نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

چگونه اینترنت عكاسی را دگرگون كرد؟تعداد بازدیدکنندگان 3041 بازدید نسخه چاپی

نشریه تگراف با اشاره به تحولاتی كه فناوری‌هایی از قبیل اینترنت در هنر عكاسی جهان به وجود آورده است گزارشی از شیوه‌های نوین ذخیره‌سازی، آرشیو، ویرایش، به اشتراك‌گذاری و چاپ تصاویر ارائه كرده است.  به گزارش مهر، گاه به اندازه‌ای در یك پدیده غرق می‌شویم كه نسبت به تغییرات اطراف خود نابینا می‌شویم و این تجربه‌ای است كه در بسیاری از جنبه‌های زندگی انسان رخ می‌دهد. با این حال سیر وقوع تغییرات در عصر حاضر سرعت بالاتری گرفته زیرا تعداد عوامل متحول كننده روز به روز افزایش یافته و این عوامل خود با سرعتی بالا و لحظه به لحظه پیشرفت می‌كنند. رایج‌ترین این عوامل كه نسل كنونی انسانها به شدت آن را با زندگی خود درگیر كرده، اینترنت است. پدیده‌ای كه تاثیرگذاری آن بر زندگی به اندازه‌ای آشكار شده است كه دیگر نیازی به بیان نداشته باشد.

اما این فناوری گاه آنقدر زیركانه بر عملكرد انسان‌ها در زمینه‌های شغلی یا سرگرمی تاثیر می‌گذارد كه تنها مقایسه دو زمان گذشته و حال می تواند تغییرات به وجود آمده را نمایان سازد. هنر و حرفه هیجان‌انگیز عكاسی یكی از جنبه‌های زیبای فعالیت‌های بشر است كه پس از ظهور عصر دیجیتال و اینترنت به شدت متحول شده است. این تحول به اندازه‌ای شدت گرفته است كه می‌توان به راحتی گفت جهان دچار جنون عكس شده است. امروزه دوربین‌های دیجیتال با كیفیت و وضوح تصویری بالا را می‌توان با پرداخت هزینه‌ای كمتر از 150 دلار خریداری كرد و این در حالی است كه دیگر به سختی می توان تلفن همراهی یافت كه به دوربین دیجیتال مجهز نباشد. امروزه انسان‌ها عاشق عكاسی هستند و محاسبات نشان می‌دهند سالانه 60 بیلیون عكس در جهان به ثبت می‌رسد. شاید بسیاری از این تصاویر ارزش هنری، بصری، خبری خاصی نداشته باشند اما بسیاری از آنها برای عكاسان آنها ارزشمند بوده و افراد آنها را به عنوان خاطره‌ای حفظ می‌كنند تا آن را با دوستان و خانواده خود تقسیم كنند.

اینترنت با فراهم آوردن زمینه‌ای مناسب برای تولد شبكه‌های اجتماعی فرایند تقسیم یك تصویر با افراد مختلف را به اندازه غیر قابل تصوری آسان كرده است. برای مثال برخی شبكه‌های اجتماعی اكنون به یكی از بزرگترین مخازن عكس در جهان تبدیل شده‌اند. در مقابل شبكه‌های دیگر در تقسیم و به اشتراك گذاشتن تصاویر نقش مهمی به عهده دارند و كاربران با كمك آنها می‌توانند تصاویر خود را در لحظه به ثبت رسیدن، بر روی اینترنت به اشتراك همه كاربران قرار دهند. امروزه دوره جعبه‌های مرطوب مملو از عكس‌های پولاروید و نگاتیوهای دوست داشتنی سیاه و سفید و رنگی به پایان رسیده است. اكنون همه خانه ها از رایانه‌هایی با گنجایش ذخیره نامحدود برخوردارند كه می‌توان تاریخچه خانوادگی افراد را به صورت تصویری در آنها گنجاند.

در این دوره است كه محافظت از آرشیو تصویری اهمیت ویژه‌ای پیدا می كند تا این تصاویر ارزشمند در اثر اختلالات ساده رایانه ای به دست نابودی سپرده نشوند. بسیاری از وب سایت‌های اینترنتی به همین منظور امكان ذخیره‌سازی نسخه‌ای از آرشیو تصاویر را برای كاربران خود به وجود آورده‌اند، به این شكل كاربر با ذخیره آرشیو تصویری خود در این سایت‌ها می تواند از هر رایانه‌ای به آن دسترسی پیدا كند، ذخیره‌سازی كه اصطلاح «ذخیره‌سازی در ابر» به آن اختصاص یافته است. در ادامه وب سایت‌ها، ابزارها و خدمات شبكه‌ای معرفی خواهند شد كه می‌توانند برای ذخیره‌سازی، به اشتراك گذاشتن، ویرایش یا چاپ تصاویر در شبكه بسیار كاربردی باشند.

