نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

تاثیرگذارترین رایانه‌هایی كه در تاریخ تولید شده‌اند

شماره 89 / اخبار / اردیبهشت 1389


تعداد بازدیدکنندگان 3479 بازدید نسخه چاپی

بدون در نظر گرفتن ترتیب زمانی، تاثیرگذارترین رایانه‌هایی كه در تاریخ صنعت رایانه تولید شده‌اند در قالب گزارشی معرفی شده است. به گزارش مهر، رایانه‌ها ابزارهایی كه در عین متداول شدن با پیشرفت‌های لحظه به لحظه خود تغییرات و تحولات جدیدتری را در زندگی بشر به وجود می‌آورند اكنون نه تنها به جزء جدایی‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده‌اند بلكه نبود آنها می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را نیز به دنبال داشته باشد. نشریه دیلی تلگراف با نگاهی كوتاه به تاریخچه این تجهیزات هوشمند و حیاتی رایانه‌هایی را كه در زمان تولید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و در مدت حضور خود در دستان كاربران تاثیر بالایی بر صنعت رایانه از خود به جا گذاشته‌اند، انتخاب و معرفی كرده است.


Commodore 64
 یكی از مشهورترین رایانه‌هایی كه در دهه 1980 و پس از ظهور رایانه‌های خانگی وارد بازارها شد. این رایانه از گرافیك و صدای خوبی برخوردار بوده و آن را به انتخابی مناسبی برای كودكان طرفدار بازی های رایانه ای تبدیل كرده بود.


Atari 2600
این دستگاه یكی از اولین ماشین‌هایی به شمار می‌رود كه بازار كنسول‌های بازی‌های رایانه‌ای را به تصرف خود درآورد. كنسول‌های دیگری قبل از این دستگاه ارائه شده بودند اما رنگی بودن Atari و صدای خوب آن باعث به فروش رسیدن میلیون‌ها دستگاه از آن شد.


Panasonic MSX Turbo R GT
 نام این رایانه بیشتر به نام خودروهای رالی شباهت دارد اما در واقع این رایانه در زمان خود یكی از محبوب‌ترین رایانه‌ها برای موسیقیدانان به شمار می‌رفت. این دستگاه از توانایی تولید نمونه‌های صوتی با كیفیت CD بوده و با مجهز بودن به سیستم انطباق دهنده Midi از توانایی تركیب اصوات مختلف نیز برخوردار بود.


Xerox Alto
 اولین رایانه‌ای كه از صفحه زمینه گرافیكی برخوردار بود و الهام بخش سیستم‌های مایكروسافت ویندوز و مكینتاش OS شد. شركت زیراكس به خودی خود نتوانست از مزایای این محصول به خوبی استفاده كند و استفاده از آن را به دیگر شركت‌ها سپرد و خود بر روی تولید دستگاه‌های كپی و چاپگر متمركز شد.


Apple Lisa-1
 رایانه Lisa اولین رایانه خانگی شركت اپل به شمار می‌رود كه از حد واسط گرافیكی سود برده بود. این رایانه از ماوس، لیست دستورات، یك مگابایت RAM و درایورهای 5.25 اینچی برخوردار بود. قیمت این رایانه در آن زمان 10 هزار دلار بوده و پس از مدتی رایانه مكینتاش OS جایگزین آن شد.


Altair 8800
 محصولی كه استفاده از رایانه های شخصی را امكان‌پذیرتر ساخت و الهام بخش مهندسانی شد كه اكنون هیئت مدیره شركت «سیلیكون ولی» را تشكیل داده اند. قیمت این رایانه 500 دلار بوده و «اد رابرتز» سازنده آن تنها به مدت یك دهه درحال مطالعه بر روی قطعات الكترونیكی آن بود.


Apple 1
 «استیو وزنیاك» ساخت اپل را از اتاق خانه‌اش و با هزینه فروش ون فولكس واگن «استیو جابز» آغاز كرد. در حدود 200 دستگاه از این رایانه توسط وزنیاك ساخته شد و از این رو این سیستم به یكی از كمیاب‌ترین رایانه‌های زمان خود تبدیل شد. صفحه كلید Apple 1 یكی از عوامل سبقت این دستگاه نسبت به دیگر رایانه‌های مشهور رقیب به شمار می‌رود.


IMSAI 8080
 با نمایش فیلم Wargames در سال 1983 این رایانه به شهرت بالایی رسید زیرا در این فیلم شخصیت اول با استفاده از این رایانه جهان را با ورود به یك شبیه‌ساز جنگ هسته‌ای به نابودی می‌كشاند. كلیدهای بزرگ و رنگی و چراغ‌های چشمك زن آن این دستگاه را برای كاربران بسیار خوشایند ساخته بود.


Kenbak 1
 این رایانه در سال 1970 تولید شد و نام آن از اختصار نام سازنده‌اش «جان بلكن بیكر» گرفته شد. این رایانه یكی از ابتدایی‌ترین رایانه‌های خانگی به شمار می‌رود و با قیمتی برابر 750 دلار نسبت به بسیاری از مینی رایانه‌های امروزی گران‌تر بوده است. ورودی این رایانه سوئیچ‌های مختلف و خروجی آن چراغ‌های چشمك زن بودند.


