق و گشایش در فصل نمایشگاه های ICTتعداد بازدیدکنندگان 3355 بازدید نسخه چاپی

شروع پاییز معمولا نویدبخش ایجاد رونق و تحرك دوباره در عرصه علمی- صنعتی فناوری اطلاعات و ارتباطات كشورمان بوده است. این موضوع در ابتدا به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و مراكز علمی و به‌تبع آن، بیدار شدن روح علمی در عرصه مربوطه است كه پس از فصل تعطیل تابستان، اكنون دوره‌ای جدید از تلاش و مطالعه را آغاز می‌كنند، البته روحیه علمی و فضای آكادمیك ممكن است مستقیما در تغییر و تحولات این عرصه تاثیرگذار به‌نظر نرسد، اما حقیقت غیرقابل انكار این است كه خمیرمایه دانش موجود در این عرصه از فضای علمی و دانشگاهی نشات می‌گیرد و نسبت مستقیم این‌دو از دید صاحبنظران مخفی نیست، ضمن این‌كه بخش بزرگی از مشتریان، علاقه‌مندان و مخاطبان دانش/ صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات را این گروه از مردم تشكیل می‌دهند.

قرینه دوم و البته مهم‌تری كه آغاز دوره جدید تلاش را در پاییز هویدا می‌كند، تقویم متعارف شركت‌ها و پاره‌های مختلف این صنعت در كشور است، گویی نیمه دوم سال در واقع آغاز دوره اجرای برنامه مهم‌تر آنان است؛ به‌گونه‌ای كه این موضوع را به‌وضوح می‌توان در تعدد و تنوع بیشتر فعالیت‌ها مشاهده كرد. اما آنچه مهم‌ترین نشانه اهمیت شروع این فصل جدید سال برای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌شمار می‌رود، رخدادهای نمایشگاهی و نیز مجامع مختلف است كه بتدریج در این فصل، رو به‌فزونی می‌گذارد.

نمایشگاه جیتكس كه دیگر بی‌بحث و مجادله، خود را به مقام رخداد اول منطقه ما در این عرصه ارتقا داده، در واقع یكی از عوامل تحرك در صنعت ما شده كه مستقیم و غیرمستقیم خود را با آن گره زده است، چنانكه می‌توان عدم حضور ایران و ایرانی‌ها در آن‌را از مقدمات زوال آن دانست. اما و صد اما نمایشگاه‌های كشوری ما نیز در این معادله طبعا باید جایی در خود داشته‌ باشند: الكامپ و تلكام. اما واقعیت ناخوشایند این‌ است كه چنین نیست! نمایشگاه‌هایICT، البته در طول بیش از یك‌ دهه، به‌عنوان نماد صنعت فاوای ما، همواره مطرح بوده‌اند و كم‌وبیش توانسته‌اند این عنوان را پیش خود نگهدارند، اما كیست كه نداند نمایشگاه IT ما در مقابل حریف منطقه‌ای خود سپر انداخته است، و امید امیدواران را به باد می‌دهد، آن هم در زمانی كه جیتكس بیش‌وكم در مسیر رشد صعودی و تثبیت جایگاه خود است.

دلیل این شكست البته از دید صاحبنظران دور نیست: نبود عزم توسعه جدی در این حوزه و فقدان شناخت لازم و كافی از در مدیران تصمیم‌گیر عرصه. جالب و البته غم‌انگیز این است كه تقریباً هرساله و در موسم برپا شدن چادرهای الكامپ، این موضوع مورد نقد قرار می گیرد و رسانه‌ها تا مدتی به آن می پردازند، اما مدیران چنان می كنند كه خود می‌خواهند، و پس از مدتی از اتمام نمایشگاه هم، آب‌ها از آسیاب می افتد و دیگر نیازی به پاسخ این سوال‌ها نیست كه راهبرد اساسی نمایشگاهی كشورمان در این حوزه چیست؟ و علت ازدواج و طلاق مداوم تلكام و الكامپ در كجاست؟ و مدیرانی كه باید در برنامه بیست ساله‌شان از تمامی كشورهای اطراف خود در منطقه برتر باشند، چرا باید نسبت به وضعیت نمایشگاهی IT در یكی از كوچك‌ترین این سرزمین‌ها رو به ‌قهقرا باشند؟ و ده‌ها سوال دیگر...

با این‌حال و علیرغم تناقض موجود، به‌نظر می‌رسد فرارسیدن زمان نمایشگاه‌ها انگیزه دیگری برای رونق و تحرك در این عرصه را فراهم می‌آورد و به همین دلیل باید آن‌را شایسته توجه دانست. امسال دو نمایشگاه تلكام و الكامپ می‌توانند موجد نشاط و تحرك در صنعت ICT و نیز بدنه صنف و شركت‌های دست‌اندركار این عرصه باشد و این نكته امیدوار كننده‌ای است، هر چند مدیران نمایشگاهی تصمیم به رو كردن یك ابتكار بدیع هم گرفته‌اند یعنی اجرای دو نمایشگاهی كه نه همزمانند و نه از هم جدا، بلكه یك روز مشترك را دارند كه با همزمانی و هم‌صحبتی بگذرانند! شاید هم كلید حل مشكل چند ساله نمایشگاهی ما همین باشد!