نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

اینترنت سه بعدی، رویایی كه تعبیر می‌شود

شماره 89 / اخبار / اردیبهشت 1389


تعداد بازدیدکنندگان 3618 بازدید نسخه چاپی

تصاویر سه بعدی چند سالی است وارد دنیای سینما شده است و از سال جاری نیز اولین تلویزیون‌های سه بعدی وارد بازار می‌شوند اما سرنوشت وب در بازی سه بعدی‌ها چه خواهد شد. كارشناسان معتقدند كه وب باید پنج سال منتظر بماند تا وارد دنیای سه بعدی شود. به گزارش مهر، پس از موفقیتی كه تصاویر سه بعدی بر روی پرده عریض سالن‌های سینما به دست آوردند شركت سونی در نمایشگاه الكترونیك برلین سال 2009 اعلام كرد كه از سال 2010 اولین سری از تلویزیون‌های سه بعدی خود را وارد بازار می‌كند. پس از سونی شركت‌های «ال. جی» و «سامسونگ» نیز خبر از تولید محصولات مشابهی دادند. تمام این شركت‌ها تنها یك هدف را دنبال می‌كردند: وارد كردن تصاویر سه بعدی به فضای خانه.

در حال حاضر برای تماشای فیلم به صورت سه بعدی، تماشاچی باید از عینك‌های ویژه‌ای استفاده كند كه تصاویر را با فیلترهای ویژه‌ای به تصاویر سه بعدی تبدیل می‌كنند. اما شركت شارپ در هفته‌های گذشته اعلام كرد كه از سال جاری نمایشگرهای سه بعدی ویژه تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های قابل حمل كوچك را تولید خواهد كرد كه بدون نیاز به این دوربین‌ها تصاویر را سه بعدی نشان می‌دهند. غول اپل نیز پس از فروش موفقیت‌آمیز لوح- رایانه جدید خود فناوری جدیدی را معرفی كرد كه به كمك آن شیشه عینك‌های سه بعدی كننده را به یك نمایشگر پخش تصاویر سه بعدی تبدیل می‌كند. این اخبار نشان می‌دهند كه اینترنت و دنیای وب نیز می‌تواند از جاذبه‌های دنیای مجازی سه بعدی بهره‌مند شود.

در حقیقت با گسترش اینترنت موبایل و اینترنت همراه با استفاده از تلفن‌های همراه نسل سوم و رایانه‌های قابل حمل طبیعی است كه با عبور از نمایشگرهای سه بعدی كننده بدون نیاز به دوربین می‌توان به وب سه بعدی رسید. در این راستا، یك محقق لابراتوارهای شركت اینتل اظهار داشت كه بین 5 تا 10 سال آینده فناوری «سه بعدی» به اینترنت هجوم خواهد آورد و به طور ریشه‌ای زندگی كاربران وب را دستخوش تغییر خواهد كرد. به این ترتیب كاربران وب بیش از همیشه در دنیای مجازی غوطه‌ور می‌شوند. «شان كوهل» خاطر نشان كرد كه در مدت 5 تا 10 سال آیند بیشتر محتویات و برنامه‌های جانبی حاضر بر روی وب سه بعدی خواهد بود و این به ایجاد یك تغییر ریشه‌ای در روش تعامل انسان با دستگاه‌های الكترونیكی منتهی خواهد شد.

وی افزود: «اینترنت هرگز كاملا سه بعدی نخواهد شد برای مثال نیاز نداریم كه متن‌های نوشتاری را به صورت سه بعدی بخوانیم، اما تا پنج سال آینده محیط‌های سه بعدی در دنیای مجازی شبكه به سرعت گسترش خواهند یافت. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد كه به یك سطح مشخص و قابل قبول اجرای این فناوری برسیم.»
به هر حال برای درك این نكته كه پیش‌بینی این كارشناسان تا چه حد می‌تواند تحقق یابد حداقل باید تا سال 2015 منتظر بود.