نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

10 ابزار خارق‌العاده لینوكسیتعداد بازدیدکنندگان 3447 بازدید نسخه چاپی

مقدمه:  لینوكس نام یك سیستم‌عامل رایانه‌ای است كه معروف‌ترین مثال نرم‌افزار آزاد و توسعه به روش متن‌باز شناخته می‌شود. این تعریف بسیار كوتاه و موجزی از لینوكس است.
حقیقت این است كه اگر بخواهم خوشبینانه به قضیه نگاه كنم می‌توانم بگویم: ما كاربران ایرانی، خیلی با لینوكس دمخور نیستیم. البته همانطور كه گفتم، این خیلی خوشبینانه است والا اصل ماجرا این است كه بسیاری از كاربران هموطن نه تنها اصلاً با لینوكس كار نمی‌كنند، بلكه اوضاع بدتر از اینهاست. مثلاً اگر از آنها بپرسید من برای نصب لینوكس به جای ویندوز چه باید بكنم، چه جوابی می‌دهند؟ اگر بپرسید فرق بین لینوكس و یونیكس چیست، آن وقت چه؟ بگذریم.

اصل ماجرا
لینوكس یك سیستم‌عامل جالب و كارآمدی است كه به راحتی می‌تواند با نرم‌افزارهای مختلف تعامل داشته باشد. در دنیای اینترنت می‌توان به یك عالمه از این نوع نرم‌افزارها - یعنی نرم‌افزارهایی كه با لینوكس رفیق هستند - دست یافت؛ از مدیریت محتوا گرفته تا ابزارهای ساخت صفحات وب. لینوكس برای تمام نیازهای شما جوابی در آستین دارد. من از مجموع این هزاران برنامه، ده تا را به عنوان بهترین بهترین‌ها انتخاب كرده‌ام. در واقع اینها گل سرسبد ابزارهای لینوكس هستند. با هم به سراغشان می‌رویم.

1 - دروپال (Drupal)
دروپال یكی از بهترین برنامه‌های مدیریت محتواست. دروپال متن‌باز (open source) بوده و به زبان PHP نوشته شده است. این برنامه می‌تواند به هر چیز و هر كسی، از سایت‌های شخصی گرفته تا سایت‌های متعلق به شركت‌های معظم سرویس‌دهی كند. دروپال به صورت بخش‌های جزئی و مستقل از هم (modular) كار می‌كند. این بدان معناست كه دروپال یك هسته نصب مركزی دارد ولی در كنار آن از تعدادی ماژول منتشر شده هم برخوردار است كه شما می‌توانید به اصل برنامه اضافه كنید. پیش نیازهای نصب این برنامه عبارت است از یك پایگاه داده (ترجیحاً MySQL، PHP) و یك كارگزار (server) وب (مانند Apache). دروپال در اصل یك سیستم تبادل پیام و اطلاع‌رسانی (bulletin board system) به شمار می‌رود. به راحتی می‌توان دروپال را نصب و مدیریت كرد، این برنامه اتكاپذیر (reliable)، مقیاس‌پذیر (scalable) و themeپذیر (themeable) است. از جمله سایت‌های مهمی كه از دروپال استفاده می‌كنند، می‌توان به ناسا، Warner Brothers Recording، MTV UK، Harvard Science and Engineering، FedEX و Ubuntu اشاره كرد. یكی از بهترین ویژگی‌های دروپال (خصوصاً در سطح تجاری) این است كه مشكلات این برنامه به راحتی وصله و ترمیم (patching) می‌شود. توسعه گران بسیاری با دروپال كار می‌كنند، لذا اندكی پس از كشف یك باگ یا رخنه امنیتی در آن، وصله اصلاحی باگ منتشر می‌گردد. نسخه‌های جدیدتر دروپال از ویژگی اخطار به روزرسانی خودكار برخوردار هستند. بلافاصله پس از انتشار به روزرسانی یك ماژول (كه هسته را هم شامل می‌شود) مدیر از این قضیه مطلع می‌گردد.

