نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

شروع فصل رونق

شماره 89 / سرمقاله / اردیبهشت 1389


تعداد بازدیدکنندگان 3079 بازدید نسخه چاپی

با شروع سال جدید، و پشت سر گذاردن سال گذشته و روزهای غالبا شلوغ و پركار آن، و پس از تعطیلات نوروزی، بتدریج فعالیت شركت‌ها از سر گرفته می‌شود و مدیران و دست‌اندركاران به برنامه‌ریزی و طراحی مسیر حركت آتی خود می‌پردازند. این فرایند برنامه‌ریزی  البته به اردیبهشت و حتی گاه به خرداد ماه می‌انجامد تا نهایتا فضای كسب و كار بتواند به روال طبیعی خود بازگردد و تحرك و تلاش در آن جریان یابد. این نحوه گردش كار در صنعت و صنف آی‌تی كشور ما نیز تقریبا ثابت و تكرار شونده است.


 تا اینجای كار هم كم و بیش طبیعی است و به اتكای آن  می‌توان سیستمی نسبتاً قابل پیش‌بینی را در پیش رو داشت. مسئله اما آنجاست كه بدلیل دولتی بودن بخش اعظم اقتصاد كشورمان، طبعاً تصمیم‌گیری‌های فعالان نیز به این امر وابسته است. در حقیقت سیاست‌ها و تصمیمات مدیران حكومتی و دولتی، به صورت مستقیم و غیرمستقیم در تصمیمات و خط‌مشی شركت‌ها و صنف بازار اثر می‌گذارد. بدین ترتیب، همانگونه كه نگاه و سیاست دولت مبنی بر بی‌توجهی به این بخش می‌تواند صنف و صنعت را به سمت بی‌برنامگی و ركود بكشاند، توجه ویژه و هدفمند سیاستگذاران كلان به این حوزه نیز به سرعت رونق بازار و ایجاد گشایش در كسب و كار منجر می‌شود و مهم‌تر اینكه فضای جذابی برای سرمایه‌گذاری بیشتر در این صنعت فرآهم می‌آورد كه این نیز به نوبه خود، به تحرك و فعالیت بیشتر این بخش می انجامد.


ما در چند سال گذشته در كشورمان شاهد هر دو نوع سیاستگذاری كلان در این بخش بوده‌ایم و بنا به تجربه، رونق و شادابی و نیز كم تحركی و ركود را دیده‌ایم. در حال حاضر به نظر می‌رسد این عرصه نیازمند توجه مدیریت كلان كشور- اعم از مجلس و دولت- است تا با توجه به نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات برای فراهم‌سازی مسیر توسعه و پیشرفت كشور، جایگاه بالاتری برای این فناوری قائل شوند و در برنامه‌ها و سیاست‌ها كلان، آنها را نیز لحاظ نمایند، چرا كه بدون چنین عنایتی، فعالان این عرصه با تنگنای بیشتری مواجه خواهند شد و ریسك سرمایه‌گذاری افزایش خواهد یافت. گفت و گوی سال گذشته ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات با رییس كمیته مخابرات مجلس حاكی از آن بود كه در پارلمان كشورمان عزم لازم برای قانونگذاری در حوزه آی‌تی به منظور بسط و تعمیم این فناوری موجود است، كه نتیجتاً با تدوین قانون و نظارت بر اجرای آن توسط دولت، می‌بایست شاهد شادابی و رونق این حوزه باشیم، اما باید دید آنچه در عمل بر می آید چقدر با خواسته‌ها نزدیك است و چقدر این دیدگاه عملی می‌شود.


فیلم آواتار كه به مانند دیگر محصول سازنده‌اش، توانسته به ركوردی جهانی دست یابد، اكنون در كانون توجه و بررسی قرار دارد. دوستانم در ماهنامه نیز به این بهانه، در پرونده‌ای به بررسی نقد و ارائه دیدگاه‌های مختلف به خصوص پیرامون تحولی كه دانش كامپیوتر و گرافیك در جلوه‌های ویژه و جان بخشیدن به تخیلات سازنده آن ایجاد كرده داشته‌اند كه شما را به خواندن آن در این شماره  دعوت می‌كنم.