نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

الكامپ پانزدهم: جمعه بازار كامپیوتر و سوپراستارتعداد بازدیدکنندگان 3231 بازدید نسخه چاپی

قبل از اینكه وارد ماهیت بحث شویم بهتر است به این مشكل فرهنگی توجه كنیم كه وقتی محل كنفرانس و تبادل اطلاعات علمی و فناوری و پیشرفت‌های روز را به نمایشگاه عرضه مستقیم تبدیل می‌كنیم و از روبالشی و ملحفه گرفته تا آجیل شب عید را بساط می‌كنیم، چه انتظاری می‌توان داشت كه مغزهایی كه فرار نكرده‌اند و اندیشه‌هاشان حتی لب مرزهای خودمان خریدار دارد بیایند و فعالانه در نمایشگاهی شركت كنند كه كاسبكارانه حتی از مخترعین و برگزاركنندگان مسابقات ربوتیك هم پول می‌گیرد؟ فی‌الواقع سالی چند بار زمین نمایشگاه را به مردم می‌فروشند و در نتیجه از حشره‌كش برقی چاقوی زنجان گرفته تا كامپیوتر و سوپراستار در زیر چنین سقفی پناه می‌گیرند.

وقتی صحبت از نمایشگاه بین‌المللی به میان می‌آید بلافاصله حیثیت و همیت ملی نیز مترادف آن در ذهن نقش می‌بندد. بنابراین چنین جایگاهی كه جایگاه ملی ماست نباید خاستگاه نوعی كاسبی و فرصت‌طلبی تلقی شود. در راستای اجرای اصل 44 جای شگفتی است كه چگونه می‌توان محصول بخش خصوصی را در زمین و غرفه دولتی و با مدیریت دولتی طوری جلوه‌گر ساخت كه منطقه كه سهل است، جهانیان مات و متحیر بمانند؟!  بی‌تردید در همین شروع كار اشتباهی شگرف واقع شده وگرنه چرا بر سرزمین نمایشگاه و مالكیت آن بین بخش‌های دولتی كه صرفاً به دنبال عواید اقتصادی این مجموعه هستند دعوا سر گرفته؟

به هر حال بحث ما الكامپ است آن هم از نوع حیثیتی و قابل رقابت با جیتكس، چرا كه در غیر این‌صورت افق چشم‌انداز 1404 چه معنی دارد؟ به خاطر داشته باشیم كه سه سال پیش وقتی همه از مدیریت بیمارگونه این سازمان عریض و طویل و پرخرج خسته شدند درست در كشوری كه تعداد رایانه‌هایش هنوز 5 رقمی نشده است، یك مرتبه شعبه AzCebit دایر می‌كند و بخش دولتی و شبه خصوصی ما نیز با دستپاچگی همه كم‌كاری خود را در آن به نمایش می‌گذارد. این چه پیامی و پیامدی دارد؟ در كشوری كه برای واردات یارانه می‌دهند و انواع تخفیفات و معافیت‌های گمركی و مالیاتی را فقط برای كالاهای بنجل و مصرفی وارداتی چینی مصروف می‌كنند، چگونه می‌توان انتظار داشت تا دستاوردهای نوین تكنولوژی در عرصه IT اعم از سخت‌افزار و نرم‌افزار را در عرصه‌ای بین‌المللی به معرض نمایش گذارد؟ از كنایه و گلایه كه بگذریم الكامپ با این وجهه‌ای كه امثال داشت آب پاكی را روی دست همه ریخت و باعث حیثیت كه نشد بماند در عرصه كسب و كار هم چراغی روشن نشد.

از نابسامانی تسهیلات رفاهی در سالن‌ها و خارج از سالن و تهویه نامطبوع و زمان وقوع نامناسب آن از یك طرف و عدم مشاركت جدی بخش خصوصی از طرف دیگر، نمایشگاه با كمتر ا ز500 شركت داخلی و 80 شركت خارجی از حد نمایشگاه پایتخت به نمایشگاه استانی تنزل یافت!  تقلید خشك از الگوهای نمایشی در نمایشگاه‌های خارجی، شاخ و شانه‌كشی برای رقبا با تلویزیون LCD 108 اینچ، كالاهای بنجل و غیراستاندارد وارداتی، نمایش محصولات تقلبی و جعلی با نام اورجینال، سوءاستفاده از برندهای معروف داخلی و خارجی، شركت مغازه‌ها و بازارچه‌ها در كنار شركت‌های صاحب‌نام، و عرضه مستقیم به جای یافتن شركای منطقه‌ای بزرگ، بیشتر همان نمایشگاه عرضه مستقیم شب عید را تداعی می‌كرد. خصوصاً اینكه غرفه آجیل و ساندویچ گرم و سرد و ذرت مكزیكی هم كم از غرفه‌های IT بازدیدكننده نداشت.

وقت آن رسیده كه پارلمان بخش خصوصی و تشكل‌های بخش خصوصی به اینگونه اتفاقات در حوزه IT حساسیت بیشتری نشان دهد و تشكل‌های بخش خصوصی و NGOهای فراموش شده این صنعت مسئولانه در ترسیم جایگاه IT در پیشانی بلند جمهوری اسلامی ایران در منطقه ایفای نقش نمایند و با ارائه طریق به دولت و مجلس مدبرانه اداره الكامپ را بر عهده بگیرند و با دعوت از اندیشمندان كشورمان از اقصی نقاط عالم تكنولوژی و فناوری روز جهان را به‌دست جوانان متعهد كشور به مردم عرضه كنند تا خودباوری و خودجوشی كه جزو طبیعت تفكیك‌ناپذیر صنعت ICT است، احیا شود. بجاست كه دولت نیز دست تصدی مدیران دولتی را از جایگاهی كه حیثیت ملی را عهده گرفته و اصولاً تصدی دولتی شأنی در آن مقام ندارد، آن را به دست خود مردم بسپارد تا از سطح نمایشگاه فروشگاهی به نمایشگاه ملی ارتقا و در افق چشم‌انداز 1404 به آنچه متصور است دست یابیم.