نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

درج فهرست پیشنهادی سایت‌های معتبر در صفحه جدید فیلترینگ

شماره 89 / اخبار / اردیبهشت 1389


تعداد بازدیدکنندگان 3788 بازدید نسخه چاپی

دبیر كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: تمامی سایت‌هایی كه در سامانه وزارت ارشاد ثبت شدند به ترتیب اولویت در صفحه فیلترینگ جدید قرار خواهند گرفت تا به این ترتیب سایت‌های ثبت شده و دارای فعالیت مثبت از امتیاز ویژه‌ای برخوردار شوند. عبدالصمد خرم‌آبادی در گفت‌وگو با فارس، در خصوص صفحه جدید فیلترینگ گفت: نظر كارگروه این است كه نهایتاً این نرم‌افزار هوشمند شود و متناسب با موضوع سایت فیلتر شده، سایتی به كاربر معرفی شود.  دبیر كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص اینكه آیا درخواستی برای قرار دادن لینك یا استفاده تجاری از این صفحه به كارگروه ارائه شده گفت: تقاضاهایی در این زمینه بوده اما قصد ما این نیست كه با این صفحه كار تجاری انجام دهیم.  مشاور قضائی دادستان كل كشور در این خصوص كه سایت‌های پیشنهاد شده براساس چه معیاری در صفحه فیلترینگ مرتب شده‌اند، گفت: مسیر قرارگرفتن سایت‌ها بنابر معیاری است كه اداره كل رسانه‌های وزارت ارشاد برای ارزیابی سایت‌های الكترونیكی دارند.

وی ادامه داد: معیارهای این اداره كل مورد تایید كارگروه است و سعی شده این رده‌بندی مورد استفاده قرار گیرد. مگر اینكه اعضای كارگروه نسبت به مورد خاصی اعتراض داشته باشند. اما الزامی برای كارگروه در تطابق اولویت‌بندی سایت‌های پیشنهاد شده براساس معیارهای اداره كل رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد نیست. مشاور قضایی دادستان كل كشور افزود: در حال حاضر حدود 90 سایت در صفحه فیلترینگ لینك داده شده است كه البته تظمینی برای اینكه سایت‌هایی كه فعلاً در صفحه لینك داده شده‌اند برای همیشه در صفحه بمانند، وجود ندارد. دبیر كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با بیان اینكه به 90 سایت فعلی اكتفا نمی‌كنیم گفت: قرار است ترتیبی دهیم تا تمامی سایت‌هایی كه در سامانه ثبت سایت‌های وزارت ارشاد ثبت شده‌اند به ترتیب اولویت در این صفحه و صفحات ادامه در دسترس كاربران قرار گیرد.

وی تأكید كرد: به این ترتیب سایت‌هایی كه به ثبت می‌رسند و فعالیت مثبت دارند از امتیازی برخوردار شوند. دبیر كار گروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه افزود: ممكن است در آینده تمامی سایت‌ها از صفحه اول برداشته شود و تنها موضوعات در صفحه اول فیلترینگ قرار بگیرند و هر موضوعی به صفحه‌ای كه سایت‌های متناسب و هم موضوع لینك داده شود. وی در خصوص اینكه چرا در حال حاضر كارگروه تعیین مصادیق، وب سایت ندارد گفت: كارهایی ثبت انجام شده اما فعلاً از سایت دادستانی استفاده می‌شود و در آینده سایتی به نام كارگروه دات آی آر ایجاد خواهد شد.

خرم‌آبادی در خصوص اینكه آیا كارگروه بازخوردهای صفحه جدید فیلترینگ را دریافت كرده و احتمالاً‌ تغییری در اثر این بازخوردها در صفحه ایجاد خواهد شد گفت: یك هیئت كارشناسی به طور مرتب روی این مسئله در حال كار است و نظرات شهروندان را از طریق صفحه فیلترینگ دریافت و كارگروه از این نظرات استفاده می‌كند. وی ادامه داد: ممكن است حتی چندین بار در این صفحه تغییری ایجاد شود زیرا هدف ما ارائه خدمات مناسب، اطلاع‌رسانی به مردمی است كه به دنبال اطلاعات هستند. وی تاكید كرد: هدف ما محدود كردن نیست بلكه تنها به شیوه علمی با معاندان نظام مقابله خواهیم كرد. به گزارش فارس، چهره صفحه فیلترینگ اینترنت كاربران در مواجه با سایت‌های محدود‌شده، در تعطیلات سال نو تغییر كرد و به جای آن صفحه‌ای با تعدادی لینك اطلاع‌رسانی جایگزین شد.