نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

جس جو!؟

قسمت دوم- سلامتیتعداد بازدیدکنندگان 3311 بازدید نسخه چاپی

فرناز حسینی- موتور جست‌وجوی فارسی جس جو نام خود را از دو كلمه «جس» و  «جو» گرفته است كه شاید در نگاه اول كلمه بی‌معنایی به نظر برسد. اما انتخاب این نام برای بزرگ‌ترین وب‌سایت دایركتوری و موتور جست‌وجوی فارسی زبان بی‌شك خالی از معنا نبوده است. یكی از معانی كلمه جس، «تیز نگریستن» است و جو، مصدر مضارع از فعل جوییدن به معنی «جست‌وجو كردن» می‌باشد. از این رو جس‌جو به تیزنگری و جویندگی اشاره دارد و تداعی كننده مفهوم پویش هدفمند می‌باشد. به زبان ساده‌تر جس‌جو می‌گوید جوینده‌ای یابنده است كه درست و دقیق بگردد.

یكی از جست‌وجوهای همیشگی انسان‌ها سلامتی می‌باشد. همه ما در زندگی خود به دنبال سلامتی هستیم. تمام تلاش‌مان بر این است كه زندگی سالم، ذهنی سالم و جانی سالم داشته باشیم. بارها شنیده‌ایم كه دوستی و یا آشنایی به علت بیماری خاصی درگذشته است؛ تأسف خورده‌ایم و تنها جعبه كمك‌های اولیه خانه‌مان را پر از داروهایی كرده‌ایم كه حتی نمی‌دانیم چه زمان و چه طور می‌توان از آنها استفاده كرد و اصلاً مصرف آنها چه مضراتی ممكن است داشته باشد. ساده‌ترین نشانه‌ها می‌تواند حكایت از یك بیماری باشد.

گاهی تنها یك حركت در یك لحظه كافی است تا جان یك نفر را نجات دهد و یا سبب مرگ وی شود. بنابراین آگاهی صحیح از بیماری و عملكرد درست در شرایط مختلف چه برای خود بیمار و چه برای اطرافیان وی امری ضروری می‌باشد. نیاز جامعه امروز ایران در زمینه سلامت انسانی سبب شده است كه وب‌سایت جس‌جو بر آن شود كه در فهرست خود بخشی به نام «سلامتی» در نظر بگیرد و به اطلاع‌رسانی درباره آسیب‌های ناشی از بیماری‌ها و راه‌های بهبود آنها بپردازد. جس‌جو در بخش «سلامتی» در سه دسته‌بندی مجزا به معرفی گیاهان دارویی، داروها و بیماری‌ها پرداخته است. 

با توجه به پیشینه طب گیاهی در كشورمان و اینكه این شیوه از قدیمی‌ترین و بی‌ضررترین راه‌های درمان بیماری‌ها می‌باشد كه از سوی بشر شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است، جس‌جو اطلاعات جامعی از گیاهان دارویی به همراه نام علمی و طریقه مصرف آنها را در اختیار كاربران وب‌سایت خود قرار داده است. با جست‌وجو در این بخش می‌توانید علاوه بر خواص دارویی گیاهان به تاریخچه گیاه شناسی آنها دسترسی داشته باشید. برای مصرف هر گونه دارو علاوه بر تجویز دكتر متخصص لازم است كه شما شناسنامه آن دارو را مطالعه كنید.

آشنایی با داروها سبب می‌شود كه شما با مصرف درست داروها با اطمینان خاطر بیشتری از آنها استفاده كنید و از عوارض احتمالی ناشی از مصرف آنها جلوگیری كنید. در قسمت داروهای جس‌جو، فهرستی از داروها به همراه اطلاعات كاملی شامل نام تجاری دارو، گروه دارویی، گروه درمانی، طریقه مصرف، راهنمای استفاده در دوران بارداری، موارد و میزان مصرف، موارد مانع مصرف، عوارض جانبی، شرایط نگهداری و آموزش‌ها و توجهات لازم جمع‌آوری شده است. هدف جس‌جو از این فهرست، افزایش آگاهی عمومی در مورد داروها می‌باشد و هرگز افراد را به مصرف دارو بدون تجویز و صلاحدید دكتر متخصص ترغیب نمی‌كند.

به رغم همه پیشگیری‌ها و تلاش‌ها برای حفظ سلامتی، بسیار پیش آمده كه خودمان یا یكی از نزدیكان دچار بیماری‌هایی شده‌ایم یا شده‌اند. برخی از بیماری‌های در اثر انتقال ویروس‌های كم خطر مثل سرما خوردگی‌های ساده به وجود می‌آیند. اما گاه بیماری خطرناك‌تر است و نیازمند مراقبت‌های ویژه در دوره درمانی بیشتری است. برای درك بهتر بیمار و به منظور بهبود بیماری به اطرافیان توصیه می‌شود اطلاعاتی از بیماری و حالات بیمار داشته باشند. حتی در بسیاری موارد نیاز است كه خود بیمار هم نسبت به مسائل و مشكلات بیماری آگاهی كامل پیدا كند. 

با جست‌وجو در بخش بیماری‌های جس‌جو، می‌توانید علاوه بر نام لاتین بیماری مورد نظر به شرحی از چگونگی بیماری و شایع‌ترین سنین مبتلا به بیماری دسترسی داشته باشید.  علاوه بر موارد بالا، با كلیك بر روی نام هر بیماری، صفحه‌ایی باز می‌شود كه شامل اطلاعاتی درباره علایم شایع، علل و عوامل تشدیدكننده بیماری و راه‌های پیشگیری آن، عواقب مورد انتظار و عوارض احتمالی بیماری می‌باشد. همچنین در قسمت درمان توضیحاتی در رابطه با اصول كلی درمان و داروهای مورد استفاده، نوع فعالیت‌های دوره ابتلا به بیماری و رژیم غذایی مورد نیاز داده شده است.

لازم به ذكر است كه جس‌جو معتقد است جمع‌آوری این اطلاعات به منظور افزایش آگاهی كاربران وب‌سایت می‌باشد و برای تشخیص یك بیماری نیاز به مراجعه به پزشك متخصص می‌باشد. نه تنها برای یافتن و حفظ سلامتی درست و دقیق جست‌وجو كنید بلكه برای هر یك از اهداف زندگی‌تان تلاشی همراه با برنامه داشته باشید. جس‌جو با جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز جامعه در بخش‌های گوناگون به افزایش آگاهی عمومی كمك می‌كند و شما را در رسیدن به اهداف زندگیتان یاری می‌دهد. جس‌جو، جوینده زندگی می‌باشد. برای بازدید از بخش سلامتی جس‌جو به آدرس اینترنتی www.jasjoo.com/health  مراجعه فرمایید.