نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

نظام صنفی دوم و رسانه‌هاتعداد بازدیدکنندگان 3074 بازدید نسخه چاپی

مهم‌ترین خبر و واقعه در بخش‌ ICT ایران در ماه گذشته چه بود؟
اگر این سؤال از یك روزنامه نگار پرسیده شود، به احتمال قریب به یقین، «انتخابات نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران» را برمی‌شمارد، كه البته به دلیل تاثیر‌گذاری این استان، در اصل، نماد سازمان نظام صنفی رایانه‌ای كل كشور تلقی می‌شود.

اما اهمیت این سازمان و انتخاباتش در چیست؟
در این خصوص تاكنون مطالب زیادی نوشته‌ام و به اقتضای اهمیت موضوع، ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات نیز پیش و حتی بیش از دیگر رسانه‌های تخصصی به آن پرداخته است. حقیقتی كه وجود دارد این است كه آنچه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات كشورمان در چنته دارد با كمك و تقویت و توانمند شدن، قابلیت تبدیل شدن به یك «صنعت» را دارد و این امر حتما مستلزم مقدمات و لوازمی است. یكی از این مقدمات، داشتن مجموعه‌ای منسجم و قوی از پاره‌های مختلف فعالان بخش خصوصی است، و دست بر قضا این مسئله همواره از معضلات ما ایرانیان بوده كه نتوانسته‌ایم به خوبی در چارچوب فعالیت‌های گروهی جای بگیریم و خود را با شرایط آن وفق دهیم. از این روست كه همیشه چنین مشكلی را در بدنه بخش خصوصی عرصه ICT شاهدیم.

تمهیداتی كه چند سال پیش و در بحبوبه اجرای طرح تكفا برای قانونمند كردن این موضوع انجام شد، از این منظر شایان توجه است و سرانجام منتهی شدن آن به تشكیل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ذیل قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم‌افزار، بارقه‌ای برای حل اساسی موضوع تلقی گردید؛ هر چند در ادامه مسیر می‌توان ساختار و ساز‌وكار و عملكرد تشكیلات مولود این قانون را مورد خرده‌گیری قرار داد، و نیز با توجه به این واقعیت كه هدف و منویات قانون را نهایتا در طول زمان و با استمرار اجرای آن می‌توان به تدریج حاصل نمود، اما هر چه هست این نهاد جوان در جغرافیای مدیریت این عرصه، مهره‌ای مهم به شمار می‌رود و اهمیت انتخاب آن نیز از نكته ناشی می‌شود.

انتخابات مهر ماه امسال، با هدف برگزیدن دومین دوره مدیریت حاكم بر این سازمان صورت گرفت و همانطور كه پیش‌بینی می‌شد در كانون توجه قرار گرفت. چند ماه قبل از فرارسیدن موعد انتخابات هم مدیریت وقت سازمان اقدام به انتصاب دبیر كل اجرایی خود كرد و برای این منظور یكی از نمایندگان مطرح دوره پیشین پارلمان را برگزید كه تحركی در سازمان ایجاد نماید. اما با این حال اهمیت ذاتی سازمان نكته‌ای اساسی است كه از این دیدگاه انتخابات 25 مهر ماه را برجسته نمود، كه حاصل آن برگزاری انتخاباتی دارای رونق و گرمی بود و امید به پیشرفت و تعمیق این تشكل را افزایش داد.
واقعیت دوم البته تامل در چند و چون گرمی و حرارت در برگزاری انتخابات مذكور است، كه از نكته اول مهم‌تر می‌نماید. برای دست‌اندركاران مطبوعات و آشنایان دنیای رسانه، این واقعیت برجسته‌ای بود كه رسانه‌های فعال حوزه ICT كشورمان نقش بلامنازعی در طرح موضوع، برجسته‌كردن اهمیت آن، تشویق به مشاركت، و ایجاد بستری برای تبادل نظرات و دیدگاه‌های متنوع فراهم نمودند.

