نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

10 ابزار امنیتی رایگان كه به خوبی كار می‌كنندتعداد بازدیدکنندگان 3527 بازدید نسخه چاپی

دانستن این موضوع حتما برای كاربران مفید است. به راحتی و بدون پرداخت هزینه می‌توانید رایانه شخصی منزل و محل كار خود را بیمه كنید، همانگونه كه هر انسان آینده‌نگری خودش، ماشینش و یا خانه‌اش را در برابر حوادث بیمه می‌كند، لازم است رایانه‌اش را نیز بیمه كند. برای بیمه كردن رایانه به فكر مراجعه به دفاتر خدمات بیمه نباشید، شما می‌توانید با رعایت مسائل امنیتی و استفاده از برنامه‌های ضدویروس و دیوار آتش و ... رایانه خود را بیمه كنید، پس قبل از هر اقدامی و پرداخت هزینه برای خرید نرم‌افزار بهتر است ادامه مطلب را مطالعه كنید. استفاده از برنامه‌های معرفی شده در ادامه مطلب برای عموم آزاد است و با توجه به تجربه و كسب اطلاعات درست به شما معرفی می‌شود.

توجه: استفاده از موارد شماره یك، دو و سه برای هر یك از كاربران حتی كسانی كه دانش فنی زیادی ندارند توصیه می‌شود. این سه گزینه امنیت قابل توجهی را برای شما و رایانه‌تان به ارمغان می‌آورند.

1 - نسخه رایگان ضدویروس AVG
بی‌شك AVG نسخه رایگان یكی از ضدویروس‌های محبوب میلیون‌ها كاربر رایگان پسند است. این نرم‌افزار سیستم شما را از ورود ویروس و جاسوس‌افزارها تحت پوشش قرار می‌دهد، با توجه به رایگان بودن نرم‌افزار AVG یكی از پایدارترین برنامه‌های ضدویروس به شمار می‌رود و در صورت تلفیق آن با دیگر برنامه‌های معرفی شده در گزینه شماره دو و سه ضریب امنیت شما بالاتر خواهد رفت و وابستگی كامل به AVG را نخواهید داشت. برای دانلود نسخه رایگان این برنامه به این آدرس مراجعه كنید: (http://free.avg.com/ )

2 - نرم‌افزار Malwarebytes
Malwarebytes برای مبارزه با برنامه‌های مخرب كه ناخواسته و پنهانی روی سیستم نصب شده‌اند و قصد دزدی اطلاعات دارند ساخته شده است. متاسفانه برای از بین بردن برنامه‌های جاسوسی بارگذاری شده،  راهی وجود ندارد چون نمی‌توانید آنها را در كنترل پنل ویندوز خود بینید تا بتوانید آنها را حذف كنید، آنها به گونه‌ای نصب می‌شوند كه اگر شما آنها را حذف كنید نیز می‌توانند به صورت اتوماتیك و نامحسوس مجددا از طریق اینترنت بارگذاری شوند. Malwareها عموما همراه با ویروس، كرم و جاسوس‌افزارها هستند و راه ورود اینگونه خطرات را به سیستم قربانی باز می‌كنند. Malwarebytes برنامه‌ای است كه به شما فقط نشان خواهد داد كه سیستم شما آلوده Malware شده است اما روشی برای از بین بردن آنها ندارد. برای بدست آوردن این نرم‌افزار مفید می‌توانید به آدرس http://www.malwarebytes.org/mbam.php مراجعه كنید.

3 - Spybot جست‌وجوگر و ویرانگر
جاسوس‌افزارها اینترنت شما را زیر و رو می‌كنند و از حساب كاربری شما به سود خود بازاریابی می‌كنند، بدون اینكه شما از این موضوع مطلع باشید.  معمولا اینگونه جاسوس افزارها از طریق نوار ابزار به مرورگر اینترنت شما رخنه می‌كنند و حتی خود را در صفحه اول مرورگر شما قرار می‌دهند و شما را وادار به دیدن سایت مورد نظر خودشان می‌كنند و این امر غیرعادی بدون خواست شما صورت می‌پذیرد. اگرچه جاسوس‌افزارها بطور ذاتی مخرب نیستند اما تاثیر زیادی بر روی كارآیی سیستم شما می‌گذارند. اگر زمانی متوجه شدید سیستم شما بی‌دلیل كارآیی خود را از دست داده شك نكنید سیستم شما آلوده شده است. Spybot سیستم را جست‌وجو می‌كند و جاسوس‌افزارها را پیدا می‌كند. spybot را می‌توانید از سایت (http://www.safer-networking.org/en/spybotsd/index.html) دریافت كنید. خوشبختانه نسخه هماهنگ ویندوز ویستا هم به تازگی برای دانلود آماده شده است.

