نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

گفت‌وگو با محمد درزی دبیر اجرائی دومین كنفرانس شهرالكترونیكی

برگزاری كنفرانس از بهترین راه‌های بسط و گسترش شهر الكترونیكیتعداد بازدیدکنندگان 3636 بازدید نسخه چاپی

مهندس محمد درزی فارغ‌التحصیل كارشناسی ­ارشد رشته «فناوری اطلاعات و اقتصادسنجی» از دانشگاه UITM كشور لهستان است و در حال حاضر به عنوان مدیر اطلاع‌رسانی پژوهشكده فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهی  مشغول به كار است. به بهانه برگزاری دومین كنفرانس شهر الكترونیكی پای صحبت‌های وی نشسته‌ایم.

جناب آقای درزی، به نظر شما اهمیت برگزاری كنفرانس شهر الكترونیكی چیست؟
● اساساً پاسخ به این سئوال مستلزم بیان ضرورت شهر الكترونیكی و الزامات پیاده‌سازی آن است. لازم می‌دانم در ابتدا تعریفی از شهر الكترونیكی ارائه كنم و سپس به پاسخ سئوال شما بپردازم. از یك نگاه شهر الكترونیكی شهری است كه اجرای اكثر فعالیت‌های آن از طریق امكانات مبتنی بر ‌اینترنت و سیستم­های الكترونیكی امكانپذیر است. به عبارت بهتر بسیاری از خدماتی كه الان به خاطر آن مجبور به ترك منزل می‌شویم را از طریق شبكه دریافت كنیم. با توجه به مشكلاتی چون ترافیك كه از نتایج توسعه شهرنشینی است می‌توان به اهمیت بسط و پیاده‌سازی شهر الكترونیكی پی برد.

در این بین كشور ما نیز با دارا بودن منابع سرشار خدادای و نیروی انسانی جوان و پرانرژی فرصتی طلایی برای توسعه در پیش رو دارد كه اساساً ‌با پیاده‌سازی شهر الكترونیكی استفاده و بهره‌وری از این سرمایه‌ها دو چندان می‌شود. با این مقدمه‌ای كه عرض كردم، فكر می‌كنم برای شما و خوانندگان محترم نشریه اهمیت موضوع تا حدی روشن شده باشد. در این شرایط می‌بایست به نوعی به این مهم پرداخت و نظر آحاد مسئولان و مردم را به آن جلب كرد كه بر اساس نظر جهاد دانشگاهی و شهرداری تهران، ‌برگزاری كنفرانسی با عنوان شهرالكترونیكی یكی از بهترین راه‌های بسط و گسترش این مهم محسوب می‌شود.

آیا به نظر شما اولین كنفرانس به اهداف تعیین شده رسیده است؟
● به عنوان شروع یك حركت ملی ارزیابی‌های ما بیانگر موفقیت كنفرانس اول بوده است. البته وجود برخی نقاط ضعف نیز امر طبیعی است چرا كه عملیاتی كردن هر ایده جدید با سختی‌هایی روبرو است كه برای تكرار حركت‌های بعدی این سختی‌ها قدری كاهش می‌یابد.

به طور خلاصه سرفصل­ها و اهداف موردنظر در برگزاری این كنفرانس چه بوده است؟
● از ابتدا و به دنبال برگزای نخستین كنفرانس شهر الكترونیكی اجماع شورای سیاستگذاری دومین كنفراس بر این بود كه بتوانیم علاوه بر ارائه آخرین یافته‌های علمی و تحقیقاتی، ‌دستاوردها و پروژه‌های موفق پیاده‌سازی شده در حوزه فناوری اطلاعات نیز در كنفرانس ارائه شود، لذا فراخوان محورهای كنفرانس با دو رویكرد «نظری» و «خدماتی تعاملی» اعلام شد. محورهای اصلی كنفرانس عبارت است از: «محورهای حوزه حاكمیت الكترونیكی»، «محورهای حوزه شهروند الكترونیكی»‌،‌ «محورهای حوزه زیرساخت شهر الكترونیكی»، «محورهای حوزه خدمات الكترونیكی»،‌ «محورهای حوزه فرهنگی شهر الكترونیكی» است. در این راستا مهمترین اهداف كنفرانس عبارت است از:

- معرفی خدمات تعاملی و ارائه طرح‌های موفق پیاده‌سازی شده در راستای تحقق شهر الكترونیكی
- بررسی موانع ساختاری شكل‌گیری شهر الكترونیكی و راهكارهای رفع آن
- ارائه مدل‌های موفق شهرهای الكترونیكی در سایر نقاط جهان
- بررسی زیرساخت ارتباطی مورد نیاز برای تحقق شهر الكترونیكی
- نقش قوانین و مقررات در تحقق شهرهای الكترونیكی
- راهكارهای فرهنگی در توسعه شهر الكترونیكی
- توسعه روش‌های تولید محتوای دیجیتالی در شهرهای الكترونیك

به نظر شما روند ایجاد پروژه شهرالكترونیكی در ایران چگونه است؟
● در كشور ما حركت به سوی شهر الكترونیكی آغاز شده و بسیاری از سازمان‌ها تلاش‌های ارزشمند و قابل قبولی را در این حوزه داشته‌اند ولی یكی از مشكلاتی كه به نظر می‌رسد به عنوان یك چالش پیش‌روی توسعه شهر الكترونیكی مطرح است، ‌برقراری تعاملات بین سازمان‌ها است. سازمان‌های ما تلاش‌های قابل ستایشی داشته‌اند ولی هنوز تعامل جدی بین آنها با نگاه یك شهر الكترونیكی شكل نگرفته است و امیداوریم دومین كنفرانس شهر الكترونیكی و رویدادهای ملی از این دست بتواند با بیان فرصت‌ها و تهدیدها زمینه مناسبی را برای تحقق شهر الكترونیكی فراهم نماید. در پایان وظیفه خود می‌دانم از تمامی همكاران نشریه به ویژه مدیرمسئول این ماهنامه به دلیل تلاش‌های بی‌وقفه به منظور اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در این حوزه تشكر كنم.