2 - وبمین (Webmin)
اگر شما به دنبال مدیریت یك كارگزار یا رایانه شخصی از راه دور هستید، بدانید كه وبمین خوراك كار شماست! شما با استفاده از این برنامه، به صورت remotely می‌توانید: سهمیه‌بندی دسیك‌ها (disk quotas) را مشخص و تنظیم نمایید، برنامه‌های كاربردی را اجرا و اصلاح نمایید، سرویس‌هایی همچون آپاچی، FTP و MySQL را پیكره‌بندی كنید، از یك اینترفیس، رایانه‌های متعددی را كنترل نمایید و الی آخر. اینترفیس Webmin به شدت وب مبنا و به گونه‌ای خارق‌العاده، كاربرپسند (user-friendly) است. از آنجا كه وبمین هم - مانند دروپال - ماژولار است، شما می‌توانید ماژول تقریباً هر نوع application/task را نصب كرده و یا حتی خودتان ماژول بنویسید. وبمین كه تحت لیسانس BSD منتشر می‌شود، از آن نوع ابزارهایی است كه هر مدیر لینوكسی (و امروزه ویندوزی) باید به سراغ آن برود. چرا؟ زیرا انجام وظایف مدیریتی آنها را حسابی آسان می‌سازد.

3 - Nolapro
Nolapro اگرچه متن‌باز نیست ولی باید اذعان كنم كه یكی از بهترین نرم‌افزارهای حسابداری لینوكسی و یكی از برترین سولوشن‌های POS  است كه من تا به حال  استفاده كرده‌ام. Nolapro نیز دارای سیستم ماژولی است و در آن می‌توان مولفه‌هایی همچون POS solution، معین عام (general ledger)، سبد خرید (shopping cart)، سیستم ردیابی موجودی (inventory tracking)، حساب‌های قابل پرداخت (accounts payable)، مدیریت سفارش (order management)، فهرست حقوق بگیران (payroll)، B-to-B، حساب‌های قابل دریافت (accounts receivable) و POS یافت. این مولفه‌هایی كه اینجا ردیف كرده‌ام، به علم حسابداری مربوط می‌شود و لذا من كاری به شرح و تفصیل آنها ندارم. نصب Nolapro آسان است ولی نه به آسانی استفاده از آن. البته نباید فراموش كرد كه هر سیستمی كه از چنین ماهیتی برخوردار است، الزاماً از یك منحنی یادگیری (learning curve) درست و حسابی برخوردار است. خود نرم‌افزار رایگان است ولی من عمیقاً توصیه می‌كنم كه شما راهنماهای چاپ شده آن را خریداری كنید.
از آنجا كه این سیستم می‌تواند چند كار را به طور همزمان انجام دهد، داشتن یك دفترچه راهنما، سرعت و راندمان كار شما را بالا می‌برد. من از Nolapro در جاهای مختلفی استفاده كرده‌ام و الحق و الانصاف آن را برنامه خارق‌العاده‌ای می‌دانم.

4 - eGroupWare
اگر شما در به در به دنبال یك گروه‌افزار (groupware) یكپارچه هستید كه قصد دارید آن را به جای Exchange مورد استفاده قرار دهید، بیایید به سراغ eGroupWare. این برنامه ابزار كاملی است كه در آن تقویم، زمان‌بندی گروهی، هشدار دهنده‌ها و زنگ خطر، ایمیل (فقط IMAP، InfoLog، تماس‌ها، مدیریت پروژه، پشتیبانی از SiteMgr یا JiNN)، ردیاب باگ‌ها و رویدادها (bug/incident tracking)، برگه‌های زمان‌بندی (Timesheet) و نصب سیستم eGroupWare كار آسانی نیست (مطمئن شوید كه شما این برنامه را از منبع اصلی نصب می‌كنید، نه از یك prepackaged binary) ولی پس از نصب، از خودتان خواهید پرسید: این نرم‌افزار مبهوت كننده چرا رایگان است؟! eGroupWare یك نرم‌افزار enterprise-ready و متن‌باز (تحت لیسانس GPL) است كه یك اینترفیس اینترنتی جای Exchange Server چند محیطی آن را گرفته است. اگر نمی‌خواهید كاربرانتان با استفاده از اینترفیس اینترنتی، به تقویم یا ایمیل‌ها دست پیدا كنند، كافی است با استفاده از groupware client‌هایی همچون Kontact، Evolution و اوت‌لوك به eGroupWare كانكت شوید. در شماره بعدی به خواست حضرت حق، قسمت دوم و آخر این نوشتار را كه به معرفی جوملا، MediaWiki، PhpMyAdmin، VMware Server، Packetfence و Domain Technologie Control می‌پردازد، به شما تقدیم خواهم كرد.
منبع: TechRepublic Blogs