نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

نقدی بر تلكام دهمتعداد بازدیدکنندگان 2809 بازدید نسخه چاپی

بازدید سالانه از نمایشگاه‌های مخابرات كشور تجربه چند ساله‌ای است كه فعالان ICT جزو برنامه‌های خود قرار دادند. تغییرات معنادار سالانه در این نمایشگاه‌ها درس‌هایی را ارائه می‌دهند. جلوه‌های مثبت و منفی این نمایشگاه‌ها به عنوان عصاره فعالیت سالانه ارتباطات و فناوری اطلاعات كشور قابل تأمل است. هر چند مقایسه نمایشگاه مخابرات ایران با كشورهای دیگر قدری مشكل است اما نكته امیدوار كننده آن جهت‌گیری موازی و هم‌گرا است. كارشناسان، مدیران عرصه ICT همه ساله به این نمایشگاه‌ها سر می‌زنند. با جدیدترین محصولات ICT آشنا می‌شوند.

قراردادهای خود را با شركت‌ها دنبال می‌كنند. ارائه دهندگان تجهیزات و خدمات سعی می كنند تقاضاهای جدیدی را در ذهن اپراتورهای جز و كل ایجاد كنند و آنها را تبدیل به مشتریان جدید خود كنند تا بدین ترتیب بستر توسعه‌های بعدی را به انحصار خود درآورند. سالهاست بنده نیز در كنار سایر علاقه‌مندان از این نمایشگاه‌ها بازدید می‌كنم. توفیق حضور در چند نمایشگاه بین‌المللی مخابرات را نیز در سایر كشورها داشتم.

با فعالیت ارتباطی آنها نیز آشنا شده‌ام. روزی به عنوان كارشناس روز دیگر به عنوان مدیر بخشی و بالاخره در كسوت مدیر عامل استان به غرفه‌های نمایشگاه سرزده‌ام هر سال نسبت به سال قبل بیشتر با فعالان عملی ICT آشنا شده‌ام. امسال به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و آن هم مسئول كمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات در كمیسیون صنایع و معادن مجلس در نمایشگاه شركت كردم. به عنوان كسی كه باید فعالیت این عرصه را در یكی از قوای مهم كشور (مقننه) دنبال كنم و از بعد وظیفه نظارتی مجلسف كاستی‌ها را گوشزد كنم. قصد كالبد شكافی موارد مرتبط با ICT را ندارم لیكن به بهانه این بازدید به دو نكته اشاره می كنم. 

الف) نكته مثبت
تحول چشمگیر صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دنیا و پیروی تا حدودی قهری (نه اختیاری) ما از این فناوری‌ها كه در نمایشگاه نیز نمود خاصی پیدا كرده است نكته مثبت است و فرصت خوبی را ایجاد كرده است. اگر مسیر تحول به‌وجود آمده را در این میدان ارزیابی كنیم لازم نیست به خیلی سالهای گذشته برگردیم. تحول چنان واضح و بزرگ است و سالانه قابل درك است چه رسد به ده یا بیست سال پیش. كسانی كه سالها پاسخگوی تقاضای سه سالانه و بعضاً تا ده سالانه مردم برای اخذ یك خط تلفن ثابت بودند عظمت این حركت و تحول را خوب درك می‌كنند. این تحول در عرصه علمی و عملی كاملاً مشهود است.

كسانی كه معمولاً در یك عرصه و آن هم (IT) كار كرده‌اند و فرآیند تغییرات ارتباطات را از منظر فقط PCهای خود مشاهده كرده‌اند احتمالا به این جملات معترض باشند و بنده حق می دهد و این نگاه را تایید می كنم چرا كه قیاس با ده، بیست و یا سی سال گذشته در صحنه ICT قیاس مع‌الفارق است ولی شناخت وضع گذشته به ما برای برنامه ریزی بعدی كمك می كنند. تحول چشمگیر این نمایشگاه حركت به سوی IT بود گرچه تكنولوژی دنیای پیشرفته در عرصه IT با وضعیت ما قابل قیاس نیست اما اطمینان از انتخاب مسیر درست امیدوار كننده است.

در اكثر غرفه‌ها این مشهود بود. شركت ارتباطات سیار در حركت قابل تحسینی شركت‌های كوچك متشكل از اساتید و دانشجویان دانشگاه های كشور را تحت حمایت به این نمایشگاه آورده بود. بعضی از شركت‌های دیگر نیز اقدامات مشابهی داشتند. اطلاعات به‌روز و علمی این عزیزان وقتی با تجربیات طولانی مدیران صنعت ICT آمیخته می‌شود تأمین نیازهای بشری بویژه مردم عزیز كشورمان در عرصه ICT نوید می‌دهد.

درك واقعیت‌های دنیا، بالا بردن انتظارات مردم و تلاش در برآوردن آنها نكات مثبت این نمایشگاه بویژه امسال بود. حضور بخش‌های حاكمیت ارتباطات در كنار بخش خصوصی نیز قابل توجه بود. حضور سازمان تنظیم مقررات و زیرساخت، مركز تحقیقات مخابرات مایه دلگرمی بخش خصوصی بود. نوید ایجاد رقابت های سالم در عرصه ICT كه به سطح بالایی كشانده می‌شود امیدوار كننده بود.

ظهور اپراتورهای قوی دوم و اول در كنار اپراتورهای كوچك ولی باسابقه نسبتاً طولانی خط سیر مناسبی را در این مسیر ترسیم كرده است. مجلس شورای اسلامی تلاش می‌كند با وضع قوانین لازم و رفع موانع قانونی موجود و نظارت عالیه بر شیوه واگذاری‌ها و انذار به بخش حاكمیت جهت رعایت حقوق بخش خصوصی به معنای اعم در ایجاد فضای باز و عادلانه‌ای دولت را یاری نماید.

ب)نكته منفی
غیبت بعضی از شركت‌های فعال ICT قابل تأمل بود. تولید كنندگان داخلی تجهیزات مخابراتی كه مغلوب بازار تجهیزات خارجی به‌ویژه چینی ما شده‌اند از مغضوبین طبیعی این نمایشگاه بودند. سالهاست سوز دردناك این عزیزان شنیده می‌شود لیكن توجهی در خوره شأن آنها نمی‌شود. مشكلاتی كه در طول سالها در فضای اداری و فنی آنها مطرح است نیاز به توجه دوگانه است اولاً مسئولین نظام بویژه دولت لازم است استراتژی مشخص و شفافی در رابطه با سرنوشت حمایت از تولید داخل اتخاذ كنند.

ثانیاً این شركت‌ها خود را آماده رقابت و عرض اندام در میدان عمل كنند البته خیلی از فرصت ها نیز از دست رفته است. لیكن نمی توان دست روی دست گذاشت. امید است هم به ویژه مسئولین  دلسوز نظام اعم از دولت، مجلس و قوه قضاییه با درك درستی از توان متخصصان توانمند داخلی به فرضیه حمایت از این فناوری‌ها بویژه استعدادهای ایرانی اهمیت عملی دهند.

* رئیس كمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی