نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

در آستانه ورود به دنیای فناوری سه‌بعدیتعداد بازدیدکنندگان 2142 بازدید نسخه چاپی

در آخرین شماره ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات سال 88 مقاله‌ای با عنوان «نمایشگرهای سه‌بعدی» منتشر شد كه تیتر روی جلد را نیز به خود اختصاص داده بود؛ مقاله مورد نظر تلاش می‌كرد به جزئیات فناوری جدید نمایشگرهای 3 بعدی كه در جهان نیز تازگی داشتند بپردازد و آن را برای خوانندگان ایرانی آشناتر كند.

هنوز 3 ماه از این موضوع نگذشته كه بازار ایران شاهد تحرك فراوان شركت‌ها و برندهای اصلی دنیا برای عرضه نخستین انواع این محصول شده و برخی صاحب نظران و رسانه‌ها به صورت محدود توانستند به صورت عینی و ملموس حاصل این فناوری را به چشم خود ببینند، در آینده‌ای نزدیك نیز امكانی مشابه و البته به صورت وسیع‌تر برای عموم مردم موجود خواهد بود، و به نظر می‌رسد مسیر رشد و پیشرفت فناوری جز این نمی‌تواند باشد.

واقعیت این است كه بدون تردید، تجربه ورود به دنیای سه بعدی و مشاهده نمایشگرهای سه‌بعدی مانند برخی فناوری‌ها تجربه‌ای غریب و شگفت‌آور می‌نماید و می‌توان حدس زد كه با استقبال روبرو شده و آینده‌ای پررونق را پیش رو خواهد داشت. این فناوری را البته نمی‌توان و نباید فقط در حوزه سرگرمی محدود دانست، هر چند البته نخستین و پركاربردترین جنبه آن به نظر آید، چنانكه صاحبنظران، توجه غیرمنتظره فعلی به این تكنولوژی را از نتایج تولید و پخش فیلم «آواتار» در سطح جهان می‌دانند، كه نشان‌دهنده تعامل دو دنیای فناوری و سرگرمی است، اما قطعا پای این فناوری به زوایای مختلف زندگی انسان‌ها باز خواهد شد.

لزوم آشنایی هر چه بیشتر خوانندگان مجله و علاقه‌مندان فناوری‌های نوین با این پدیده، همكارانم در تحریریه را واداشت كه دست به كار تهیه پرونده ویژه‌ای در این زمینه شوند و این كار با تلاش حسین رسولی به سرانجام رسید و شما می‌توانید نتیجه‌اش را در این شماره مطالعه كنید، بدیهی است كه در آینده نیز به فراخور نیاز، به این موضوع خواهیم پرداخت. 

كنگره فناوری اطلاعات و ارتباطات با رویكرد به‌زیست شهروندان همه ساله در كشورمان همایش‌های مختلفی در قالب كنفرانس و كنگره و... و با موضوعات كلی و یا جزئی مربوط به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار می‌شود كه به نظر می‌رسد اساس تنوع و تكثر این رخدادها می‌تواند مثبت و مفید برآورد گردد.

این تلقی از این حقیقت ناشی می‌شود كه هم وجود ظرفیت‌های فراوان این حوزه برای اقتصاد و توسعه كشور، و هم وجود انگیزه‌های قابل توجه در كارشناسان و فعالان این صنعت، لزوم گردهمایی‌هایی اینچنین را ایجاب می‌كند تا در بستر آن، تبادل دانش و تجربیات صورت گیرد و راهكارهای عملی برای بهره‌مندی از این فناوری جست‌وجو شود.

ایراد اما آنجا بروز می‌كند كه این همایش‌ها به صورت موازی و تكراری درآیند، و یا بی‌توجه به ضرورت استخراج و ارائه نتایج و راهكارهای عملی‌شان، صرفا در تشریفات خلاصه شوند. البته به نظر نگارنده گذر از این مرحله و رسیدن به بلوغ در شكل‌گیری و برگزاری  این رخدادها، مستلزم طی چنین مرحله‌ای بوده است، اما در هر صورت اكنون در نقطه‌ای ایستاده‌ایم كه می‌توانیم از لزوم جامعیت این رخدادها و هدفمندتر نمودن آنها سخن برانیم.

«كنگره فناوری اطلاعات و ارتباطات با رویكرد به زیست شهروندان» 
شاید اولین شاهد مثال توجه به این ضرورت است كه با مشاركت چند دستگاه و نهاد و انجمن علمی و تخصصی در حال شكل‌گیری است، بدین ترتیب كه چند همایش در زمینه‌های رویكرد فنی اطلاعات و ارتباطات و نیز كنفرانس‌هایی با گرایش به موضوع شهروندی و ارائه خدمات مختلف الكترونیك، با همگرایی معقولی توانسته‌اند هسته همایش جامعی را ایجاد كنند كه در ابتدای خرداد ماه جاری، اولین نمونه آن برگزار می‌شود.

البته شاید به رسم همیشگی و متداول و متعارف ما كه علاقه‌مندیم همه اقدامات خود را با صفت «اولین» بخوانیم، این همایش هم نخستین همایش نامیده ‌شود، اما چنین نیست و همین همایش هم در واقع بر شانه تعداد زیادی از رخدادهای علمی موجه در سال‌های گذشته ایستاده است و بنابراین پیشینه‌ای قابل توجه دارد. هر چه هست این همایش می‌تواند برخی ابعاد مهم به ویژه دیدگاه‌های اقتصادی در ارتباط با توسعه كشورمان را به وادی بحث و گفت‌وگوها در میان رسانه‌ها و كارشناسان بكشاند؛ این موضوع البته با نقش محوری مهندس نصرالله جهانگرد در همایش، كاملا محتمل است.

با توجه به اهمیت همین ابعاد است كه در شماره جاری، بخش ویژه ای به این كنگره اختصاص داده‌ایم و در فرصت كوتاهی كه موجود بوده، تلاش كرده‌ایم برخی محورهای آن را در این مجموعه ویژه به خوانندگان ماهنامه و كارشناسان و مدیران عرضه نماییم.