نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

میلیون‌ها تلفن همراه هوشمند در معرض تهدید

شماره 89 / اخبار / اردیبهشت 1389


تعداد بازدیدکنندگان 3342 بازدید نسخه چاپی

 ایتنا - میلیون‌ها تلفن همراه هوشمند به طور روزانه در معرض تهدیدات امنیتی مختلف قرار دارند و سال ۲۰۰۹ این گونه بدافزارها رشد داشته‌اند. آزمایشگاه كسپرسكی، شركت پیشرو در ارائه راه حل‌های امنیت اطلاعات در كنفرانس تلفن‌های همراه كه در بارسلونای اسپانیا برگزار گردید اعلام كرد كه خسارات فراوانی در اثر فعالیت‌های بدافزارها به دارندگان تلفن‌های همراه وارد می شود بسیار زیاد است. به گزارش موسسه دیده بان آی تی، روابط عمومی كسپرسكی در ایران مشاهده نخستین تروجانی كه از طریق SMS ارتباط راه دور مهاجم را با تلفن همراه برقرار می‌كند، طلیعه ورود چنین بدافزارهایی به تلفن‌های همراه هوشمند بود. الكساندر گوستف، سرپرست تیم تحقیق و تحلیل آزمایشگاه كسپرسكی و یكی از متخصصان بدافزارهای موبایل معتقد است: «این قبیل تروجان ها با ارسال SMS به سرورهای راه دور می‌توانند اطلاعاتی را تبادل كنند. حال اگر شما تنها پیش شماره را مسدود كنید، درست است كه برنامه از كار می‌افتد اما با تغییر پیش شماره در سرور، بدافزار می‌تواند مجددا فعالیت خود را از سر بگیرد.»

وی می‌افزاید: «این قبیل برنامه‌های مخرب در شبكه‌های بی‌سیم عمومی و سرویس‌های اینترنتی ارزان قیمت یافت می‌شوند كه علت آن هم تمایل روزافزون دارندگان تلفن‌های همراه به استفاده از اینترنت است.» بنابر یافته های گوستف، ممكن است بدافزار قبلا روی تلفن نصب شده باشد و از طریق دریافت یك SMS فعال و به سرور راه دور مرتبط گردد و حتی ممكن است مهاجم از مجموعه‌ای از تلفن‌های همراه آلوده یك با‌ نت را راه‌اندازی و فعال نماید. این گزارش می‌افزاید از آنجاییكه گوناگونی‌هایی در سیستم‌عامل‌های موبایل‌ها وجود دارد، حملاتی كه روی آنها سازماندهی می‌شود، شباهت كمی به حملات روی سیستم عامل پی‌سی‌ها دارد.

البته به همین لحاظ هم پیش بینی اینكه نویسندگان ویروس ها به كدام سكوی كاری موبایلی روی خواهند آورد چندان ساده نیست. آزمایشگاه كسپرسكی با رجوع به سال ۲۰۰۹ اشاره می كند كه نخستین بدافزار مربوط به گوشی‌های آی‌فون با نام Ike در این سال نوشته شد و در همین زمان هم اولین جاسوس‌افزاری كه تلفن‌های آندروید را هدف قرار می‌داد نوشته شد. ضمن آنكه نخستین بدافزار مربوط به تلفن‌های همراه مبتنی بر سیمبیان هم در این سال شناسایی شد. بررسی‌های گوستف نشان می‌دهد كه ۳۹ خانواده از بدافزارها و ۲۵۷ گونه جدید از بدافزارها در سال ۲۰۰۹ شناسایی شده‌اند كه در مقایسه با ۳۰ خانواده و ۱۴۳ گونه در سال ۲۰۰۸ رشد را نشان می‌دهد.

درباره آزمایشگاه كسپرسكی
آزمایشگاه كسپرسكی ارائه كننده نرم‌افزارهای امنیتی و حفاظت از سیستم ها در برابر تهدیداتی همچون ویروس‌ها، جاسوس افزارها، بدافزارها، نفوذگران، كلاهبرداری‌ها و هرزنامه‌ها است. محصولات آزمایشگاه كسپرسكی دارای بالاترین نرخ حفاظت از سیستم‌ها و سریع‌ترین زمان نشان دادن عكس‌العمل در برابرتهدیدات هستند.
این محصولات برای كاربران خانگی، شركت‌های كوچك و متوسط ، سازمان‌های بزرگ و كاربران موبایل ارائه می‌گردند. فناوری حفاظتی كسپرسكی همچنین در بسیاری از محصولات و خدمات شركت‌های امنیتی سراسر جهان به كار گرفته می‌شود. لطفا برای كسب اطلاعات بیشتر با روابط عمومی در ایران تماس بگیرید. موسسه دیده‌ان آی‌ی، روابط عمومی كسپرسكی در ایران- تلفن: 88759524 – 22361659 - فكس: 88535875
همراه: 09195151165 پست الكترونیك: kaspersky@didehban.com