نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

آیا نمی‌خواهیم الكامپ بهتری داشته باشیم؟تعداد بازدیدکنندگان 3183 بازدید نسخه چاپی


نمایشگاه‌های تلكام و الكامپ سال 88 را هم پشت سر گذاشتیم، دو اتفاق مهمی كه قرار بود و هست كه هم آینه تمام‌نمای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات ما باشد و داشته‌ها و نداشته‌های آن را به نمایش بگذارد، و هم چشم‌اندازی  روشن از رشد و گسترش این صنعت در جهت منافع كشور و مردم پیش چشمان همگان ترسیم كند، كه البته لاجرم رونق اقتصادی كسب و كار دست‌اندركاران و فعالان این بخش نیز به دنبال خواهد آمد؛ اما آیا چنین شد؟ واقعیت این است كه پاسخ دادن به این سؤال چندان آسان نیست. اما چرا؟

در ابتدا این نكته را یادآوری می‌كنم كه هر چند دو رخداد موردنظرمان در عمل هویت جداگانه‌ای یافته‌اند و نمایشگاه تلكام مطابق اغلب دیدگاه‌ها، تقویم و روال اجرایی قابل قبولی دارد كه به صورت منظم برگزار می‌گردد، اما آنچه مدنظر است، در واقع كلیت این عرصه است كه باید از دید مدیران و تصمیم‌گیران به صورت مجموعه‌ای واحد و هدفمند مورد مطالعه و سیاستگذاری قرار گیرد.

نمایشگاه‌ها را می‌توان به مثابه اتفاقی عمومی و مجمعی همگانی تلقی كرد كه علاقه‌مندان یك موضوع و یك رشته را برای چند روز و مشتاقانه گرد هم می‌آورد تا با شور و شوق بتوانند با دنیای تازه آشناتر شوند و برای مشاهده زیر و بم پدیده‌های نوظهورش بشتابند و آن را از نزدیك لمس كنند، و با نفس‌های گرم خود فضایی همدلانه برای مطالبه پیشرفت ایجاد كنند.

در این نوع دیدگاه و نگرش، هر نمایشگاهی(فارغ از سیاستگذاری‌ها و روندهای اجرایی‌اش) بخودی خود یك فرصت تاریخی و بااهمیت است كه هم قدری از عطش تشنگان پیشرفت و حركت بسوی دنیای تازه‌تر و بهره‌گیری از مواهب و محصولات فناوری را رفع می‌كند، و هم می‌تواند تصویری از وضعیت و خواست‌ها و توانایی‌های دست‌اندركاران داخلی آن صنعت و فناوری را به نمایش بگذارد. شخصا معتقدم كه این جنبه از موضوع و این دیدگاه را باید جدی انگاشت و آن را واجد واقعیاتی مهم دانست كه برای اهل نظر و تحلیل و نیز تصمیم گیرندگان ارزشمند است.

واقعیت این است كه به عنوان كسی كه چند سالی است در این نمایشگاه‌ها حضور فعالی داشته‌ام، استقبال رو به تزاید عمومی و به ویژه جوانان از این رخدادها را حاوی اطلاعاتی مهم و قابل اعتنا می‌بینم، جوانانی كه تنها یا در گروه‌های دوستانه چند نفری(در هر شرایط آب و هوایی و با امكانات نمایشگاهی غیراستاندارد ما) با انرژی فراوان به همه جای آن سرك می‌كشند و با اشتیاق و علاقه به كسب اخبار و اطلاعات گوناگون می‌پردازند و خود را به روز می‌كنند، و حتی به نظر می‌رسد كه به همه شرایط این نمایشگاه‌ها (و به عبارت دیگر به خوب و بد آنها) خو كرده‌اند، ضمن این كه امسال در میان شركت‌های نیز تحركی برای حضور بیشتر در این رویداد به چشم می‌خورد.

به نظر می‌رسد كه این جنبه مثبت از نمایشگاه‌های ICT ما كمی مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند و گاه یكسره منفی قلمداد می‌گردند. البته این سكه روی دیگری نیز دارد. آیا در نگاهی فراتر به موضوع، شاهد بهره‌گیری مناسب از این علاقه و اشتیاق عمومی و پتانسیل نهان برای مطالعه و تصمیم‌گیری در جهت توسعه كشورمان و همان اهدافی كه ابتدای نوشته مورد اشاره قرار گرفت هستیم؟

بدیهی است كه اگر پاسخ این پرسش مثبت باشد، قبل از هر اقدامی باید شاهد اقداماتی برای بهبود شرایط اجرایی نمایشگاه باشیم، مواردی از قبیل زمان برگزاری، مجری، مشاركت كنندگان و... با این پیش‌شرط در حقیقت پاسخ روشن‌می‌گردد. نمایشگاه الكامپ به عنوان مهم‌ترین رخداد در عرصه فناوری اطلاعات كشورمان امسال دارای پیشرفتی به جلو نبود، و گاه عقبگردهایی را هم به خود دید.

