نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

ویژگی­های Task Managerتعداد بازدیدکنندگان 3140 بازدید نسخه چاپی

با Task Manager اكثریت كاربران ویندوز آشنا هستند و اینكه این ابزار مفید چه كاربردهایی دارد، با زدن كلیدهای Ctrl+Alt+delete و یا Ctrl+shift+Esc و یا فشرن كلیك راست بر روی نوار پایین ویندوز و انتخاب گزینه Task Manager از پنجره باز شده می­توانید به این ابزار كوچك و مفید برسید. من همیشه از Task Manager استفاده می­كنم تا بدانم میزان مصرف حافظه، پردازنده و شبكه به چه اندازه­ای است و یا می­دانم كه تعداد ابزارهایی كه به طور معمول روی سیستم من در حال اجرا است 47 تا هستند، اگر زمانی عدد 47 به 48 یا 46 تغییر كند به سیستم و ویندوز مشكوك می­شوم و دنبال اختلاف آن می­گردم؛ چون زمانی كه این عدد زیاد شده باشد یعنی برنامه­ای بدون خواسته من در حال اجراست و اگر این عدد كم شده باشد یعنی برنامه­ای بدون خواسته من از كار افتاده و این دو دلیل بر بروز مشكل در سیستم من هستند، یك ویروس و یا یك تروجان می­تواند دلیل خوبی برای چنین حالتی باشد.

 

من Task Manager را هم كمی شخصی سازی كرده­ام مثلاً با ورود به منوی Performance میزان مصرف پردازنده قابل مشاهده است اما با فعال كردن Show kernel times از منوی View در این همین قسمت میزان مصرف پردازنده به دو رنگ تغییر می­كند، یكی رنگ سبزی كه قبلاً داشتید و دیگری رنگ قرمزی كه به تازگی اضافه شده. رنگ قرمز مربوط است به میزان مصرفی كه ویندوز از پردازنده شما دارد و این نشان می­دهد كه چه میزان از پردازنده شما را ویندوز اشغال كرده و چه اندازه را برنامه­های جانبی در حال اجرا. اگر ویندوز شما دچار مشكلی باشد معمولاً خط قرمز با خط سبز برابری می­كند. به تصویر شماره یك توجه كنید.

این تصویر به من نشان می­دهد كه میزان مصرف پردازنده متعادل است و میزان مصرف ویندوز از آن نیز بدون مشكل است.از دیگر ویژگی­های Task Manager نشان دادن میزان حافظه است اما شما نمی­دانید كه برنامه در حال اجرا، چقدر از حافظه سخت­افزاری و چقدر از حافظه مجازی شما را مصرف كرده برای این منظور به قسمت Processes بروید و select columns را از منوی view انتخاب كنید و از پنجره باز شده گزینهVirtual Memory size  را انتخاب كنید و دكمه Ok را كلیك كنید. اكنون در منوی Processes ستونی با عنوان VM Size اضافه شده كه میزان مصرف استفاده هر یك از برنامه­های در حال اجرا از حافظه مجازی را نیز نمایش می­دهد.