شاید برای كسانی كه نتوانستند از نزدیك شاهد فضای انتخاباتی ایجاد شده باشند، تصور وجود چند ائتلاف با برنامه‌های مشخص و لیست‌های انتخاباتی و نیز دست یازیدن به تبلیغ و آگاه‌سازی تاحدی كه صحنه انتخابات را به یك كارزار رقابتی تمام عیار بدل كند، راحت نباشد اما این اتفاق رخ داد(البته به همراه نكته‌ها و حواشی منفی و مثبتی كه اكنون و اینجا جای پرداختن به آنها نیست، اما نباید از توجه و دقت در آنها نیز غفلت نمود) و مجموعه فضای رسانه‌ای چند روز منتهی به مراسم به علاوه روز اصلی،‌ كاملا شكل یك انتخابات را داشت و این نكته قطعا جایگاه و پایگاه رسانه‌های فعال این حوزه را نشان می‌دهد.

انتشار ویژه‌نامه محتوایی یا تبلیغاتی توسط نشریات و نیز انتشار اخبار و تحولات این اتفاق در وب تجربه‌ای جالب توجه بود، از جمله سایت ایتنا كه توانست سرویس ویژه‌ای به این انتخابات اختصاص دهد و مورد استقبال لیست‌ها و نیز صاحب‌نظران واقع گردید و به یك اتفاق بدل شد، از این نقطه‌نظر انتخابات اخیر بستری بود كه نقش رسانه‌ها در این عرصه بیش از پیش عیان شود؛ و سرانجام نشست مشترك روزنامه‌نگاران و دست‌اندركاران رسانه‌ای با نمایندگان لیست‌های گوناگون انتخاباتی بر این اهمیت تاكید گذاشت.از سوی دیگر البته به نظر می‌رسد مدیران شركت‌ها و فعالان بدنه صنف نیز توانستند تصویر شفاف‌تری از رسانه‌ها بیابند و این لاجرم به تصویر صحیح كلیشه‌ای و نادرست موجود كمك خواهد نمود. در نشست مذكور با توجه به ایده‌ال‌ها و اهداف مورد نظر هر طرف، موضوع تلاش برای دستیابی به زبان مشترك هم مورد توجه بود و به نظر می‌رسد با تداوم ارتباط اثر بخش دو طرف، می‌توان انتخابات اخیر را واجد امتیاز مثبتی دانست كه دست كم از نگاه رسانه‌ای ارزش ویژه‌ای دارد و باید نتایج آن در دوره دوم نظام صنفی رایانه ای مشهود باشد.

موضوع انتخاب اپراتور سوم تلفن همراه ایران كه چند ماه گذشته كم و بیش در اخبار و اطلاعات منتشره دیده می‌شود، می‌تواند با توجه به اهمیت آن در توسعه ارتباطات كشور، و نیز در كنار حركت خصوصی‌سازی، اقدامی تاثیرگذار و تكمیل كننده باشد، و به این دلیل مورد توجه و حساسیت قرار گرفته است. اما به نظر می‌رسد اجرای صحیح آن مستلزم توجه بیشتری است. در بدو امر، اطلاع‌رسانی ناكافی و گاه بسته و سؤال برانگیز، مهم‌ترین مانعی است كه می‌تواند به كلیت این پروژه آسیب برساند و با توجه به ارتباط مستقیم با افكار عمومی و مطالبات موجود جامعه، تبعات ناخواسته بعدی را نیز به همراه داشته باشد. همچنین است كم‌دقتی به شفاف‌سازی مراحل پروژه و اجرا كه كل فرایند را مختل خواهد نمود. اما اكنون كه این موضوع در حال نزدیك شدن به مراحلی مهم‌تر است، لزوم توجه به برخی نكات اساسی این پروژه(از جمله آنچه گفته شد) می‌تواند سهو و اشتباهات احتمالی را رفع كند، و بدین ترتیب آن را در مسیر درست خود و هم‌جهت با سیاست‌های اعلام شده كشور در جهت انقلاب اقتصادی به پیش ببرد.