Next Turbo Dimension Cube
 استیوجابز در دهه 1980 شركت اپل را برای ساختن شركت NeXT شركتی ویژه تولید رایانه‌های پیشرفته برای تجارت و تحصیل رها كرد. رایانه NeXT Cube در سال 1990 عرضه شد و تولید آن تا سه سال بعد ادامه یافت. این رایانه دستگاهی است كه «سر تیم برنرزلی» از آن برای خلق اولین صفحه شبكه جهانی استفاده كرد و در عین حال الهام بخشی برای تولید رایانه G4 Cube شركت اپل به شمار می‌رود. همچنین سیستم عامل این رایانه پایه و اساس سیستم عامل OS X اپل شد.


Apple Mac G4 Cube
 این رایانه كه ایده آن از رایانه‌های NeXT برگرفته شده بود یكی از بدشانسی‌های بزرگ شركت اپل به شمار می‌رود. این رایانه كه در سال 2000 عرضه شد فروشی ناامید كننده داشت و در اواسط سال بعد از بازار فروش خارج شد.


Apple iMac
 اولین رایانه‌ای كه پس از بازگشت استیو جابز افسانه‌ای به شركت اپل در سال 1997 تولید شد، رایانه‌ای نسل سومی بود كه توسط «جاناتان ایو» طراحی شد و بخشی از نمایشگر و جعبه اصلی آن از پلاستیك‌های شفاف رنگی ساخته شده بود. پس از اتمام ساخت این رایانه در سال 2003، iMac توانسته بود اعتبار شركت اپل را به عنوان یك شركت رایانه‌ای دوست داشتنی به آن بازگرداند و پیشوند مشهور "i" را برای محصولات شركت اپل به جهان معرفی كند.


Osborne 1
 معرفی این رایانه به عنوان رایانه‌ای قابل حمل شاید كمی خنده دار به نظر بیاید اما این رایانه كه وزن آن با وزن پنج لپ‌تاپ مدرن امروزی برابری می‌كند از نمایشگری پنج اینچی و تك رنگ و صفحه كلیدی قابل جمع شدن برخوردار بود و به طور كلی در هنگام بسته شدن ظاهری مانند چمدان پیدا می‌كرد تا كاربر بتواند آن را به همراه خود حمل كند. این رایانه از سال 1981 فروش خوبی را آغاز كرد اما به تدریج و با وارد شدن رایانه‌های جدیدتر زمینه محبوبیت خود را از دست داد.


DEC PDP-8
این مینی رایانه در سال 1965 عرضه شد و در آن زمان به یكی از قابل اطمینان‌ترین رایانه‌های موجود تبدیل شد. در حدود هزار و 500 دستگاه از این رایانه به فروش رسیدند و این رایانه تا دهه 1990 در شركت‌های تجاری به فعالیت‌های خود ادامه داد.


IBM 709 Mainframe
 سیستم پردازنده مركزی IBM در سال 1958 با قیمتی برابر یك میلیون دلار عرضه شد. بعدها مدل بعدی این ماشین بزرگ به عنوان سیستم هشدار موشكی مورد استفاده ارتش آمریكا قرار گرفت.


Acron Electron
 نرم‌افزارهای این رایانه تا اوایل دهه 1990 به فروش خود ادامه دادند اما خود رایانه با فروش موفقیت‌آمیز چندانی مواجه نشد و این دستگاه هرگز نتوانست به بازار فروش عمده دست پیدا كند.


BBC Micro
رایانه‌ای كه توسط شركت Acron ساخته شد تا بی بی سی بتواند از آن در برنامه‌ای رایانه‌ای استفاده كند. برنامه‌ای كه به افراد مختلف اهمیت رشد استفاده از رایانه‌های خانگی را آموزش می‌داد. در حدود 1.5 میلیون دستگاه از مدل‌های A و B این رایانه به فروش رسید و این رایانه‌ها در بسیاری از مدارس انگلستان مورد استفاده آموزشی قرار گرفت. تولید BBC Micro تا اوایل دهه 1990 ادامه پیدا كرد.


Commodore PET
 این رایانه كه در سال 1977 تولید شد اولین رایانه شركت سازنده‌اش به شمار می‌رفت و تا سال 1982 مدل‌های متعددی از آن ارائه شد. این دستگاه كه در ابتدا به عنوان دستگاهی آموزشی مورد استفاده قرار می‌گرفت، برای اجرای برنامه‌های مختلف از درایور داخلی كاست برخوردار بود و صفحه كلید آن به اندازه‌ای كوچك بود كه تایپ كردن را برای كاربر بسیار مشكل می‌ساخت.


 ZX Spectume
 این جعبه كوچك با كلیدهای عجیب لاستیكی صنعت رایانه‌های خانگی را به بسیاری از انگلیسی‌ها معرفی كرد. این رایانه بر اساس موفقیت رایانه ZX81 در سال 1982 ساخته شد و با قیمت‌های 175 و 125 دلار به فروش می‌رسید. عنوان تجاری این شركت در سال 1986 به شركت Amstrad واگذار شد.