نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

نقش ICT در شفاف‌سازی امور در مسیر توسعه كشورتعداد بازدیدکنندگان 3163 بازدید نسخه چاپی

در كشورهایی مانند كشور ما ایران توسعه، كلمه‌ای است كه به كرات راجع به آن صحبت می‌شود و هر كسی كه می‌خواهد پله‌های ترقی در مدارج را طی كند، از این نمد برای خود كلاهی می‌سازد و داد سخن از توسعه بر می‌دارد. اما به طرفه‌العینی این واژه قربانی می‌شود و تنها با آن عكس یادگاری  می‌گیرند. امروزه كاربردهای فراوانی برای ICT بر می‌شمرند.

از تأثیر آن بر بهداشت، حمل و نقل گرفته تا اثربخشی در عرصه‌های علمی و كاربردی و هنری و ... و خلاصه دیگر می‌توان گفت هر جا كه می‌شود سری كشید، رد پای ICT را می‌توان دید پس چرا نتوانیم تاثیر مثبت آن را در چرخه توسعه ببینیم.  فناوری اطلاعات و ارتباطات نه تنها به عنوان ابزار جهت توسعه كه می‌تواند بهترین وسیله برای مونیتورینگ آن نیز باشد. در گذشته شاید می‌شد با یك اراده فردی و دستور از بالا و اجرای بلاواسط دستورات كاری را انجام داد و یا مسیر توسعه برای سازمان یا كشور را با حركتی بسیار كند پیش برد؛ اما امروزه به بركت فاوا، روش و یا حتی دستورات نیز می‌توانند دگرگون شوند. نقش آحاد مردم یا كاركنان سازمان در طرح، ایده، پرورش، بازبینی‌های مختلف و اجرا و نقد حركت می‌تواند یك ماتریس جامع چند بعدی را سازمان دهد كه در فراگیر بودن و كم مسئله بودن آن تاثیر بسزایی دارد.

توسعه در جهان سوم نوزادی تازه متولد شده و نحیف است كه نیاز به مراقبت و رسیدگی شدید دارد و شفافیت در روند اجرا و تصمیم‌گیری‌ها را باید اصل اساسی در تداوم و پایداری روند توسعه بدانیم زیرا نبود آن، اولین خطر برای این نوزاد تازه و ریشه بیماری‌های بسیاری خواهد بود كه همین حالا نیز در موارد بسیار گریبان‌گیر مسیر توسعه كشور ما شده است.  شفافیت مهمترین موضوعی است كه ICT می‌تواند در این میان نشانه بگیرد و به ما امكان دهد تا با كمترین درد و نابسامانی روند توسعه را طی كنیم.  فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) با بهره‌گیری از ۲ بعد زیربنایی خود یعنی اطلاعات و ارتباطات نقش ارزشمند خود را در همین جا نمایان می‌سازد.

طراحی سیستم‌های پیشرفته گردآوری، نگهداری، تحلیل و پردازش آمار و اطلاعات، در كنار شبكه گسترده ارتباطی كه امكان انتقال اطلاعات را در ثانیه‌ها در اختیار ما قرار می‌دهد، پتانسیلی قدرتمند برای تأمین خوراك اطلاعاتی مناسب جهت برنامه‌ریزی مسیر توسعه محسوب می‌شوند.  پروژه‌های دولت الكترونیك را شاید بتوان مهم‌ترین و گسترده‌ترین ابزارهای ICT برای تأمین و پردازش اطلاعات مورد نیاز در این مسیر دانست كه در كنار ابزارهای مفید دیگری مانند آموزش الكترونیك، شهر الكترونیك، سیستم‌های مدیریت منابع سازمانی، سیستم‌های مدیریت دانش و ... قادرند با حذف فاصله‌های فیزیكی و زمانی، نقش محوری در شفافیت تصمیم‌گیری‌ها در توسعه كشور داشته باشند.

همه این ابزارها، خروجی‌های به ظاهر مدرن و فانتزی ICT هستند كه اكثر مدیران با تجربه و سنتی ما با آنها غریبه‌اند و حتی در برخی موارد هم به عنوان زیورآلات به آنها نگاه می‌كنند. به نظر می‌رسد كه اگر نگاهمان را به توسعه و كاربرد فناوری تغییر دهیم و اجازه دهیم تفكرات جوان‌تر مدیریتی بر مبنای دستاوردهای روز به صحنه توسعه وارد شوند، می‌توان امیدوار بود كه این روند جامع‌تر و شفاف‌تر به پیش رود.