4 - WOT
در فضای سایبر و كسب‌وكار اینترنتی مرورگر شما نیاز مبرمی به ابزاری دارد كه شما را در برابر ویروس‌ها، اسپم‌ها، جاسوس‌افزارها، هویت‌های تقلبی و سایت‌های تجاری مشكوك محافظت كند. از این رو با مراجعه به سایت WOT  به آدرس http://www.mywot.com می‌توانید به این ابزار ارزشمند دسترسی پیدا كنید. WOT در زمان رویارویی با سایت‌های بدگمان و مشكوك به شما پیغام می‌دهد اما شما تصمیم گیرنده هستید، آیا به سایت وارید خواهید شد؟ در این زمینه بیشتر دقت كنید.

5 - ابزاری به نام WinPatrol
این ابزار یك مشاهده‌گر قدرتمند امنیتی است و می‌تواند به شما در شناسایی دزدی اطلاعات، حملات ناشی از برنامه‌های نصب شده ناخواسته یا همان malwareها، و ایجاد تغییرات بر روی سیستم شما بدون اجازه شما كمك كند و از طریق هشدار، شما را آگاه سازد. این ابزار هارددیسك شما را جست‌وجو می‌كند و عواملی كه باعث اینگونه خرابكاری‌ها می‌شوند شناسایی و شما را از وجود آنها مطلع می‌سازد تا تغییرات لازم برای از بین بردن آنها را انجام دهید. برای به دست آوردن این ابزار به سایت http://www.winpatrol.com مراجعه كنید.

6 - Secuniaبازرس نرم‌افزارهای شخصی
ممكن است نرم‌افزارهای متعددی بر روی هر سیستم نصب شده باشد كه هر كدام از آنها برای كاربر كاربردی هستند اما شما غافل از احوال و بروزرسانی ابزارهای موجود هستید، Secunia سیستم شما را جست‌وجو می‌كند شما را از بروزرسانی‌های ابزارها و مسائل امنیتی آنها آگاه می‌سازد تا در زمان لازم آنها را بروزرسانی كرده و از خطر فاصله بگیرید . Secunia را می‌توانید از سایت http://secunia.com/vulnerability_scanning/personal دریافت كنید.

7 - مجموعه ابزراهای امنیتی Sysinternals
این بار این مجموعه ابزارها را مایكروسافت به صورت رایگان در اختیار كاربران قرار داده است با استفاده از آنها می‌توانید به موارد امنیتی چون:
- آخرین بار چه كسی به رجیستری، فایل‌ها و سرویس‌های ویندوز دسترسی داشته است.
- شناسایی برنامه‌هایی را كه در زمان بارگذاری سیستم‌عامل اجرا می‌شوند.
- جست‌وجوی سیستم برای شناسایی rootkitها
- سطوح دسترسی سیستم شما چگونه است.
- و موارد بسیار مفید دیگر ...
برای دریافت این مجموعه ابزارها به آدرس
http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/25e27bed-b251-4af4-b30a-c2a2a93a80d9.aspx
مراجعه كنید.

8 - نرم‌افزار Wrieshark
مطمئن هستم مسئولین شبكه پس از استفاده از ابزار Wireshark قدردانی خواهند كرد. این ابزار پروتكل‌های تحت شبكه را از نظر امنیتی تحلیل خواهد كرد، دیگر امكاناتی همچون:
- تصویربردای مستقیم و تحلیل به صورت Offline
- نمایش فیلترها
- تحلیل سرویس‌های VoIP
- آشكارسازی بسیاری از پروتكل‌های دیگر
همراه با این ابزار ارائه شده است. برای دریافت این ابزار مفید به سایت http://www.wireshark.org مراجعه كنید.

9 - نرم‌افزار Nmap
این نرم‌افزار می‌تواند شبكه داخلی شما را مورد جست‌وجو قرار دهد و نقشه‌ای كامل از شبكه شما را ترسیم كند، در این نقشه گستردگی شبكه و مسائل امنیتی شبكه را به شما نشان خواهد داد. همچنین این نرم‌افزار مواردی چون:
- چه كسانی در شبكه شما حاضر هستند
- حاضرین چه سرویس‌هایی را ارائه می‌دهند
- چه نوع سیستم‌عاملی بر روی سیستم آنها در حال كار است
- از چه نوع دیواره آتش و یا فیلتری استفاده می‌كنند
برای شما مشخص می‌نماید. جهت دریافت این نرم‌افزار به آدرس http://nmap.org مراجعه كنید.

10 – جست‌وجوگرهای آنلاین
اگر زمانی به سیستم خود مشكوك شدید و نرم‌افزارهای موجود بر روی سیستم نتوانستند مشكل شما را با ویروس‌ها و دیگر تهدیدات حل كنند، روش دیگری را برای خود برگزینید. در اینترنت سایت‌هایی هستند كه به صورت آنلاین سیستم شما را مورد جست‌وجو قرار می‌دهند. آدرس تعدادی از اینگونه سایت‌ها در لیست زیر نامبرده شده است:
http://www.ewido.net/en/onlinescan
http://www.xblock.com/onlinescan.php
http://housecall60.trendmicro.com/en/start_corp.asp?id=scan
http://support.f-secure.com/enu/home/ols.shtml
در نهایت برای حصول اطمینان از دیواره آتش نیز می‌توانید به سایت زیر مراجعه و آن را تست نمایید:Å
https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2