نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

نوت‌بوك‌های ThinkPad مجهز به چیپ امنیتی TPM شدند

شماره 89 / اخبار / اردیبهشت 1389


تعداد بازدیدکنندگان 3273 بازدید نسخه چاپی

ایتنا- كمپانی IBM پیرو طرح افزایش امنیت محصولات خود، دست به ابتكاری تازه زده و نوت‌بوك‌های  ThinkPadخود را مجهز به  چیپی امنیتی موسوم به TPM كرده است. این چیپ، سخت‌افزاری است كه بر روی مادربرد نوت‌بوك‌های سری ThinkPad قرار داده شده و هدف از تعبیه آن دور نگه داشتن داده‌ها و اطلاعات مهم و حیاتی كاربر از حملات نرم‌افزاری همچون ویروس، حمله‌های اینترنتی و ... است كه این امنیت با مهیا كردن ظرفیتی مجزا برای داده‌ها در داخل چیپ محقق می‌شود. برای مثال كلمه عبور شخص همواره داخل چیپTPM  نگهداری می‌شود و هرگز توسط هیچ نرم‌افزاری قابل دسترسی نخواهد بود.

لذا یكی از مهمترین كاربردهای استفاده از امكان امنیتی نوت‌بوك‌های ThinkPad در امان بودن كلمات عبور كاربر از حملات نرم‌افزاری است. از آنجایی كه هر چیپ TPM دارای شماره RSA  مخصوص و محرمانه‌ای است كه در هنگام تولید بر روی آن قرار داده شده، این قابلیت را به سیستم شما می‌دهد تا قابل شناسایی و سندیت باشد. در واقع قابلیت فوق این امكان را می‌دهد تا بفهمید سیستمی كه دنبالش می‌گردید همان سیستم شماست یا خیر. یا اینكه خود سیستم می‌تواند شناسایی كند كه  هركدام از قطعات نوت‌بوك  ThinkPad تعویض شده و یا همان قطعه فابریك كارخانه‌ای است.

به صورت كلی قرار گرفتن نرم‌افزار و سخت‌افزار در كنار هم در مقایسه با نرم‌افزار به تنهایی، برای تامین امنیت نوت‌بوك همواره بازدهی بیشتری در تامین امنیت آن داشته است و گرفتن شماره‌ای اتفاقی كه توسط چیپ‌های امنیتی TPM برای صدور مجوز استفاده از نرم‌افزارها صادر می‌شود قابلیت امنیتی نوت‌بوك‌ها را به حداكثر بازدهی و امنیت می‌رساند. گفتنی است به منظور استفاده از این چیپ تنها كافی است برنامه IBM Security solution  یا Client Security Solution را بر روی نوت‌بوك نصب و وارد برنامه شده و اجازه استفاده از چیپ امنیت IBM یا TPM را به نوت‌بوك بدهید.