نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

از تلكام تا الكامپ

گزارشی از برگزاری دهمین تلكام و پانزدهمین الكامپتعداد بازدیدکنندگان 3277 بازدید نسخه چاپی

«دهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات و اطلاع‌رسانی- ایــران تله‌كام» با هدف عرضه و معرفی آخرین دستاوردها و توانمندی‌های متخصصین كشورمان و شركت‌ها و تولیدكنندگان داخلی، ارائه و اطلاع‌رسانی در خصوص آخرین دستاوردهای كشورهای خارجی در زمینه صنعت مخابرات، ارتباطات و اطلاع‌رسانی، فراهم آوردن بستر مناسب جهت انتقال فناوری‌های روز به كشور، ایجاد فرصت جهت ارتباط بین خریداران و فروشندگان كالا و خدمات، تشویق و ترغیب تولیدكنندگان برای رقابت پویا و تامین نیازمندی‌های این صنعت در كشور، در فضایی به وسعت تقریبی 500/16 مترمربع در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از تاریخ 30 آبان لغایت 3 آذرماه برگزار شد.

در دهمین نمایشگاه ایران تله‌كام 154 شركت و واحد تولیدی داخلی و 46 شركت خارجی یا نمایندگی‌های آنان از 10 كشورجهان آخرین دستاوردهای خود را در زمینه ارتباطات، مخابرات و فناوری اطلاعات در معرض دید كارشناسان و علاقه‌مندان گذاشتند. شركت‌های خارجی شركت‌كننده از كشورهای اسپانیا، امارات متحده عربی، ایتالیا، آلمان، تركیه، چین، سوئد، فرانسه، فنلاند و هند در نمایشگاه حضور داشتند. نمایشگاه ایران تله‌كام 2009 در سالن‌های 6، 7، 8-9، 27، 25A  و فضای باز برگزار شد. تله‌كام 2009 از تاریخ 30 آبان تا 3 آذر ماه از ساعت 9 صبح لغایت 4 بعدازظهر برای بازدید عموم باز بود.

طبق روال باید وزیر برای گشایش رسمی می‌آمد. با حضور تقی‌پور در سالن 35 كه اختصاص به همراه اول داشت و با اجرای سرود ملی و تلاوت قرآن و همچنین با حضور خبرنگاران از رسانه‌ها و نشریات و در نهایت با بریدن روبان قرمز رنگ نمایشگاه توسط وزیر جدید بازگشایی شد. در ادامه تقی‌پور بعد از دور زدن و بازدید از سالن همراه اول در حالی كه به شدت توسط محافظان و اطرافیان خود احاطه شده بود برای بازدید از دیگر سالن‌های راهی شد. نبود هماهنگی برای نشست خبرنگاران با وزیر ارتباطات و دیگر ناهماهنگی‌ها به برخی اتفاقات و حاشیه‌های منجر شد كه بد نیست بخوانید.

 

دهانت را ببند!!

وقتی خبرنگاران هنگام بازدید وزیر ارتباطات خواستار سؤال از تقی‌پور شدند مدیر روابط عمومی این وزارتخانه اعلام كرد اگر كسی مابین راه سئوال كند اذیتش می‌كنیم. این اتفاق زمانی روی داد كه وزیر برای بازدید و همچنین حضور در غرفه سازمان تنظیم مقررات در سال 8 برای پاسخگویی به سئوال خبرنگاران و یا همان كنفرانس خبری، به سمت این سالن راهی شد.

 

روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات كه مورد اعتراض خبرنگاران خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مختلف به دلیل ناهماهنگی‌های موجود قرار گرفت،  به جای پاسخگویی به خبرنگار ایلنا، در مورد این اعتراض تنها به این جمله اكتفا كرد «دهنت را ببند.» كه  این اتفاق و ناهماهنگی‌های موجود و برخورد ناشایست روابط عمومی فاقد روابط عمومی این وزارتخانه باعث نارضایتی خبرنگاران شد. از سوی دیگر وقتی خبرنگاران هنگام بازدید وزیر ارتباطات خواستار سؤال از تقی‌پور شدند مدیر روابط عمومی این وزارتخانه اعلام كرد اگر كسی مابین راه سؤال كند اذیتش می‌كنیم.

