نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

چرا اپل تا این اندازه موفق است؟تعداد بازدیدکنندگان 3429 بازدید نسخه چاپی

كمتر شركت تولیدكننده تجهیزات IT در دنیا یافت می‌شود كه مانند اپل به هر حوزه‌ای كه وارد می‌شود، موفق باشد. این شركت امروزه به عنوان یكی از موفق‌ترین و سودده‌ترین شركت‌های دره سیلیكون، آن هم در اوج بحران اقتصادی، شناخته می‌شود. پر واضح است كه این موفقیت یك شبه پدیدار نشده و مراحل زیادی برای نیل به آن طی شده است. در ادامه به تفكیك به بررسی چندین عامل موفقیت شركت اپل در بازارهای جهانی می‌پردازیم.

خلاقیت
به جرات می‌توان به اپل لقب یكی از خلاق‌ترین شركت‌های دنیا را داد. خلاقیت این شركت به حدی است كه بیشتر محصولات آن توانسته‌اند خود خط‌مشی سایر شركت‌ها در تولید محصولات مشابه باشند. به عنوان نمونه به انقلاب  iPod و یا iPhone توجه كنید. حتی لپ‌تاپ نازك Macbook Air هم توانسته با خلاقیت بی‌نظیر به كار رفته در طراحی آن، بسیاری از شركت‌ها را به تقلید از خود وا دارد.

جهت‌دهی به بازار
پر بی راه نیست كه بگوییم امروزه در برخی حوزه‌ها، محصولات اپل است كه سطح توقع مردم را تعیین می‌كنند. به عنوان نمونه تا Macbook Air نبود كسی انتظار نداشت كه لپ‌تاپی داشته باشد تا به سادگی در یك پاكت‌نامه A4 جای بگیرد ولی امروزه این انتظاری ساده و پیش پا افتاده محسوب می‌شود! همین جهت‌دهی به بازار موجب شده تا چشم مشتریان همواره به دستان اپل برای عرضه محصول انقلابی دیگری باشد.

تجارت به دور از تعصب
زمانی كه فرمت mp3 به بازار آمد، شركت سونی به دلیل داشتن فرمت مشابه برای ضبط آهنگ‌ها از پذیرفتن آن روی دستگاه‌های پخش موسیقی خود اجتناب ورزید. همین تعصب بی‌جا موجب شد كه سونی از قافله پخش‌كننده‌های مالتی‌مدیای قابل حمل تا دو سال عقب بیافتد. شركت اپل هم تا مدت‌ها گرفتار تعصب‌های بی‌جا بود تا زمانی كه استیو جابز دوباره وارد این شركت شد. سیاست گذشته اپل بر این امر استوار بود كه این شركت روی كامپیوتر و لپ‌تاپ‌های خود تنها از سیستم عامل MAC OS استفاده می‌كرد و توجهی به بازار بزرگ PCهای با سیستم عامل ویندوز نداشت. اما هم اكنون این سنت از بین رفته و كامپیوتر و لپ‌تاپ‌های این شركت توانایی اجرای سیستم عامل ویندوز مایكروسافت را هم دارند. همین تصمیم به ظاهر ساده موجب شده تا فروش محصولاتی مانند PC و لپ‌تاپ این شركت به میزان حداقل 50 درصد رشد كند.

زمان‌شناسی
عامل دیگری كه در موفقیت این شركت سهم عمده‌ای داشته است زمان‌شناسی آن در عرضه محصولاتش به بازار بوده است. تنها خلاقیت نمی‌تواند موفقیت یك محصول را تضمین كند بلكه زمان معرفی و عرضه محصول خلاقانه نیز اهمیت بسیاری در موفقیت آن دارد. چه بسیار ایده‌هایی كه به دلیل جلوتر بودن از زمان خود مورد توجه قرار نگرفته و از بین رفته‌اند.

تولید یكجای نرم‌افزار و سخت‌افزار
امروزه كمتر شركتی در دنیا وجود دارد كه نرم‌افزار و هم سخت‌افزار تولید كند. كاربران اپل همواره از سادگی كار و روانی نرم‌افزارهای طراحی شده برای دستگاه‌های این شركت ابراز رضایت كرده‌اند. اصلی‌ترین دلیل این امر تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار توسط شركتی واحد است. این امر موجب شده است كه سخت‌افزار و نرم‌افزار تولید شده توسط این شركت به طور كامل با هم سازگار باشند.

استیو جابز
شاید اگر تمام این مقاله را تنها به نقش عمده این فرد در موفقیت  اپل اختصاص می‌دادیم حق مطلب ادا می‌شد. بسیاری از كارشناسان حضور جابز را اصلی‌ترین دلیل موفقیت روزافزون این شركت می‌دانند كه البته نظر نگارنده این سطور نیز از این نظرات مستثنی نیست. پس از بازگشت مجدد استیو به اپل گویی روحی دوباره به كالبد این شركت دمیده شد به شكلی كه در كمتر از یك سال اپل از یك شركت زیان‌ده به یكی از پرسودترین شركت‌های دره سیلیكون بدل گردید.

حفظ اصالت اولیه محصولات
اپل محصولات خود را با وسواس زیادی تولید می‌كند كه این امر موجب می‌شود در محصول نهایی تمام جزئیات رعایت شده باشد. پس از این مرحله نوبت به عرضه آن می‌رسد. از آنجایی كه قالب محصولات اپل موفق هستند، نسخه دوم  و سوم و . . . آنها هم به بازار عرضه می‌شوند. اپل همواره نسخه‌های بعدی محصولات خود را بر اساس نسخه اولیه محصول تهیه می‌كنند. به عنوان نمونه به آی‌فون توجه كنید كه با عرضه 3 نسل متفاوت از آن هنوز طراحی آن حفظ شده است. این امر در شركت‌های دیگر دقیقاً برعكس است. به عنوان نمونه به شركت‌های تولیدكننده گوشی تلفن و یا لپ‌تاپ همراه توجه كنید كه چگونه هر روز مدل‌های جدیدی را بدون توجه به مدل قبلی روانه بازار می‌كنند.