نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

ارتباط مستقیم چاقی كودكان و بازی‌های رایانه‌ای

شماره 89 / اخبار / اردیبهشت 1389


تعداد بازدیدکنندگان 3414 بازدید نسخه چاپی

سازمان بهداشت جهانی با انتشار گزارشی در نشریه طب اطفال تأیید كرد بازی‌های رایانه‌ای یكی از عمده دلایل بروز عارضه چاقی طی سنین كودكی در سطح جهان است. بر طبق گزارش ارائه شده، یك سوم از كودكانی كه در روش زندگی خود به بی‌تحركی و سكون علاقه دارند، از عارضه چاقی رنج می‌برند. بر طبق مطالعات انجام شده، سازمان بهداشت جهانی تأیید كرد 70000 نوجوان از 34 كشور متفاوت در اثر مشاهده تلویزیون و یا انجام بازی‌های رایانه‌ای به مدت بیش از سه ساعت در روز، به عارضه چاقی دچار شده‌اند.

بر طبق آمار ارائه شده توسط كارشناسان، مشاهده تلویزیون و انجام بازی‌های رایانه‌ای از جمله دلایل مشترك در میان كشورهای متفاوت است كه باعث بروز عارضه چاقی در سنین كودكی و نوجوانی می‌شود. مطالعات سازمان بهداشت جهانی بر روی 72845 دانش‌آموز و در فاصله زمانی بین سال‌های 2003 و 2007 میلادی صورت گرفته است. بر طبق آمار ارائه شده، تعداد اندكی از كودكان فعالیت فیزیكی مناسب و مورد قبول كارشناسان این آزمون را داشته‌اند.

24 درصد از پسران و تنها 15 درصد از دختران فعالیت فیزیكی مناسب دارند كه پایین‌ترین سطح آن با 8.8 درصد در كشورهای فیلیپین و زامبیا ثبت شده و بالاترین سطح با 37.5 درصد به كشور هندوستان تعلق دارد. بر طبق آمار ارائه شده، كمترین میزان پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری تا مدرسه، با 18.6 درصد به كشور امارات متحده عربی تعلق دارد و بیشترین میزان با 84.8 درصد برای دانش‌آموزان كشور چین ثبت شده است.

در بیش از نیمی از كشورها، بیش از یك سوم دانش‌آموزان، روزانه سه ساعت یا بیشتر را به فعالیت‌های ساكن و بدون تحرك می‌پردازند. این آمار جدا از ساعاتی ا‌ست كه دانش‌آموزان به انجام تكالیف خود در مدرسه سپری می‌كنند. در نهایت سازمان بهداشت جهانی با هشدار در خصوص كم­تحركی كه نهایتاً عارضه چاقی را در سنین پایین به همراه دارد، طی فراخوانی از همه كشورها می‌خواهد برنامه‌های مناسب برای افزایش میزان تحرك طی سنین كودكی را در دستور كار خود قرار دهند.