نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

مشكل نرم‌افزاری‌ها برای حضور دربازار جهانی

شماره 89 / اخبار / اردیبهشت 1389


تعداد بازدیدکنندگان 3179 بازدید نسخه چاپی

فضای ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه پنج ساله بعدی بسیار خوب دیده شده و این موضوع كاملا برعكس برنامه قبلی است و می‌توان گفت بازار فن‌آوری اطلاعات ما در دو یا سه سال گذشته بسیار بد بوده و حالا كمی بهتر شده است. علی اكبریان - عضو هیات مدیره اتحادیه صادركنندگان نرم‌افزار - در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب و با تاكید بر اینكه اوضاع كشورمان در بحث صادرات نرم‌افزار رشد زیادی نكرده اما بازارمان را از دست نداده‌ایم گفت: اگر بانك‌ها می‌توانستند با ما همكاری كنند، شركت‌ها موفق‌تر از اكنون می‌شدند، ولی در هر حال در سال‌های 89 و سال‌های بعد شاخص‌های فناوری اطلاعات باید رشد داشته باشند چون به این موضوع در این برنامه بیشتر توجه شده است بنابراین شاهد رونق بازار خواهیم بود.

این كارشناس افزود: در كشور ما دید و نگاه شركت‌ها به بازار محدود و وسعت نگاهشان در حد شهر و یا كشور است زیرا به طور كلی فرهنگ ما قناعت در درآمد است و همین موضوع باعث شده در حوزه نرم‌افزار فعالان و شركت‌های ما دیدی گسترده نداشته باشند و رشدی نكنند.
به گفته او شركت‌های ما برای حضور در بازارهای خارجی مشكل نقدینگی دارند و از طرفی متاسفانه این شركت‌ها فرهنگ صادرات نداشته و با مشتری مداری و فعالیت مفید و درآمدزا در بازارهای جهانی آشنایی ندارند و می‌توان گفت كه در حوزه نرم‌افزار در دنیا خوش‌سابقه نیستیم.

عضو هیات مدیره اتحادیه صادركنندگان نرم‌افزار افزود: باید آموزش كافی در این زمینه به شركت‌ها و فعالان این حوزه داده شود و اتحادیه نیز به دنبال این آموزش است؛ ‌باید شركت‌ها در این زمینه نهایت تلاش را داشته باشند كه البته این امری زمان‌بر است. وی با بیان این كه در زمینه صادرات اوضاع و بازار جهانی بسیار تاثیرگذار بوده و بحران موجود تهدید و از سویی فرصت محسوب می‌شود گفت: ‌درباره صادرات می‌توان از ضعف نقدینگی كه در بازار جهانی حاكم شده استفاده كرد و بانك‌ها در كشور می‌توانند به ما كمك كنند.

او توضیح داد: درواقع شركت‌ها می‌توانند از بانك‌ها اعتبار گرفته و به بازارهای جهانی فروش اعتباری داشته باشند، یعنی جنس خود را بفروشند و با توجه به قراردادی كه با بانك در داخل كشور دارند، قرارداد مربوطه صادراتشان را نشان داده و هزینه خود را از بانك دریافت كنند؛ تا زمانی كه بتوانند مبلغ قرارداد خود را از بابت صادرات از شركت مربوطه خارجی دریافت كنند كه این كاری بسیار مفید است.