نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

هفت سین جس­جو

شماره 89 / اینترنت / اردیبهشت 1389


تعداد بازدیدکنندگان 3565 بازدید نسخه چاپی


 فرناز حسینی- هفت سین سفره­ای است كه ایرانی­ها با آغاز بهار می­چینند و در پایان روز سیزدهم از بهار آن را جمع می­كند. علت نامگذاری این سفره از آن رو است كه در این سفره هفت چیز كه با حرف فارسی «سین» شروع می­شود و دارای ریشه­ای در اعتقادات و باورهای ایرانیان دارد، قرار می­گیرد.
انتخاب هفت مورد این سفره بر اساس ویژگی­های زیر صورت می­گیرد:
فارسی باشد.
با حرف "س" آغاز شود.
ریشه گیاهی داشته باشد.
خوردنی باشد.
نام آنها، اسم مركب نباشد.
تنها هفت چیز است كه در میان واژه­های فارسی دارای این ویژگی­ها هستند. در ادامه به اختصار به بیان آنها و مفهوم آنها می­پردازیم:

سنجد: نماد عشق است.
سیب: نماد باروری و تندرستی است.
سبزه: نماد زندگی دوباره است.
سركه: نماد صبر و شكیبایی و جاودانگی است.
سمنو: نماد بركت و فراوانی است.
سیر: نماد سلامتی و پاكیزگی است.
سماق: نماد باران یا رنگ طلوع خورشید است.
حتماً متوجه شده­اید كه گاهی این سین­ها در برخی از سفره­ها متفاوت هستند. در زمان­های گذشته امكان باروری همه این گیاهان در هر منطقه­ای نبوده است. به این علت، علاوه بر این سین­های باستانی، دیگر سین­هایی به عنوان اقلام سفره هفت سین انتخاب شده كه از میان آنها می­توان به سكه، سنبل، سنگك و اسپند اشاره كرد.

ایرانی­ها با توجه به ذوق بسیاری كه نسبت به برگزاری آیین­های ملی خود دارند، از چیزهای دیگری برای چیدمان هر چه بهتر سفره هفت سین استفاده می­كنند. مثلاً از كتاب به عنوان نماد خردورزی كه معمولاً قرآن مجید، دیوان حافظ یا شاهنامه فردوسی انتخاب می­شود؛ ماهی سرخ، یك جفت شمعدان، تخم مرغ رنگی به تعداد اعضای خانواده، شیرینی ایرانی (مانند باقلوا یا شیرینی آردنخودچی)، كاسه­ای از آب كه در آن نارنجی غوطه­ور باشد، گلاب، آجیل، شكلات و ... از جمله اقلامی است كه در سفره­آرایی به كار می­رود. جس­جو، موتور جست­وجو و وب دایركتوری فارسی، هم­زمان با آغاز سال 1389 شمسی، و به سنت دیرین ایرانی­ها، سفره هفت سین خود را چید و سلامتی و شادكامی را برای كاربرانش آرزو كرد.

جس­جو امیدوار است كه در سال جدید، بتواند خدمات خود را به صورت گسترده­تری در اختیار كاربران قرار دهد و به انتشار اخبار و برنامه­هایش به صورت وسیع­تری بپردازد. اولین سرویسی كه در سال جدید در اختیار كاربران قرار گرفته است، قالب جس­جو برای فایر فاكس می­باشد كه بر روی سایت www.getpersonas.com قرار گرفته است. برای استفاده از دیگر خدمات جس­جو به نشانی www.jasjoo.com مراجعه كنید.