در این مجال قصد پرداختن به جزئیات را ندارم (و در نوشته‌هایی كه از صاحبنظران محترم در این شماره می‌خوانید، این موارد با دقت و كارشناسانه مورد بررسی قرار گرفته‌اند) اما نمی‌توان این تاسف را نادیده گرفت كه از علاقه و اشتیاق و انگیزه بی‌اندازه و نیز مطالبه جدی پیشرفت در میان افراد جامعه و خصوصا جوانان، استفاده‌ای نمی‌شود و برنامه‌ای در این زمینه به چشم نمی‌خورد.

همچنین سیاستگذاری دقیق و برنامه‌ریزی مدون و ارائه اهداف و چشم‌اندازهای متناسب با اندازه توانایی‌های و مطالبات كشور در مسیر فعلی و آینده الكامپ دیده نمی‌شود، گویا همین كه امور جاری به صورت روزانه و باری به هر جهت بگذرد، كفایت می‌كند و دیگر حاجت به تلاش مضاعفی نیست چون چند روز مانده به رخداد سال بعد(كه البته زمان آن هم فعلا مخفی است!) و همانجا و در همان روزها به سرعت تصمیم‌گیری خواهد شد، شركت‌ها و بازدیدكنندگان و به طور كلی اهالی این صنعت هم ناگزیرند كه خود را با این تصمیمات هماهنگ كنند.

در حقیقت از این نقطه نظر است كه نیازمند تغییر و تحول هستیم و ادامه وضعیت فعلی نمی‌تواند زمینه‌ای قابل توجه برای ایجاد تحرك در بازار و صنعت در پی داشته باشد. **** ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات به همراه ایتنا در هر دو نمایشگاه تلكام و الكامپ حضوری فعال داشتند، البته تصمیم دیرهنگام مدیران الكامپ برای همزمانی یك روز از این نمایشگاه با تلكام، ما را هم مانند برخی شركت‌ها كمی دچار مشكل كرد، اما هر چه بود كمك همكارانم و نیز همراهی اعضاء و همكاران تحریریه، تجربه‌ای خوب و نیز پركار از حضور نمایشگاهی فراهم آورد كه البته شایسته قدردانی است.

ایتنا هم در كنار انتشار اخبار منظم خود و نیز اطلاع‌رسانی از طریق پیام كوتاه، به صورت روزانه گزارش‌هایی مصور و دیدنی از این رخدادهای مهم عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات كشورمان را منتشر می‌ساخت كه حجم انعكاس آن در پهنه وب، نشان دهنده موثر بودن تلاش دوستانم در این زمینه است.

در این شماره گزارشی از برگزاری این نمایشگاه‌ها را به همراه نظرات كارشناسانه تعدادی از صاحبنظران و مدیران  باسابقه این عرصه تقدیم خوانندگان می‌كنیم؛ امیدوارم این مجموعه بتواند تصویر نسبتا جامعی از وضعیت این دو نمایشگاه ما(كه روزی قرار بود جیتكس را به مبارزه بطلبند) ترسیم كند.

در این شماره دو گزارش اختصاصی در زمینه دو رخداد مهم از دو نقطه جهان داریم. نخستین آن پیرامون سومین همایش TWWLN است كه توسط شركت نوكیا و در پایتخت تلفن همراه جهان در فنلاند برگزار شده است. تعریف اصلی این همایش را در حقیقت باید «سبك آینده زندگی از دیدگاه نوكیا» دانست. همكارم هومن كبیری گزارشی دقیق و خواندنی از این رخداد برای خوانندگان مهیا كرده است كه خواندن آن را توصیه می‌كنم.

همچنین شركت كسپرسكی كه اخیرا در ارتقاء جایگاه خود در عرصه امنیت اطلاعات می‌كوشد نشستی در مسكو برگزار كرد تا از وضعیت خود در جهان و نیز برنامه‌های آتی برای كسب سهم بیشتر بازار سخن بگوید. گزارشی اختصاصی نیز از این نشست تقدیم خوانندگان، بخصوص كسانی كه پیگیر موضوعات امنیتی هستند می‌گردد.