 

این وزارتخانه كه حتی به خود زحمت نداده بود خبرنگاران را به طور رسمی دعوت كند وزیر ارتباطات را تنها در سالن 8و 9 و غرفه سازمان تنظیم مقررات مجبور به جوابگویی به خبرنگاران كردند كه این غرفه به دلیل هجوم خبرنگاران صداوسیما تنها به محلی برای جوابگویی سئوالات این خبرنگاران تبدیل شد و خبرنگاران دیگری كه توانستند به زور از وزیر سؤال كنند تنها جواب‌های سردی از وزیر دریافت كردند.

 

به هر حال این كنفرانس خبری با سئوال و جواب صدا و سیمایی‌ها برگزار شد و تا لحظه انتشار و تهیه این گزارش هیچ پاسخ و یا عذرخواهی رسمی از طرف روابط عمومی این وزارتخانه در خصوص این اتفاق منتشر نشده است.

 

و اما وزیر

كنفرانس خبری تقی‌پور، وزیر جدید ارتباطات در اولین تجربه بازگشایی یك نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد. وزیر ICT در ابتدا به صحبت‌های اولیه در خصوص وضعیت تلفن همراه پرداخت و گفت: از طریق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اپراتورها در تعاملیم و از آنها می‌خواهیم نسبت به تكمیل پوشش و ارتقای كیفیت شبكه‌هایشان كار كنند؛ این موضوع در برنامه‌ اپراتورهای اول و دوم قرار دارد و ان‌شاءالله خود مسوولان توضیح خواهند داد كه چه زمانی این پوشش كامل می‌شود.

 

بحث پوشش تلفن همراه در تهران پیچیدگی‌هایی دارد كه كیفیت آن مرتبا به دلیل تغییر بافت شهری و ساخت و سازهایی كه انجام می‌شود در حال تغییر است اما در هر حال برنامه‌ ارتقای كیفیت و تكمیل پوشش جزء برنامه‌ی اپراتورها نیز محسوب می‌شود. تقی‌پور یادآور شد: اپراتورها باید حداقل سرویس‌هایی را كه در پروانه‌ی آنها قید شده، ارائه دهند. SLA، مرتبا اندازه‌گیری می‌شود بنابراین تعهداتی كه اپراتورها دارند، باید انجام شود كه دوستان نیز انجام دادند.

 

وزیر ارتباطات همچنین درباره محدودیت اینترنت و سرعت كم آن در كشور خاطر نشان كرد: در حال حاضر پهنای باند بیش‌تر در مراكز علمی و تحقیقاتی و در جاهایی كه به پهنای باند بیش‌تری نیاز دارند، ارائه می‌شود و ما به دنبال آنیم كه بتوانیم همین پهنای باند را با كیفیت مناسب در اختیار كاربران خانگی قرار دهیم تا برای نیازهای خانگی پاسخگو باشد.

 

تقی‌پور تصریح كرد: باید قیمت تمام شده اینترنت پایین باشد تا اینكه اپراتورها و عرضه‌كنندگان بتوانند آن را ارزان‌تر ارائه دهند. او تاكید كرد: سازمان تنظیم مقررات باید به نیابت از دولت و حاكمیت مقررات و چارچوب‌های قانونی را برای فعالیت اپراتورها و برای تنظیم روابط اپراتورها با مردم، اپراتورها با اپراتورها و اپراتورها با دولت انجام دهد و علاوه بر سازمان، كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات را داریم كه یك نهاد مستقل از نظر رای و حكم بوده و رای آن برای همه‌ اپراتورها قابل اعتماد است.

 

وی گفت: یكی از محورهای اصلی در آینده حوزه‌ كاری وزارت ICT  این است كه در این زمینه فعال باشد و این سازمان باید بتواند مجوزهای لازم را تنظیم كند و نظارت كافی انجام دهد و به تعبیری ما به نمایندگی از حاكمیت باید حافظ منافع كاربران در این حوزه باشیم.

 

وزیر ارتباطات با بیان این كه بخش خصوصی نسبت به جذب سرمایه‌های خارجی منعطف‌تر و روان‌تر است گفت: این هم جزء محورهای اساسی ماست و از این موضوع استقبال می‌كنیم كه اپراتورهای داخلی بتوانند به همراه عرضه‌كنندگان و تولیدكنندگان معتبر خارجی در عرضه‌ی خدمات ICT در كشور حضور داشته باشند. تقی‌پور درباره‌ اپرتور سوم تلفن همراه گفت: این موضوع هنوز نهایی نشده و در حال مذاكره هستیم اما پیشرفت خوبی داشته است و مذاكره در این زمینه ادامه دارد.

