نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

بازار مالی برای صنف آی‌تی

شماره 89 / مدیریت / اردیبهشت 1389


تعداد بازدیدکنندگان 2962 بازدید نسخه چاپی

نگارنده معتقد است كه حضور مهندس نصرالله جهانگرد، چه در زمانی كه مسئولیت طرح تكفا را به عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهور بر عهده داشت و چه هم اكنون كه در حوالی دنیای آی‌تی به فعالیت مشغول است، همواره منشاء خیر و بركت برای صنعت فناوری اطلاعات و به ویژه بخش خصوصی بوده است. در این نوشتار قصد ندارم كه نوستالژی طرح تكفا را با همه مشكلاتی كه در اجرا داشت، بازگو كنم كه به اذعان همگان، طرح تكفا روحی تازه را در كالبد فناوری اطلاعات كشور دمید. اما جهانگرد در مدتی كه مسئولیت مستقیمی در امور آی‌تی كشور ندارد نیز همچنان به فكر توسعه آن و بهره‌برداری از مزایای آن برای كشور بوده و هست كه اهل فن كمابیش بر آن آگاهند.

یكی از ویژگی‌های مهم وی البته حضور در نشست‌های بخش خصوصی و مشخصاً سازمان نظام صنفی رایانه‌ای است. در اینجا می‌خواهم به دو موضوعی كه ایشان در دو جلسه عمومی صنفی و در حد چند دقیقه مطرح كردند اشاره كنم كه اگر همت بخش خصوصی و سازمان نظام صنفی را در داشته باشد، می‌تواند منشا تحولاتی بزرگ باشد و حتی حركت عظیمی را رقم بزند. نخستین بار ایشان در دو سال قبل اشاره كرد كه بهتر است بخش خصوصی به دنبال رسمیت بخشیدن به فعالیت مشاوران فناوری اطلاعات باشد و به طور خاص مسئله‌ای به نام پایان كار آی‌تی را با كمك شهرداری‌ها برای ساختمان‌سازی ایجاد كند. به این طریق همه سازندگان باید به غیر از مشاور ابنیه و برق و تاسیسات و ... از مشاور آی‌تی نیز در ساختمان‌های بلندمرتبه استفاده كنند. به این ترتیب بازار بسیار عظیمی برای همه شاغلان و فعالان حوزه آی‌تی ایجاد خواهد گردید. این پیشنهاد البته از جانب سازمان نظام صنفی رایانه‌ای جدی گرفته شد و اقداماتی نیز از جانب كمیسیون شبكه و كمیسیون اشخاص حقیقی صورت گرفت ولیكن به دلایلی كه مجال ذكر آنها نیست، تاكنون به نتیجه نرسیده است.

اما در جلسه دید و بازدید نوروزی سازمان مهندس جهانگرد پیشنهاد مهم دیگری را مطرح كرد و در حد چند دقیقه توضیحاتی را ارائه داد كه نشان می‌داد اقدامات اولیه‌ای نیز جهت تحقق آن صورت گرفته است. وی پیشنهاد كرد كه در حالی كه همه سازمان‌ها و شركت‌های دولتی كه از بودجه عمومی استفاده می‌كنند (با كمال تعجب) در پی تاسیس موسسات مالی و بانك هستند. حال چرا بخش خصوصی آی‌تی در چنین امری وارد نمی‌شود و با تجمیع منابع مالی خود به كار تاسیس یك موسسه مالی یا بانك همت نمی‌كند.كیست كه نداند یكی از ضعف‌های مهم بخش خصوصی آی‌تی، ضعف بنیه مالی و مشكلات اقتصادی است و به همین لحاظ همواره چشم به دست دولت دارد تا كی بتواند اعتباری، وامی یا تسهیلاتی را دریافت كند و از طرف دیگر نیز همواره به پولی كه از جانب دولت سرازیر می‌شود وابسته است. درواقع بدیهی است كه قدرت مالی بخش خصوصی آی‌تی می‌تواند قدرت تصمیم‌گیری، تصمیم‌سازی، چانه‌زنی و اثرگذاری آن را بالا ببرد.

اگر معتقدیم كه صنعت آی‌تی با وجود داشتن سهم اندك در تولید ناخالص ملی می‌تواند سهم بزرگی در اقتصاد و توسعه اجتماعی كشور داشته باشد، چرا نباید به ابزار مالی كه یكی از ابزارهای مهم هر صنعتی است مجهز شود؟ این تجربه موفق را سال‌ها قبل صنعت ساختمان در تاسیس موسسه مالی و اعتباری توسعه صنعت ساختمان (موسسه توسعه فعلی) آزمود و با اتكا بر همان موسسه بسیاری از مشكلات مالی و اعتباری خود را حل نمود. البته همه می‌دانیم كه گردش مالی بخش ساخت و ساز قابل مقایسه با صنعت آی‌تی نیست ولی اگر تركیب صنعت فناوری اطلاعات  و صنعت ارتباطات و مخابرات كشور را در نظر بگیریم و به مزایای بی‌شمار آن بیندیشیم، قطعا پیشنهادی قابل بررسی خواهد بود.

در ضمن مهندس جهانگرد اشاره كرد كه یكی از اعضای سازمان نیز مسئول پیگیری‌های اولیه این امر بوده است كه ظاهرا هنوز اقدامات جدی آن شروع نشده است. باری، كوتاه سخن آنكه پیشنهادهای مهندس جهانگرد را بایستی جدی گرفت و به آن توجه كرد، همانگونه كه حمایت‌های بی‌دریغ وی بود كه صنف فناوری اطلاعات را صاحب سازمان نظام صنفی رایانه‌ای كرد.