نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

الكامپ، نوستالژی دوران سپری شدهتعداد بازدیدکنندگان 3262 بازدید نسخه چاپی

الكامپ را نمی‌توان نادیده گرفت. این موضوعی است كه هم برگزاركنندگان دولتی آن را می‌دانند و هم اهالی صنف و سازمان نظام صنفی. در نتیجه هنگامی كه دعوای برگزاری الكامپ بالا گرفت و اهالی صنف آن را برای سال نخست تحریم كردند، متولیان دولتی می‌دانستند كه این تحریم شكسته خواهد شد و مدت اعتبار آن حداكثر همان سال نخست خواهد بود.

در نتیجه از الكامپ دوازدهم به بعد كم‌كم اوضاع به حالت عادی برگشت و هر ساله به تعداد مشاركت كنندگان آن افزوده شد. هر چند كه در سال‌های گذشته مسئولان سازمان نیز با سیاست یكی به نعل و یكی به میخ بین تحریم نمایشگاه و مشاركت در آن در نوسان بودند، اما آحاد صنف بدون توجه به چنین درگیری‌هایی، صلاح خود را می‌جستند و به فكر استفاده از نمایشگاه به عنوان ابزاری برای توسعه كسب و كار بودند. در نتیجه تیغ تحریم كند شد تا جایی كه امسال سازمان نیز رسما" اعلام كرد كه تحریمی در كار نخواهد بود و از همه شركت‌ها خواست كه در نمایشگاه حضور یابند.

البته بقیه ماجرا و اینكه قرار بود كه امسال بالاخره مدیریت نمایشگاه در دست بخش خصوصی باشد ولی در دقایق پایانی قضیه طور دیگری اتفاق افتاد و علل آن را، كمابیش همه می‌دانند. اما این نوشتار قصد دارد نگاهی به پشت سر داشته باشد و به بررسی چند جنبه از برگزاری شكوهمند الكامپ دهم بپردازد و امیدوار باشد كه اگر زمانی هدایت الكامپ مجددا" به بخش خصوصی بازگشت، خبری از مشكلات آن نمایشگاه و نمایشگاه‌های بعدی نباشد. یكی از مهمترین معضلاتی كه نمایشگاه آی‌تی با آن دست به گریبان است، همین مسئله ارزی – ریالی بودن غرفه‌ها است. موضوعی كه نه تنها در الكامپ دهم حل نشد بلكه با شدت بیشتری نیز اعمال شد و علاوه بر محاسبه ارزی – ریالی غرفه‌ها، هزینه ریالی نمایشگاه نیز با افزایشی چند برابری روبرو شد.

نتیجه آن شد كه تعرفه پایه‌ای كه انجمن شركت‌های انفورماتیك در آن زمان پایه‌گذاری كرد، مبنایی شد برای محاسبه متولیان دولتی و پرداخت آن توسط بخش خصوصی. در نتیجه هر چقدر هم بخش خصوصی فریاد بر می‌آورد كه قیمت بالای نمایشگاه باید تناسبی با خدماتی كه در آن ارائه می‌شود داشته باشد، البته گوش شنوایی نبود و نیست و فرصتی كه بخش خصوصی می‌توانست برای همیشه غائله ارزی – ریالی را بخواباند، از دست رفت. ارزی – ریالی بودن غرفه‌ها كه با دیدگاهی كاملا" نرم‌افزاری ارائه شد، زیرا شركت‌های نرم‌افزاری مشاركت كننده در نمایشگاه چنین مشكلی را ندارند، بر كلیه شئون حضور یك شركت در نمایشگاه تاثیر می‌گذارد.

شركت‌ها باید مراقب باشند كه هنگام ساخت و ساز غرفه از نمادهای برندهایی كه ارائه می‌كنند نشانی نباشد، اسامی انگلیسی حذف شود، بروشورها با احتیاط به بازدیدكنندگان ارائه شوند، كالاهای مورد نمایش تا حد ممكن مخفی(!) باشند و غیره، پس از آن در تمامی روزهای نمایشگاه نیز استرس حاصل از ارائه برگه پرداخت ارزی غرفه و جارو جنجالی كه پس از آن برپا می‌شود همواره با مشاركت كنندگان است.  در این میان عده‌ای به لطایف‌ الحیل جان سالم به در می‌برند و با پرداخت حداقل متراژ، خودشان را خلاص می‌كنند و عده‌ای چنان نقره داغ می‌شوند كه تا چند سال عطای حضور در نمایشگاه را به لقایش می‌بخشند.

به نظرم این مسئله می‌توانست در همان الكامپ دهم خاتمه یابد یا حداقل روند حذف آن آغاز شود كه نشد. موضوع دیگر تشویق شركت‌ها و بازدیدكنندگان به حضور در نمایشگاه است. انجام تبلیغات تلویزیونی عامل موثری برای تشویق شركت‌ها و بازدیدكنندگان به حضور در نمایشگاه است. اما این فقط جنبه تبلیغی برای چند روز مانده به برگزاری نمایشگاه است. اگر صنف IT واقعا" خواهان برگزاری نمایشگاه یا سپردن برگزاری آن به بخش خصوصی است جا دارد كه از هم اكنون به فكر آن باشد. با برقراری ارتباط مجدد با شركت نمایشگاه‌ها، با اعلام تاریخ‌های پیشنهادی جهت برگزاری نمایشگاه به نحوی كه همانند امسال با تعطیلات رسمی تداخل پیدا نكند و آماده‌سازی زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مناسب در این جهت، الكامپ را به لبه مرزهای یك نمایشگاه آبرومند نزدیك می‌كند.

از برگزار كننده بخش خصوصی نمایشگاه انتظار نمی‌رود كه برای اقامت مهمانان در اطراف نمایشگاه هتل احداث كند (!) ولی این توقع هست كه با برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی یك وب‌سایت مناسب، تقسیم‌بندی سالن‌ها، اطلاع‌رسانی گسترده، تقسیم‌بندی مخاطبان، انجام نوآوری‌هایی همچون برپایی بازار مكاره و كارهایی از این دست سطح برگزاری نمایشگاه را به طور واقعی بالا ببرد و از دیگر سو با اندیشیدن تمهیدات مناسب نسبت به افزایش شور و اشتیاق شركت‌ها جهت حضور در نمایشگاه بكوشد. باشد كه نمایشگاه‌هایی به مراتب پررونق‌تر، باشكوه‌تر، قدرتمندتر، مفیدتر وحرفه‌ای‌تر از الكامپ دهم یا سایر الكامپ‌ها داشته باشیم. اگر به منافع جمعی بیندیشیم، قطعا" دور از دسترس نخواهد بود.