نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

ارائه نرم‌افزار جدید فیلترینگ خانگی برای خانواده‌های ایرانی

شماره 89 / مدیریت / اردیبهشت 1389


تعداد بازدیدکنندگان 4625 بازدید نسخه چاپی

معاون شورای عالی اطلاع‌رسانی از عرضه نسخه دوم نرم‌افزار فیلترینگ خانگی با هدف فرهنگ‌سازی درباره استفاده صحیح از اینترنت در خانواده‌ها خبر داد و گفت: ویرایش دوم این نرم‌افزار با تصحیح اشكالات نسخه اول در شرف بارگذاری در سایت شورای عالی اطلاع‌رسانی است. بهروز مینایی در گفت‌وگو با مهر با تاكید بر اینكه نسخه اول نرم‌افزار فیلترینگ خانگی به صورت رایگان در سایت اینترنتی شورای عالی اطلاع‌رسانی به نشانی www.scict.ir قابل دانلود است گفت: استقبال خوبی از این نرم‌افزار صورت گرفته و تاكنون بیش از 70 هزار خانواده موفق به دانلود آن شده‌اند. وی با تاكید بر سهم بالای این نرم‌افزار در خانواده‌های ایرانی گفت: به دلیل استقبال صورت گرفته نسخه دوم نرم‌افزار فیلترینگ خانگی با رفع اشكالات اولیه در حال بارگذاری است تا خانواده‌ها بتوانند از طریق این نرم‌افزار زمینه نظارت از لحاظ محتوا و نیز تصویرهای داخل وب را فراهم كنند.

مینایی خاطرنشان كرد: این نرم‌افزار به زودی بر روی سایت شورای عالی اطلاع رسانی برای دانلود رایگان قرار می‌گیرد. نرم‌افزار فیلترینگ خانگی با هدف پالایش سطح دسترسی كودكان به اینترنت طراحی و گفته شده كه برای طراحی و عرضه آن 80 میلیون تومان هزینه شده است. در اكثر كشورها این نرم‌افزار بر روی رایانه خانگی افراد نصب می‌شود و در كشور ما نیز فیلترینگ خانگی براساس ارزش‌های فرهنگی، اخلاقی و بومی كشور توسط متخصصان داخلی بخش خصوصی تهیه شده است. تشخیص خودكار و هوشمند نسبت به تصاویر از جمله ویژگی‌های بارز این نرم‌افزار است كه مقطع سنی خاصی را شامل نمی‌شود. همچنین اجزای این برنامه از دید والدین، تعریف فرزندان، امكان انتخاب محدوده سنی برای فرزندان، كنترل تصاویر با استفاده از روش‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، امكان تعیین زمان استفاده، امكان تغییر پیام‌ها توسط والدین، ارائه گزارشات، امكان اعمال تنظیمات دلخواه و تغییر رمز عبور اصلی است.

نرم‌افزار فیلترینگ خانگی متفاوت از فیلترینگی است كه كمیته تعیین مصادیق فیلترینگ اجرایی می‌كند چرا كه فیلترینگ جامع سایت‌های اینترنتی براساس كلمات كلیدی، دیتا بیس سایت‌های ممنوع و گزارش‌های واصله صورت می‌گیرد اما نرم‌افزار فیلترینگ خانگی اختیاری بوده و مسیر استفاده صحیح از اینترنت را به خانواده‌ها نشان می‌دهد.