نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

تقابل جدید شورای عالی اطلاع‌رسانی و وزارت‌ آی.سی.تی

ارزیابی وب‌سایت‌های دولتیتعداد بازدیدکنندگان 3334 بازدید نسخه چاپی

حدود یك سال پیش بود كه طرح ارزیابی وبگاه‌های دولتی به عنوان یكی از زیر شاخه‌های جشنواره تمسا توسط شورای عالی اطلاع‌رسانی كلید خورد. سازمان‌های دولتی با مراجعه به سایت جشنواره تسما، وب‌سایت‌های‌شان را ثبت‌نام می‌كردند تا در این ارزیابی مورد بررسی و داوری قرار گیرند. پس از انجام مراحل ثبت‌نام، بررسی و داوری وب‌سایت‌ها، كه توسط تیمی از دانشگاه تهران انجام می‌شد، چند ماهی طول كشید و در نهایت در مرداد ماه امسال نتایج این ارزیابی و برندگان جایزه ملی وب‌گاه‌های دولتی اعلام شدند.


هر چند كه ستاد تبصره 13 دولت طی حكمی تمامی ارگان‌ها و نهادهای دولتی را موظف به ثبت‌نام و شركت در این ارزیابی كرده بود، اما ثبت‌نام نكردن برخی سازمان‌های دولتی از جمله مجموعه سایت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این ارزیابی، از همان ابتدا نشانه عدم همراهی و به نوعی مخالفت وزارتخانه با این طرح تفسیر شد و اختلافات قدیمی بر سر تولی‌گری حوزه آی.تی كشور را زنده كرد.


ارزیابی شورای عالی اطلاع‌رسانی
پروژه ارزیابی سایت‌های دولتی و جایزه وب‌گاه‌های دولتی ایران به همت دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، ستاد تبصره 13 و با پشتیبانی علمی دانشگاه تهران انجام شده است. برگزیدگان این بررسی كه توسط تیم پژوهشی دانشگاه تهران از مردادماه سال گذشته تا تیر ماه امسال با ارزیابی بین ۱۸۶ سایت دولتی انجام شده بود، دوم مرداد ماه امسال با برگزاری مراسمی معرفی شدند. در این مراسم برگزیدگان در بخش وب‌گاه‌های جامع و همچنین بر اساس شش معیار دیگر معرفی شدند. شهرداری تهران، وزارت آموزش‌ و پرورش و مركز آمار ایران رتبه‌های اول تا سوم بخش وب‌گاه‌های جامع را به خود اختصاص دادند. در معیار «محتوا» سازمان زمین‌شناسی و اكتشافات معدنی كشور رتبه اول، راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران رتبه دوم و مجلس شورای اسلامی رتبه سوم را كسب كرد.


در معیار «خدمات» تنها شركت پست جمهوری اسلامی ایران رتبه اول را كسب كرد و شركت مخابرات استان خراسان شمالی و شركت مخابرات استان سمنان قابل تقدیر شناخته شدند. در معیار «تعامل» هیچ وب‌گاهی رتبه اول تا سوم را كسب نكرد و سازمان سرمایه‌گذاری و كمك‌های اقتصادی و فنی ایران، سازمان امور اقتصاد و دارایی استان كرمان و سازمان آب و فاضلاب استان تهران قابل تقدیر شناخته شدند.


در معیار «كاربرپسندی» راه‌آهن جمهوری اسلامی رتبه اول و دو سازمان امور اقتصادی و دارایی استان آذربایجان شرقی و سازمان امور اقتصاد و دارایی استان یزد به صورت یكسان رتبه سوم را كسب كردند، در این معیار هیچ وب‌گاهی رتبه دوم را كسب نكرد. در معیار «طراحی» نیز مركز گسترش فناوری اطلاعات رتبه اول، بانك صنعت و معدن رتبه دوم و مجلس شورای اسلامی رتبه سوم را كسب كردند. در معیار «فناوری» هم بنیاد شهید و امور ایثارگران رتبه اول، بانك مركزی رتبه دوم و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.


