نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

از اینترنت كه می‌گی دیونم می‌كنی!تعداد بازدیدکنندگان 3056 بازدید نسخه چاپی

«اینترنت ما اینقدر سریعه كه میشه باهاش فیلم تما شا كرد، اینترنت ما اینقدر ارزونه كه میشه برای هر اتاق یكی خرید. اما اینترنت من اینقدر كنده كه نمیشه باهاش پوستر فیلم رو تماشا كرد، اینترنت ما اینقدر گرونه كه نمیشه رفت سراغ یكیش چه رسد به اتاقی یكی.»


این گفت‌و‌گو بین من و دوستی كه خارج از ایران زندگی میكند بود، ناگفته نماند كه در لحظه گفت‌وگو از نعمت اینترنت كم‌سرعت برخوردار بودم و فقط قادر به تایپ كلمات بودم و از دیدن روی ماه دوست قدیمی بی‌نصیب ماندم. اما من و هم سن و سال‌های من به این اینترنت نفتی عادت كردیم، اگر روزی خدای نكرده اینترنت پرسرعت پا به منزلمان بگذارد دور از جان شما دچار سكته مغزی خواهیم شد و تا ماه‌ها مغزمان هنگ خواهد كرد!! گذشته از كامپیوتر من یكی از همان كامپیوترهای نفتی است كه هرقدر سرعت ارسال و دریافت اینترنت بالا باشد، پردازنده آن توانایی محاسبه را ندارد پس همان بهتر كه ما در جمع مستفیض شدگان اینترنت پرسرعت قرا نگیریم، هر چند داشته‌ها از آن پشیمانند و می‌گویند با پولی كه پرداخت می‌كنیم سرعتش چنگی به دل نمی‌زند و ما به صورت خود چنگ می‌زنیم.


شب گذشته (15/07/1387) نیز با خبر شدم كه یكی از مسیرهای فیبرنوری در خاك تركیه قطع شده و به واسطه آن بخشی از ارتباطات بین‌الملل كشور دچار اختلال شده است. این رخداد باعث شد تا حدود  25 درصد از ظرفیت اینترنت بین‌الملل كشور از شبكه خارج شود. این مرتبه بخت با ما یار بود كه كه فیبرنوری در خاك قرار داشت و مثل مورد قبلی كه در بهمن ماه 1386 در دریای مدیترانه نبود.

اتفاقی كه در بهمن 1386 رخ داد توسط لنگر یك كشتی آمریكایی در ۸/۳ كیلومتری از جنوب Alexandria  اتفاق افتاد و حدود ۹۰ درصد از ترافیك دیتای كانال Suez را دچار قطعی كرد كه ارتباط اینترنتی جنوب آسیا و اروپا را مختل ساخت. باید بدانید عوامل متعددی در تخریب خطوط فیبرنوری كشور، دخیل بوده است، از جمله پیمانكاران وزارت راه و ترابری، وزارت نیرو، شركت آب و گاز، شركت نفت، شهرداری، كارخانجات صنعتی، كشاورزان، عوامل طبیعی و غیره ... آمارهای منتشر شده نشان داده است كه سال گذشته  قطعی فیبرنوری اینترنت ایران توسط عوامل ذكر شده به بیش از 150 مورد رسیده است، بطور تقریبی ٧٠ هزار دقیقه قطعی در شبكه زیرساخت ایجاد شده است.