 

او همچنین درباره بحث خصوصی‌سازی مخابرات تصریح كرد: در این رابطه بخش‌های مختلفی درگیر بودند و وزارت ICT در زمینه‌ آماده‌سازی این شركت فعالیت‌هایی را انجام داد و ادامه فرآیند از قبیل قیمت‌گذاری و شرایط مزایده یا مسائل دیگر به هیات عالی واگذاری و سازمان خصوصی‌سازی مرتبط می‌شود كه توضیحاتی برای كمیسیون ویژه اصل 44 مجلس و سایر كمیسیون‌ها ارائه شده و به اندازه‌ كافی توضیحاتی نیز ارائه شده است.

 

وزیر ارتباطات در بخشی از سخنان خود درباره‌ بحث ماهواره‌ مصباح خاطر نشان كرد: ماهواره‌ مصباح 1 با مشاركت كشور ایتالیا ساخته شده و تعهد شركت ایتالیایی است كه آن را پرتاب كند كه كار نیز دنبال می‌شود و نكته مهم این است كه این شركت باید بتواند تعهداتش را انجام دهد. وی ادامه داد: ما به موازات آن كار طراحی ماهواره‌هایی در كلاس مصباح كه ماهواره‌های مخابراتی هستند را پیگیری می‌كنیم و ساخت آن را انجام می‌دهیم و امیدواریم بتوانیم تا سال 90 بدون كمك خارجی ماهواره‌های این كلاس را از داخل كشور پرتاب كنیم.

 

به گفته او نمایشگاه تلكام بزرگترین رویداد اطلاع‌رسانی در حوزه‌ ICT است كه سالانه برگزار می‌شود و مكان مناسبی برای تبادل اطلاعات عمومی و اطلاعات حرفه‌یی در زمینه‌ ارتباطات و فناوری اطلاعات است. وی گفت: نمایشگاه امسال از نظر عرضه‌ فناوری‌های جدید توسط تولیدكنندگان و شركت‌های فناوری داخلی و از نظر عرضه‌كنندگان خارجی یك تفاوت كیفی و اساسی نسبت به سال گذشته داشت و امیدواریم از این رویداد شركت‌های فناوری داخلی ما بتوانند در عرضه‌ محصولاتشان به صورت منطقه‌یی و بین‌المللی از این فرصت استفاده كنند.

 

تقی‌پور همچنین افزود: اساسا رویكرد خصوصی‌سازی و سپردن كلیه خدمات در حوزه ICT جزء محورهای اساسی برنامه دولت دهم است كه این فرآیند با خصوصی‌سازی مخابرات شتاب بیش‌تری گرفته و امیدواریم در سایر زمینه‌ها آزادسازی نیز صورت گیرد.

 

وزیر ارتباطات در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر علت عدم همكاری روابط عمومی این وزارتخانه برای مراسم افتتاحیه نمایشگاه و ناهماهنگی‌ كه در این باره صورت گرفته اظهار كرد: پیشنهادات خود را به مدیر روابط عمومی بدهید و این موارد را در نمایشگاه‌های بعدی اصلاح می‌كنیم!!!

 

الكامپ پانزدهم

آخرین روز تلكام با اولین روز شروع به كار الكامپ مصادف شد. الكامپ پانزدهم با حضور وزیر بازرگانی بازگشایی شد كه به دلیل همزمان شدن با آخرین روز تلكام در هیاهوی شلوغی نمایشگاه گم شد. الكامپ نیز به مدت 5 روز یعنی از 3 تا 7 آذر برگزار شد كه این نمایشگاه نیز با استقبال زیادی از طرف بازدید كنندگان روبرو شد. هوای سرد محل نمایشگاه بین‌المللی تهران كه بیشتر تداعی‌كننده زمستان بود تا پاییز، نتوانست از میزان بازدیدكنندگان بكاهد.

 

ایتنا و دنیای كامپیوتر و ارتباطات

ماهنامه و همچنین ایتنا نیز مانند تمام دوره‌های گذشته در هر دو نمایشگاه حضور فعالی داشت. غرفه ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات و ایتنا داشتند در نمایشگاه دهم تلكام در سالن 8  و در الكامپ در سالن 35 ستادی بود. در طول 8 روز با حضور اعضا و همكاران تحریریه پاسخگوی بازدیدكنندگان و خوانندگان ماهنامه بود. تخفیف 20 درصدی اشتراك ماهنامه با استقبال خوبی از طرف خوانندگان روبرو شد.