ارزیابی  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
اما تنها چند هفته پس از برگزاری مراسم شورای عالی اطلاع‌رسانی از وزارت ارتباطات هم خبر رسید كه پروژه مشابهی در حال انجام است. علی ناصری، مدیر كل امور زیربنایی آی.تی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگویی با ایسنا از تهیه پیش‌نویس اولیه‌ طرح تدوین ضوابط سایت‌ها و پورتال‌های دستگاه‌های دولتی خبر داد. به گفته ناصری دو هزار سایت داخلی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارزیابی شده است كه نشان داده شرایط مناسبی در وب‌ها نداریم. به گفته ناصری به منظور تدوین پیش‌نویس ضوابط سایت‌ها، ضوابط و استانداردهای كشورهای موفق در این بخش مثل آمریكا، انگلیس، هند و مالزی بررسی شده است.


ناصری در این گفت‌وگو اضافه كرد: «برای تدوین ضوابط سایت‌ها و پورتال‌های دستگاه‌ها در قدم اول وزارتخانه‌هایی چون امور خارجه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، كشور، آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دادگستری برای ارزیابی بار حقوقی و در ادامه تعدادی از طراحان موفق وب به این جلسات دعوت خواهند شد.»


شورا در برابر وزارتخانه
ظاهرا با توجه به اینكه شورای عالی اطلاع‌رسانی نخستین نهادی است كه در این زمینه دست‌به‌كار شده خود را متولی این مسئله می‌داند و در سایت‌ا‌ش می‌نویسند: «می‌توان گفت شورای عالی اطلاع‌رسانی، رسما عهده‌دار استانداردسازی وب‌سایت‌های دولتی است و اولین دوره آن را برگزار كرده است و بنابر اعلام حجت‌الاسلام سعید سالاریان، معاون پشتیبانی و مالی شورای عالی اطلاع‌رسانی برنامه ارزیابی وب‌گاه‌های دولتی هر ساله تكرار خواهد.»
بر همین مبناست كه حمید شهریاری، دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی اقدام وزارت ارتباطات برای ایجاد ضوابط و استاندارد وب‌گاه‌های دولتی را صرفا دوباره كاری محض می‌داند و با آن مخالفت می‌كند.


باز هم موازی‌كاری
در حالی كه سال‌ها بحث كیفیت پایین و لزوم ارزیابی و ارتقای سایت‌های دولتی مورد غفلت و بی‌توجهی واقع شده بود به نظر می‌رسد به ‌ناگاه این مقوله مورد توجه چند نهاد دولتی قرار گرفته و پروژه‌های موازی در این خصوص در حال پیگیری است. پس از شورای عالی اطلاع‌رسانی حالا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم وارد ماجرا شده و پس از ارزیابی‌های اولیه به‌زودی متنی با عنوان ضوابط سایت‌ها و پورتال‌های دستگاه‌های دولتی منتشر خواهد كرد.

از سوی دیگر شنیده‌ها حاكی است كه مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال به عنوان زیرمجموعه‌ای از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم قرار است پروژه مشابهی را پیگیری كند. این مركز این‌روزها سرگرم برگزاری دومین دوره جشنواره رسانه‌های دیجیتال است و طرح ساماندهی سایت‌های فارسی هم از طرح‌های قدیمی همین مركز است. به این ترتیب یكی دیگر از موضوعات مهم حوزه آی.تی كشور باز هم گرفتار موازی‌كاری‌های نهادهای دولتی مختلف شده است و این نتیجه‌ای جز به هدر رفتن فرصت‌ها و سرمایه‌های ملی نخواهد داشت.


دنیای كامپیوتر و ارتباطات با این امید كه پروژه‌های اینچنینی روند واحدی پیدا كنند و در نهایت به ارتقای سطح كیفی وب‌سایت‌های دولتی بینجامند قصد دارد در این شماره و شماره‌های آینده به موضوع ارزیابی سایت‌های دولتی در ایران نگاه ویژه‌ای داشته باشد. در این شماره پروژه شورای عالی اطلاع‌رسانی در زمینه ارزیابی سایت‌ها را بررسی می‌كنیم و تلاش داریم در آینده به پروژه‌های مشابه هم نگاه دقیق‌تری داشته باشیم.