ذخیره‌سازی و اشتراك
سایت‌های زیادی برای تسهیل ذخیره‌سازی و به اشتراك گذاشتن تصاویر وجود دارند كه یكی از مشهورترین آنها سایت FlickrT متعلق به شركت یاهو است. این سایت در حال حاضر از میلیون‌ها كاربر در سرتاسر جهان برخوردار بوده و آرشیو آن مجموعه‌ای بیش از چهار بیلیون عكس است. در این سایت برای كاربران دو نوع حساب وجود دارد، رایگان و غیر رایگان كه تنها عكاسان حرفه‌ای به بخش غیر رایگان سایت نیاز خواهند داشت. حساب رایگان به كاربران امكان می‌دهد ماهانه در حدود 100 مگابایت عكس و دو فایل ویدیویی را بر روی سایت بارگذاری كنند و به این شكل محیطی مناسب برای آرشیو كردن عكس‌ها به وجود خواهد آمد. در این سایت امكان ویرایش تصاویر نیز وجود دارد اما ارزش واقعی سایت Flickr در خدمات به اشتراك گذاشتن تصاویر است، زیرا كاربران می‌توانند به دوستان و خانواده خود اجازه دهند تا تصاویر آرشیو شده را مشاهده كنند و یا حتی بخشی از این تصاویر را برای استفاده عموم در اینترنت منتشر كنند.

جایگزین بهتر Flickr سایت Picasa متعلق به شركت گوگل است كه كاربر به راحتی می‌تواند نرم افزار بارگذاری تصاویر را بر روی رایانه خود دانلود كرده و آلبوم‌های متعددی را از عكس‌های خود بر روی این سایت به وجود آورد. فضایی كه در این سایت در اختیار كاربر قرار گذاشته می شود یك گیگابایت است كه گنجایش ذخیره پنج هزار تصویر با ابعاد بزرگ را خواهد داشت.
در عین حال استفاده از ابزارهای ویرایش و به اشتراك گذاشتن عكس در این سایت بسیار ساده است. از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این وب سایت امكان افزودن Geotag یا توضیحاتی درباره عكس ذخیره شده است، به این شكل كاربران می‌توانند تمامی تصاویر آرشیوی خود را به برنامه گوگل مپ بیافزایند.

ویرایش
با وجود اینكه ابزارهای اولیه ویرایش عكس در بسیاری از سایت‌های آرشیوی ارائه می‌شوند اما كاربران گاه نیاز دارند بدون وارد شدن به یك وب سایت یا استفاده از صدها نرم‌افزار پیچیده ویرایش عكس، عكسی را تغییر داده یا كادر آن را جا به جا كنند. شاید اكنون دانستن اینكه صدها برنامه ویرایش ساده عكس به صورت آنلاین وجود دارند، بسیاری از كاربران اینترنت را خوشحال كند. یكی از ساده‌ترین این برنامه‌ها Picnik نام دارد كه به شما امكان می‌دهد عكس‌ها را به صورت مستقیم از روی مرورگر ویندوز ویرایش كنید. این برنامه به كاربر كمك می‌كند تا به راحتی عكس مورد نظر خود را باز كرده و تغییراتی از قبیل برش عكس، متعادل‌سازی نور و كنتراست و روتوش كامل و حرفه‌ای بر روی عكس اجرا كند. برنامه‌های آنلاین دیگری از قبیل Splashup و Pixlr نیز وجود دارند كه امكان ویرایش عكس‌ها را در سطح پیكسلی به وجود آورده و با برنامه‌های حرفه‌ای ویرایش عكس مانند فتوشاپ برابری می‌كنند.

چاپ
با وجود پیشرفت‌هایی كه در صنعت چاپگرهای الكترونیكی به وجود آمده است، معمولا چاپ كردن مجموعه‌ای بزرگ از عكس‌ها سرنوشتی قابل پیش بینی دارد، عكس‌ها در جعبه‌های بزرگ عكس بر روی یكدیگر انباشته می‌شوند و به تدریج رطوبت یا گرد و غبار آنها را از بین خواهد برد. اما در صورتی كه عكس‌ها در قالب یك آلبوم چاپ شوند و جنبه فیزیكی پیدا كنند، استفاده و نگهداری از آنها بسیار ساده‌تر و ملموس‌تر خواهد شد. سایت Photobox یكی از مشهورترین سایت‌های چاپ عكس است كه در آن می‌توان مجموعه‌ای متنوع از آلبوم‌ها را متناسب با نوع مجموعه عكس پیدا كرد. در بسیاری از موارد این امكان وجود دارد كه كاربر نام و زیرنویس مورد نظر خود را به آلبوم بیافزاید. از دیگر سایت‌های مشهوری كه چنین خدماتی را برای كاربران به وجود آورده اند می توان به سایت‌های Snapfish و Bob Book اشاره كرد.