نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

ASUS SDRW-08D1S-U

مكمل نت‌بوك شماتعداد بازدیدکنندگان 3858 بازدید نسخه چاپی

امروزه در بازارهای كامپیوتر دنیا و البته بازار كامپیوتر ایران شاهد حضور نت‌بوك‌هایی هستیم كه از قضا با استقبال خوب خریداران روبرو هستند. این دستگاه‌ها  در كنار مزایای خوبی كه دارند یك عیب بزرگ نیز دارند و آن همان نداشتن درایو نوری است. درایوهای نوری، به این دلیل روی نت‌بوك‌ها نصب نمی‌شوند  كه علاوه بر زیاد كردن وزن و اندازه، موجب بالا رفتن قیمت آنها نیز خواهند شد. برای رفع این مشكلات ASUS كه خود یكی از بزرگترین و البته جزو اولین تولیدكنندگان نت‌بوك در دنیا بوده است، اقدام به عرضه یك DVD رایتر اكسترنال با نام SDRW-08D1S-U نموده كه در كنار نت‌بوك شما می‌تواند امكان اجرای دیسك‌های نوری را نیز به شما بدهد.

این DVD  رایتر اكسترنال به شكل بسیار ظریفی طراحی شده و كاملاً با نت‌بوك كوچك شما سازگار است. ASUS این درایو نوری را در دو رنگ مشكی و سفید به بازار عرضه كرده است به این ترتیب هر سلیقه‌ای با هر رنگ نت‌بوكی می‌تواند مدل موردنظر خود را انتخاب كند.

SDRW-08D1S-U به نحوی طراحی شده كه می‌توان آن را در هر دو حالت افقی و عمودی مورد استفاده قرار داد. برای استفاده در حالت عمودی كه جای كمتری نیز می‌گیرد، ASUS در پیكج آن یك پایه به كاربران عرضه نموده كه به شكل ساده‌ای این DVD رایتر روی آن قرار می‌گیرد.

برای تأمین برق این دستگاه به هیچ وجه نیازی به آداپتور برق جداگانه نیست چرا كه این مدل انرژی مصرفی خود را از پورت USB دریافت می‌كند. به این منظور یك كابل با دو پورت USB در پكیج این دستگاه قرار داده شده كه با اتصال هم‌زمان دو پورت USB به كامپیوتر خود بتوانید این DVD رایتر را راه‌اندازی نمایید. به این ترتیب حتی در مكان‌هایی كه پریز برق پیدا نمی‌شود می‌توانید CD و DVDهای خود را خوانده و یا در صورت لزوم روی آنها اطلاعات مدنظر خود را رایت نمایید.

برای راه‌اندازی اولیه SDRW-08D1S-U فقط اتصال دو پورت USB كافی است و بقیه كارها را خود دستگاه انجام می‌دهد. درواقع این DVD  رایتر یك دستگاه كاملاً Plug And Play است كه با اتصال آن به كامپیوتر، بدون نیاز به CD راه‌انداز، در كمترین زمان ممكن كامپیوتر آن را به عنوان یك درایو نوری مستقل شناسایی كرده و می‌توانید از آن مانند یك درایو نوری ساده بهره‌گیری نمایید. برای سنجش میزان كارایی این DVD رایتر اكسترنال با استفاده از نرم‌افزار معروف Disc2Speed شركت nero و همچنین نرم‌افزار قدرتمند OptiDriveControl آن را با یك DVD رایتر مشابه نصب شده روی یكی از جدیدترین لپ‌تاپ‌های Hp كه سایت شركت HL (یكی از بزرگترین تولیدكنندگان سخت‌افزارهای OEM در دنیا) است مقایسه نمودیم كه در ادامه می‌توانید نتایج این مقایسه‌ها را ملاحظه بفرمایید.


شكل 1


شكل 2


شكل 3

در عكس‌های 1 و 2 مشخصات كامل این دو DVD رایتر را در نرم‌افزار OptiDriveControl می‌بینیم. در عكس‌های 3 و 4 می‌توانید نتایج تست در نرم‌افزار Disc2Speed را ببینید. همان طوری كه واضح است سرعت خواندن اطلاعات در درایو نوری ASUS در حد 0.2x از HL كمتر است ولی در عوض سرعت شروع به كار درایو نوری ASUS كمی بیشتر است. نحوه اشغال پروسه‌های پردازشی در پردازنده اصلی سیستم هم تقریباً در  مورد هر دو DVD رایتر یكسان است.


شكل 4


شكل 5


شكل 6

در عكس‌های 5 و 6 نتایج تست ما در نرم‌افزار OptiDriveControl دیده می‌شود. نتایج به دست آمده كاملاً با تست قبلی منطبق است كه این نشان از سلامت آزمایش و عدم خطای احتمالی در آزمایش دارد.  در هنگام اجرا كمی صدای DVD رایتر ASUS زیاد بوده و اگر دستتان را روی میز بگذارید به وضوح لرزش میز را احساس می‌كنید. این امر شاید برای افراد حساس كمی آزار دهنده باشد. به غیر از این مورد واقعاً این DVD رایتر از لحاظ فنی بی‌نقص بوده و در صورت نیاز به چنین سخت‌افزاری این مدل می‌تواند به عنوان یكی از اصلی‌ترین گزینه‌های شما مدنظر قرار گیرد.

DVD-R: 8X

DVD-RW: 8X

DVD+R: 8X

DVD+R(DL): 6X

DVD-R(DL): 6X

CD-R: 24X

CD-RW: 16X

DVD-RAM: 5X

Write Speed

DVD-R(single): 8 X max.

DVD-RW(single): 8 X max.

DVD+R(single): 8 X max.

DVD+R(DL): 6 X max.

DVD-R(DL): 6 X max.

DVD-ROM(single): 8 X max.

DVD-ROM(dual): 8 X max.

CD-ROM: 24 X max.

CD-RW: 24 X max.

CD-R: 24 X max.

Read Speed

DVD: 160 MS

CD: 140 MS

Access Time

156.4 x 140.8 x 21mm

(6.2 x 5.5 x 0.8in)

Dimension (W x H x D)

412g (14.5oz)

Weight