نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

منوی دوست داشتنی من

چگونه منوی كلاسیك در ویندوز 7 داشته باشیم؟

شماره 89 / مدیریت / اردیبهشت 1389


تعداد بازدیدکنندگان 3194 بازدید نسخه چاپی

بسیاری از كاربران مبتدی و یا نیمه­حرفه­ای ویندوز تغییر و تحول را نمی­توانند بپذیرند، آنها دوست دارند همه چیز مثل همیشه سر جای خودش باشد؛ حتی ممكن است برای رسیدن به هدف خود راه سخت­تری را بپیمایند اما همه چیز و سیر همه مسیرها، بستگی به عادت آنها دارد و اینكه بار اول چگونه آموخته­اند تا به كجا برسند. یكی از این عادت­ها منوی استارت ویندوز است. ویندوز هفت نسبت به ویندوز ایكس­پی تغییرات چشمگیری داشته است، از آن جمله تغییرات منوی استارت آن است، مدیریت و كاربری منوی استارت در ویندوز هفت كمی سخت­تر شده و تا حدی كمی گیج­كننده؛ به طوری كه كاربر برای پیدا كردن ابزارهای همیشگی گاهاً دچار مشكل می­شود، حتی ممكن است گزینه جست­وجویی كه مایكروسافت برای منوی استارت طراحی كرده نیز كارساز واقع نشود.


تصویر 1


تصویر 2

این مسئله خیلی از كاربران را از ویندوز هفت آزرده خاطر كرده است و متأسفانه مایكروسافت امكان تغییر منوی استارت را به شیوه كلاسیك آن را نیز برداشته است و كاربر به هیچ وجه نمی­تواند منوی استارت دوست داشتنی با كاربری ساده و همیشگی ویندوز ایكس­پی را داشته باشند، حتی بسیاری از آنها پس از مدتی كوتاه از كار كردن با ویندوز هفت و دردسرهای آن دلزده شده­اند، چون آنها عادت كرده­اند همه چیز همان جایی كه بوده، باشد. قصد تحقیر دوستان را ندارم بلكه راه حلی در پیش روی آنها قرار خواهم داد تا به منوی دوست داشتنی خود برسند و با اندكی تغییر و تحول از پیچیدگی ویندوز هفت بكاهند و به سهولت كار را با آن آغاز كنند. چون من معتقدم لازم نیست همه چیز همان طور باشد كه ویندوز و مایكروسافت خواسته است.

هر كس برای خود سلیقه­ای دارد كه باید محترم شمرده شود و مایكروسافت با حذف گزینه منوی كلاسیك این حق را از كاربران خود گرفته است. در هر صورت، برای طرفداران جان­سخت منوی استارت كلاسیك یك قهرمان وجود دارد، اما چاره چیست و قهرمان چگونه می­تواند حق مسلم را باز گرداند:
در سایت SourceForge.net كه مدعی بزرگ­ترین سایت و منبع نرم­افزارهای منبع باز در جهان است شخصی به نام ایوو بلچ (Ivo Beltchev) برنامه­ای فوق­العاده نوشته است به نام كلاسیك شل (Classic Shell) كه علاوه بر خلق رابط كاربری منوی استارت به شكل قدیم، تعدادی از ویژگی­های كلاسیك ویندوز از قبیل پوسته كلاسیك و نوار ابزار مرورگر اینترنت همراه و كلیدهای آن را برایمان در ویندوز هفت و ویستا بارگذاری می­كند.


تصویر 3


تصویر 4


تصویر 5


تصویر 6

 

به خاطر داشته باشید
در زمان نگارش این مطلب، نسخه 0.9.10 از كلاسیك شل منتشر شده است و زمانی كه شما این برنامه را دانلود می­كنید، ممكن است این برنامه به­روزرسانی شده باشد و شما را با برخی از ویژگی­های دیگر نیز روبرو كند. با این حال، امكاناتی كه من در این نسخه دیدم را برایتان شرح خواهم داد. مهم­ترین قسمت این برنامه قبل از نصب آن این است كه كلاسیك شل می­تواند بر روی ویندوز هفت 32 بیتی و 64 بیتی نصب شود، پس یك قدم جلو افتادیم و نیازی نیست برای هر كدام از ویندوزها 32 بیتی و 64 بیتی یك كلاسیك شل جداگانه دانلود كنیم.

مراحل كار
ابتدا برنامه معروفی را كه گفتم را از این مسیر دانلود كنید: (http://sourceforge.net/projects/classicshell/files/) و سپس آن را اجرا كنید اولین تصویری كه از برنامه خواهید دید مطابق با تصویر شماره یك است. گزینه­های مورد نیاز مانند classic start menu و classic explorer را انتخاب كنید تا بر روی ویندوز ویستا و یا ویندوز هفتتان نصب شود. توجه كنید كه حتماً هر دو گزینه را تیك بزنید. مراحل نصب خیلی سریع است و به سادگی پایان خواهد یافت. پس از اتمام نصب، منوی استارت شما كلاسیك خواهد شد مانند همان چیزی كه در سایر ویندوزها دیده بودید. به تصویر شماره دو توجه كنید:
اما برای احیای نسخه كلاسیك از ویندوز اكسپلورر نیاز، به برخی تنظیمات است. برای شروع انجام تنظیمات ابتدا ویندوز اكسپلورر را باز كنید و كلید [Alt] را بزنید تا منوی ابزار نمایش داده شود، گزینه Tools Menu را باز كنید و سپس Folder Options را انتخاب كنید. در برگه View گزینه Always show menu را مطابق با تصویر شماره سه تیك بزنید و روی دكمه OK كلیك كنید.

قبل از اینكه بتوانید ویندوز اكسپلورر نسخه كلاسیك را ببینید ابتدا باید نوار منو را فعال كنید.
برای این منظور در مكانی كه نوار منوی فعلی دیده می­شود كلیك راست ماوس را فشار دهید و از پنجره كوچی كه باز شد گزینه Classic Explorer Bar را انتخاب كنید. حتماً به تصویر شماره چهار توجه كنید. اگر در همان پنجره باز شده، گزینه پایینی یعنی Lock the toolbars را علامتدار كنید، می­توانید همان منویی كه در ویندوز ایكس­پی بود را داشته باشید.

زمانی كه روی نوار منو كلیك راست كرده و گزینه Classic Explorer Bar را انتخاب كنید، دیگر مزایای این برنامه برای شما نمایان خواهد شد و شما را بیشتر به منوی دوست داشتنی خود نزدیك می­كند. این مزایا شامل داشتن آیكن­هایی مانند: Cut و  Copy و Paste و  Deleteو كلید برگشت به عقب است. به تصویر شماره پنج بیشتر دقت كنید. همچنین كلیدهای دیگری مانند properties را دارید كه پنجره مهاوره­ای حاوی اطلاعاتی از فایل یا پوشه­ای كه آن را انتخاب كرده­اید، برایتان می­سازد. كلید دیگری نیز مشاهده می­شود با عنوان ارسال ایمیل كه به شما امكان ضمیمه كردن فایل یا پوشه­ انتخاب شده به ایمیل را می­دهد. آخرین كلید، كلید settings است كه می­توانید تنظیمات موجود در این برنامه را مشاهده كنید.

بسیاری از تنظیمات مورد توجه برای داشتن كلاسیك­ترین منو در این برنامه در قسمت settings دیده می­شود كه از حوصله این مقاله و خوانندگان خارج است. كاربران می­توانند با توجه به سلیقه خود them و كلیدهای خود را تغییر و تعریف كنند. برای مثال به تصویر شماره شش توجه كنید.