نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

چشم خود را برای تجارت الكترونیك باز كنید

بهترین و پردرآمد ترین فروشگاه‌های آنلاین چه می‌فروشند؟تعداد بازدیدکنندگان 3301 بازدید نسخه چاپی

در آمریكا با توجه به تحقیقات انجام شده، فروش سخت‌افزار كامپیوتر با فاصله زیادی از دیگر محصولاتی كه در اینترنت فروخته می‌شود از همه پردرآمدتر است. پس از آن، فروش بلیط سینما و همایش در مكان بعد قرار دارد. در سكوی سوم صنایع خودرو ایستاده‌اند. لیست زیر رده‌بندی كالاهای مورد فروش در آمریكا از طریق اینترنت را نشان می‌دهد:


سخت‌افزار كامپیوتر، بلیط سینما، خودرو، تجهیزات اداری، لوازم الكترونیكی، لوازم نگهداری نوزاد، لوازم ورزشی، خانه و باغداری، كفش، گل و كادو، نرم‌افزار كامپیوتر، ساعت و طلا، زیبایی و بهداشتی، لباس و اسباب بازی.


پرفروش‌ترین محصولات را نام بردیم اما عموما این محصولات در كدام سایت‌ها فروخته می‌شود، جدول زیر آدرس 10 سایت برتر تجارت الكترونیك است كه محصولات نامبرده شده را می‌فروشند:


در ایران هم می‌توان سایت تجارت الكترونیك راه‌اندازی كرد؟؟!!
تعاریف مختلفی برای تجارت الكترونیك را شنیده‌ایم، استفاده از تجارت الكترونیك برای كاربران اینترنت بیشتر بكار برده می‌شود و تعریف كوتاه و مختصری دارد: 


تجارت الكترونیك مجموعه ارتباطات، مدیریت اطلاعات و قابلیت‌های امنیتی است كه به كاربران اجازه می‌دهد اطلاعات مربوط به فروش و خدمات و كالاها را با یكدیگر ردوبدل كنند. اما این تعریف یك تعریف كلی بود، این را باید بدانید كه محل كسب‌وكار الكترونیكی كمی خطرناك است، همانگونه كه در اماكن عمومی مراقب سر خود هستید تا كسی روی آن كلاه نگذارد و یا كلاه روی آن را برندارد در تجارت الكترونیك هم باید مراقب سر خود باشید. از مهمترین عواملی كه دنیای تجارت الكترونیك را برای كاربران پرخطر می‌سازد عدم وجود امنیت است. امنیت ارتباط در تجارت الكترونیك نكته بسیار مهمی است، زیرا بر خلاف تجارت سنتی، خریدار و فروشنده همدیگر را در هنگام مبادله تجاری نمی‌بینند و برای آن نیاز به مكانیزمی برای شناسایی منبع اطلاعات و گارانتی صحت اطلاعات در هنگام جا بجایی و حفاظت اطلاعات باید پایه‌گذاری شود. تجارت الكترونیك بسیاری از سرویس‌های تجاری را مانند صندوق پست الكترونیك، فروشگاه‌های آنلاین، سیستم‌های پشتیبانی، سیستم‌های حمل‌ونقل، مدیریت اطلاعات، كنترل موجودی كالا و ... را به هم متصل می‌كند.

بنابراین وجود استانداردهایی برای صاحبان سایت‌های تجارت الكترونیك و دیگر عوامل این تجارت ضروری است. این استانداردها هر قدر كه ساده یا پیچیده باشند، خطرات احتمالی موجود در تجارت الكترونیك برعهده خریدار است، اگر موارد امنیتی در مراحل خریدتان رعایت نگردد این شما هستید كه متضرر خواهید شد. دانستن مسائلی چون:  از كجا بخرید؟، چه محصولاتی را می‌توانید اینترنتی بخرید؟، چگونه پول را به خریدار تحویل دهید؟، چگونه مرسوله خودر را تحویل بگیرید؟، چه زمانی محصول را تحویل خواهید گرفت؟، آیا اطلاعات كارت اعتباری شما در محیطی امن ردوبدل می‌شود و ... اینها همه مواردی هستند كه پیش از آنكه بخواهید تجارت الكترونیك خود را آغاز كنید باید برای آنها راه حل جامعی داشت. برخی از این موارد باید توسط دولت حل شود و برای برخی دیگر شما باید راه حل مناسبی پیدا كنید تا در تجارت الكترونیك متضرر نشوید.


آخرین دستاورد من از تجارت الكترونیك
عید فطر یكی از بزرگترین اعیاد ما مسلمین است، در این عید میزان مبادلات فطریه و كفاره روزه‌های گرفته نشده مبالغ درشتی را جابجا خواهد كرد، بجای جست‌وجو و یافتن افراد مستمند و یا مراجعه با اماكنی كه كفاره و فطریه را دریافت می‌كنند، پشت كامپیوتر بنشینید و به اینترنت متصل شوید و به صورت الكترونیكی فطریه خود را پرداخت كنید. «وااا ، مگه میشه، چطوری؟ ...»


با مراجعه به وب‌سایت شركت تجارت الكترونیك پارسیان ( www.Pec.ir) بنر تبلیغاتی تبریك عید فطر را خواهید دید، با  كلیك بر روی آن شما به صفحه‌ای هدایت خواهید شد كه لینك سایت‌های سازمان بهزیستی كشور و آسایشگاه خیریه كهریزك وجود دارد، من روی لینك سازمان بهزیستی كشور كلیك كردم، با توضیحاتی كه در سایت درج شده بود فهمیدم كه می‌توانم فطریه امسال خود را از طریق كارت‌های شتاب پرداخت كنم، ذوق زده شدم و با خوشحالی تمام مراحل پرداخت فطریه را انجام دادم و در انتهای عملیات با صدای كمی بلند گفتم: «ایول فطریه امسال رو آنلاین پرداخت كردم.» همه همكاران رو به من كردند و گفتند: «وااا، مگه میشه، چطوری؟ ...»