نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

هشدار به جوانان: صدای پخش‌كننده خود را پائین بیاوریدتعداد بازدیدکنندگان 3397 بازدید نسخه چاپی

ایتنا - دانشمندان و محققان اتحادیه اروپا اعلام كردند چنانچه جوانان و نوجوانان بیش از پنج ساعت در هفته با استفاده از دستگاه پخش‌كننده موسیقی و با صدای بلند به موسیقی‌های مورد علاقه خود گوش بدهند، سطح شنوائی آنان بتدریج و در عرض پنج سال كاهش یافته و این افراد درصد بالائی از قدرت شنوائی خود را از دست خواهند داد. این تحقیق كه به درخواست كمیسیون اروپا Europian Commission صورت گرفت، در حقیقت انتقادی به مفهوم «سرگرمی‌های شنیداری» یا leisure noise بوده و عقیده دارد كه كودكان و نوجوانان می‌بایستی در برابر صداهایی با سطوح بالا محافظت شوند.

در همین راستا تجهیزات قابل حمل مانند تلفن‌های موبایل كه دارای صدای بلند و بلندگوهای قوی هستند نیز مورد انتقاد شدید قرار می‌گیرند.این كمیسیون كه بازوی اجرائی اتحادیه اروپا محسوب می‌گردد در بیانیه‌ای كه به همراه این نتایج منتشر نمود اعلام كرد: «نگرانی روزافزونی درخصوص ظهور نسل جدیدی از تجهیزات شخصی پخش موسیقی بوجود آمده است كه می‌توانند موسیقی را بدون افت قابل توجه در كیفیت با سطح صدای بسیار بالا اجرا نمایند. خطر آسیب به سیستم شنوائی بستگی مستقیمی به میزان بلندی صدا و همچنین مدت زمان قرارگیری شخص در معرض صدای بلند خواهد داشت. در ادامه این بیانیه اشاره شده است كه امروزه تعداد زیادی از كودكان و نوجوانان در معرض آسیب‌هایی قرار دارند كه از عواقب ناشی از سرگرمی‌های شنیداری محسوب می‌شوند.

متخصصان این كمیسیون معتقدند روزانه پنجاه تا یكصد میلیون نفر بطور مرتب از تجهیزات قابل حمل پخش موسیقی استفاده می‌كنند.محققان تخمین می‌زنند تعداد افرادی كه در معرض این آسیب قرار دارند 5 تا 10 درصد كل استفاده كنندگان باشند كه بدین ترتیب تنها ده میلیون فرد را در اتحادیه اروپا شامل خواهد شد.آستانه مورد نظر محققان اتحادیه اروپا برای گوش دادن به موسیقی 89 دسی‌بل بوده كه چنانچه برای مدت پنج ساعت در هفته با صدایی بیشتر از این اندازه به موسیقی گوش داده شود منجر به بروز آسیب‌های جبران ناپذیری در سیستم شنوائی می‌گردد.