 

همچنین ایتنا نیز این امكان را به وجود آورد كه علاقه‌مندان با ارسال یك پیامك به شماره 30004862 بتوانند مشترك دریافت اخبار ایتنا به صورت پیامك باشند، كه این هم از طرف بسیاری از بازدیدكنندگان مورد استقبال و همچنین تقدیر قرار گرفت. نمایشگاه‌های تلكام و الكامپ هر سال فرصت خوبی است تا ماهنامه با مشتركین قدیمی خود كه از شماره اول مجله مشترك بوده‌اند، دیدار كنند. امسال نیز غرفه ماهنامه پذیرای تعدادی از خوانندگان ماهنامه بود كه از شماره اول مجله اشتراك داشتند. غرفه ماهنامه و ایتنا همچنین میهمانان رسمی و ویژه‌ای داشت.

 

علی مطهری، رئیس كمیته مخابرات مجلس و صابرفیضی مدیرعامل شركت مخابرات ایران، پرویز رحمتی رئیس سازمان نظام صنفی، سهیل مظلوم،  رمضانعلی صادق‌زاده و همچنین مدیران و كارشناسان برخی از شركت‌های حاضر در نمایشگاه و همچنین مجید سلیمانی‌پور مدیرعامل شركت توسعه اعتماد مبین كه چندی پیش به همراه همسرش به علت گازگرفتگی فوت كرد.

 

مروری بر دو نمایشگاه

اول: نمایشگاه با طعم اینترنت

حرف برای گفت در مورد این نمایشگاه‌ها زیاد است. درخور فضای محدود به برخی موارد اشاره می‌شود. اولین مورد اینترنت است. شاید اگر خبرنگار بودید قطعا حس یك خبرنگار آنلاین را در روزهای برگزاری نمایشگاه آن هم با اینترنت درك می‌كردید. ن

 

مایشگاه تلكام و الكامپ امسال اولین نمایشگاهی بود كه شما به طور كامل در تمام روزها (البته در برخی از روزها و ساعات، خصوصا در الكامپ با قطعی روبرو بودیم به اینترنت دسترسی داشتید. البته اشكالات كوچكی هم بود كه قابل اغماض است. ایتنا نیز از این فرصت استفاده می‌كرد و هر روز با خروجی گزارش و خبر بازدیدكنندگان را در جریان بخشی از تحولات می‌گذاشت.

 

دوم: مدیر كه دوتا باشد ...

روز دوم نمایشگاه تلكام بود كه متوجه شدیم ظاهرا درگیری‌هایی مقابل درب جنوبی نمایشگاه پیش آمده. قضیه از این قرار بود كه با واگذاری نمایشگاه به ساتا در قبال بدهی دولت به این نهاد، بین مدیر جدید و قدیم نمایشگاه درگیری‌ شدید پیش آمد. این باعث شد كه برای ساعاتی با بستن درب‌ها مانع از ورود و خروج بازدیدكنندگان شوند. از طرف دیگر درگیری‌ها خشونت‌آمیزی نیز بین طرفین دعوا پیش آمد كه ظاهرا این درگیری‌ها مجروح نیز بر جای گذاشت. بالاخره بعد از ساعت‌ها انتظار درب‌ها برای ورود و خروج مردم باز شد. البته بعد از این درگیری دریافت ورودی هزار تومانی برای بازدید از نمایشگاه كنسل شد.

 

سوم: برگزاری نشست‌های خبری و كارگاه‌های آموزشی

از ویژگی‌های این دوره برگزاری نشست‌ها و كارگاه‌های آموزشی در هر دو نمایشگاه بود. اگر سری به تلكام و الكامپ می‌زدید به كرات می‌دید كه در فضای بسیاری از غرفه‌ها نشست‌ها و كارگاه های آموزش برگزار بود. بازار كنفرانس‌های خبری نیز داغ بود. آزانس خبری تدبیرگران با نام تی مدیا و موسسه دیده‌بان آی تی نیز به طور جداگانه به برگزاری نشست‌های خبری با حضور مدیران داخلی و خارجی شركت‌ها پرداختند. البته اینكه مهمانان با آلودگی صوتی ناشی از سیستم‌های صوتی غرفه‌ها چگونه موفق به شنیدن مباحث مطرح شده می‌شدند خود جای بررسی دارد!

