نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

آثار برخی تصمیمات بانك مركزی در حوزه ICTتعداد بازدیدکنندگان 2824 بازدید نسخه چاپی

به گفته رییس كمیسیون ICT اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، چالش‌های تولید كالاهای ICT در كشور نظیر سایر فعالیت‌های تولیدی به خصوص در یك سال و نیم اخیر گرفتار سیاست‌های بانكی كشور است. مسعود شنتیایی با اشاره به جریانات رخ داده طی یك سال و نیم گذشته اظهار كرد: «به دلیل ایجاد سیاست‌های انقباضی بانكی بسیاری از طرح های تولیدی كه توانسته بودند با استفاده از تسهیلات مالی و حمایتی در سال‌های اخیر بخشی از برنامه‌های مدونشان را به پیش ببرند با شرایط اخیر به خاطر توقف یا كند شدن ارایه این تسهیلات، تكمیل طرح‌ها متوقف شده و هزینه‌های سردرگمی و خواب سرمایه باعث خسارت و زیان این پروژه‌ها و عقب ماندن از برنامه‌ها شده است».

نایب رییس سندیكای تولیدكنندگان فناوری اطلاعات و ارتباطات با بیان این كه آثار تخریبی این گونه سیاست‌های غلط دوستان بانكی بیش از آثار تحریم‌های دشمنان خارجی است افزود: «در فرصت ایجاد شده كه اكثر كشورهای خارجی از جمله كشور چین به علت افزایش قیمت انرژی و نیروی انسانی، باعث افزایش قیمت تمام شده محصولات آنها شده كه علاوه بر این هزینه حمل این محصولات به منطقه خاورمیانه و آسیای مركزی نیز به بیش از50 درصد رشد داشته است». شنتیایی ادامه داد: «این فرصت می توانست برای تولیدكنندگان ایرانی بهترین و طلایی‌ترین فرصت به منظور رقابت و دسترسی به بازارهای مصرف منطقه كه جمعیتی بیش از 400 میلیون نفر را در خود جای داده باشد، اما متأسفانه تولیدكنندگان نتوانستند از این فرصت طلایی استفاده كنند و به سادگی آن را از دست دادند».

وی تصریح كرد: «در مسئله تزریق نقدینگی باید به این سؤال اساسی پاسخ داده شود كه در دو سال گذشته چند درصد این نقدینگی‌ها به واحدهای تولیدی بخش خصوصی ارایه شده كه حالا در كنترل تورم و نقدینگی، بخش صنعت و تولید مجبورند به قیمت نابودی خود آن را جبران كنند؟!» وی با اشاره به تسهیلات ارایه شده به بنگا‌ های زودبازده افزود: «بعضی‌ها با تبلیغات و كلی‌گویی و سخنرانی‌های سیاسی اینگونه اقدامات اشتغال‌زا را زیر سؤال می‌برند در حالی كه آمارهای رسمی نشان می‌دهد كه انحراف در نحوه استفاده از تسهیلات تولیدی و بنگاه‌های تولیدی زودبازده كمتر از 5 درصد بوده است. البته باید توجه داشت بهره‌برداری از طرح‌ها مشروط بر ادامه حمایت تا تكمیل طرح‌های تولیدی و بهره‌برداری كامل از ظرفیت‌های ایجاد شده است».