نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

تركیه مجوزهای نسل سوم را به مزایده می‌گذاردتعداد بازدیدکنندگان 3205 بازدید نسخه چاپی

مقامات مخابرات تركیه با جدیت در صددند مزایده واگذاری مجوزهای 3G را تا پایان سال جاری میلادی به انجام برسانند و اعلام كرده‌اند هیچ واقعه «غیرمترقبه‌ای» مانع آنها در این راه نخواهد شد. یك منبع اطلاعاتی ناشناس به خبرگزاری رویتزز گفته است: «این مزایده به احتمال زیاد در ماه دسامبر سال جاری برگزار خواهد شد؛ البته به شرط اینكه مشكل پیش‌بینی‌نشده‌ای پیش نیاید.»


یك گزارش رسانه‌ای دیگر اشاره می‌كند كه وزیر ارتباطات تركیه، بینالی ییلدریم، گفته است كه این مزایده در روز 28 نوامبر برگزار خواهد شد. اما از سوی دیگر روزنامه رسمی دولت تركیه كه تمام قوانین و مصوبات جدید از طریق آن به اطلاع عموم می‌رسد، اعلام كرده است كه این مزایده در ماه مارس سال 2009برگزار می شود. طبق اعلام این روزنامه، حداقل ارزش مجوز A 405 میلیون دلار تعیین شده است. ارزش پایه مجوز نوع B 355 میلیون دلار، مجوز نوع C 204 میلیون دلار و مجوز نوع D نیز 253 میلیون دلار بر آورد شده است.

پیش از این و در مزایده‌ای كه سال 2007 برگزار شد، فقط ترك سل برای اخذ مجوز نسل سوم حاضر به شركت در مزایده اصلی شد و دو اپراتور دیگر، یعنی وودافون و آویا (Avea) علاقه‌ای به حضور در این مزایده نشان ندادند - تا اینكه قضیه قابلیت نقل و انتقال شماره‌ها  (number portability) مطرح شد. اما پس از اینكه این مجوز به ترك سل اعطا شد، به سبب به حد نصاب نرسیدن تعداد شركت‌كنندگان، لغو شده و باز پس گرفته شد.

اما پس از اعلام آویا در اوایل سال جاری مبنی بر اینكه آمادگی ارائه خدمات نسل سوم را برای مشتركانش دارد، رگولاتوری تركیه تصمیم گرفت برای دومین بار این مزایده را به اجرا گذارد. در حال حاضر Turkcell اپراتور غالب بازار محلی این كشور محسوب ‌شده و بنا به گزارش تارنمای تحلیلی Mobile World  شصت درصد بازار مصرف تركیه را در اختیار خود دارد. وودافون با 26 درصد سهم بازار در مكان دوم و آویا با 14 درصد در رتبه سوم قرار دارند. این كشور در حال حاضر 54 میلیون كاربر تلفن همراه دارد و ضریب نفوذ بازار در آن به 76 درصد می‌رسد.