 

چهارم: فناوری‌ها و تكنولوژی‌ها

هر یك از شركت‌های بزرگ و كوچك و برندهای حاضر در تلكام و الكامپ با خود كارها و محصولات تازه به نمایشگاه آورده بودند. ابتكارات جدید در هدایای تبلیغاتی كه شكل و نوع متفاوتی داشت جالب توجه بود. ایرانسل با برگزاری قرعه‌كشی برای راندن ماشین مسابقه البته به صورت مجازی ولی با استفاده از یك دستگاه از این ماشین‌ها و همچنین نماد وایمكس خود طبعا تعداد زیادی را به سمت غرفه خود می‌كشید.

 

اپراتور همراه اول هم در رقابت، امسال فعال تر عمل كرده بود و نه تنها با اختصاص یك سالن به خود، بلكه با تغیراتی قابل توجه در بخش‌های مختلف اعم از دكوراسیون و لباس غرفه‌داران، با برگزاری مسابقه و قرعه‌كشی هیاهوی زیادی به پا كرده بود. به نمایش گذاشتن بزرگ‌ترین LCD جهان به اندازه 108 اینج ساخته شده توسط شركت شارپ و عرضه شده توسط مادیران به قیمت 169 میلیون تومان از بخش های جالب توجه برای بازدیدكنندگان بود. یكی دیگر از تكنولوژی‌های مورد توجه نمایش كامپیوتر surface مایكروسافت بود كه انصافا كار با آن هر بازدید كننده‌ای را به وجد می‌آورد.

 

انواع كیس‌ها با طرح‌های مختلف و رنگ‌های جذاب، انواع طرح‌های موس با رنگ‌های مختلف، ست نوت‌بوك سونی با كفش و كیف نیز تعداد زیادی را در مقابل غرفه‌های این محصولات نگه می‌داشت. دوچرخ پلیردار، انواع نرم‌افزارهای قفل شكسته و نشكسته از دیگر موارد به نمایش گذاشته شده در این دو نمایشگاه بود. صف طویل برای دریافت شارژ رایگان ایرانسل، دادن نسكافه رایگان از طرف نمایشگاه، بازار داغ ساندویچ گرم و سرد و ذرت مكزیكی و بستنی را به موارد دیگر اضافه كنید.

 

پنجم: درگذشتگان

شركت سها طب كه درست در روز اول تلكام امیر سلسله؛ رئیس هیت‌مدیره خود را از دست داد به رسم احترام در نمایشگاه حضور نیافت و با گذاشتن سبد گل در غرفه به ایشان ادای احترام كرد.

 

اشانتیون و دیگر هیچ

موضوع دادن هدایای تبلیغاتی به بازدیدكنندگان و اصرار و خواهش آنان برای دریافت درصورت عدم دریافت، دیگر موضوع تكراری شده، اما این بار و در تلكام شاهد صحنه‌ای بودیم كه در نوع خود بی‌نظیر و به یادماندنی بود. از این قرار كه در هیاهوی روز آخر كه معمولا بازدیدكنندگان تمامی تلاش خود را برای بازدید و دریافت انجام می‌دهند، ناگهان یكی از بازدیدكنندگان وارد غرفه یكی از نهادهای دولتی شد و اقدام به جمع‌آوری شاخه‌های بامبویی كه برای تزئین در غرفه گذاشته بود كرد.

 

یكی از غرفه‌داران كه در كمال بهت و حیرت توانایی هرگونه عكس‌العملی را از دست داده بود فقط با اشاره سر به شخص مذكور فهماند كه «بابا لااقل فقط یكیشو بردار!!!» بازدیدكننده مذكور نیز با لبخند و اشاره سر مبنی بر اینكه «خیلی خوب»، یكی از 4 شاخه‌ گیاه بامبو را به عنوان اشانتیون برداشت و همراه با خود برد. مجموعه به اتفاق بر این عقیده هستند كه این حادثه در نوع خود بی‌نظیر است!!!!

 

اگر بخواهیم همینطور ادامه دهیم حرف برای گفتن زیاد است ولی فضا محدود. در ادامه گزارش تصویری را از این دو نمایشگاه می‌بینید تا گوشه‌ای از هزاران ناگفته در قاب تصویر رخ بنمایاند.