نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

پشتیبانی امضای دیجیتال توسط نرم‌افزارهای دُرسا

گفت‌وگو با مدیر IT شركت پاسكال سیستم (گروه درسا)تعداد بازدیدکنندگان 3422 بازدید نسخه چاپی

این گفت‌وگو در نمایشگاه شهرداری‌های الكترونیك انجام شد. در حدود 1 ساعتی كه در غرفه گروه درسا در این نمایشگاه حاضر بودم، از یك سو شاهد نیروی جوانی و شور و اشتیاق تیم مدیریتی و كاركنان این شركت بودم و از سوی دیگر شاهد استقبال بازدیدكنندگان نمایشگاه از محصولات این شركت. شاید شما هم مانند من نام پاسكال سیستم را با محصولات سخت‌افزاریش بشناسید، اما در سال‌های گذشته ارائه محصولات نرم‌افزاری به روزی كه با فرهنگ ایرانی نیز همخوانی دارد، توسط این گروه برند دیگری را مطرح نموده است: درسا. پای صحبت‌های مجید عكافی مدیر IT این شركت نشسته‌ایم تا برایمان از درسا بگوید و رعایت استانداردهای امضای دیجیتال در آنها.

 

در ابتدا جهت آشنایی خوانندگان ما خودتان و مجموعه پاسكال سیستم را معرفی نمایید.
●مجید عكافی هستم، مدیر IT شركت پاسكال سیستم. مجموعه پاسكال سیستم كه در سال 73 تاسیس شده است، به امر تولید قطعات سخت‌افزاری مشغول است، و محصولات آن شامل كیس و كیبورد و ... با برند پاسكال سیستم، معرف دوستان است. این شركت 7 سالی است كه وارد حوزه نرم‌افزار و به ویژه نرم‌افزارهای تحت وب شده است و مجموعه نرم‌افزارهای تحت نام این شركت با برند درسا برای اهل فن شناخته شده است. فرم‌ساز الكترونیكی، پرتال سازمانی، اتوماسیون اداری، گردش كار الكترونیكی، ‌آرشیو اسناد و نرم‌اقرار ارسال SMS از مجموعه محصولات این شركت است. این شركت با ایجاد یك زنجیره بزرگ فروشندگان با بیش از 200 نماینده در سراسر كشور، توانسته خود را به عنوان یكی از موفق‌ترین شركت‌های این حوزه معرفی كند و یكی از بزرگ‌ترین شبكه‌های ارائه قطعات و خدمات IT در ایران را دارا می‌باشد.

نرم‌افزارهای تولیدی این شركت با چه متدولوژی و تكنولوژی عرضه می‌گردد؟
● واحد IT با رعایت كلیه اصول مهندسی نرم‌افزار در تولید محصولات خود، متدولوژی RUP و ابزار Ratinal Suite را برای تجزیه و تحلیل سیستم‌ها، ASP.Net و C# را به عنوان زبان برنامه‌نویسی و SQL Server را به جهت پایگاه داده در محیط Microsoft Windows مورد استفاده قرار داده است.

ویژگی محصولات پاسكال سیستم، در مقایسه با محصولات مشابه تولید داخل و یا خارجی چیست؟
● چون ما در تولید محصولاتمان از تكنولوژی Open Source و موتورهای آماده استفاده نكرده‌ایم و مجموعه نرم‌افزارهای ما همگی توسط كارشناسان خودمان از پایه طراحی شده است، محدودیتی در توسعه و شخصی‌سازی آنها نداریم و این كار به راحتی انجام می‌شود. نرم‌افزارهای ما عملاً پكیج بسته‌ای نیست و به راحتی قابلیت آن را دارد كه فرایند‌های مورد نیاز در سیستم را انجام دهد. شاخص دیگری كه در محصولات ما وجود دارد، سرویس‌گرایانه بودن آنهاست، بیشتر پورتال‌های موجود در بازار ایران، نگاه اطلاع‌رسانی دارند، در صورتی كه دید ما در طراحی پورتال ارائه سرویس بوده است. بدین طریق كه با انتقال اطلاعات بر روی سیستم گردش كار عملاً توانسته‌ایم سرویس‌های الكترونیكی را پیاده‌سازی نماییم. در مجموع نرم‌افزارهای ما توان اجرای سازمان الكترونیك را برای استفاده كننده به وجود می‌آورد. نكته مهم دیگر در نرم‌افزارهای تولیدی این مجموعه، قابلیت ارتباط مناسب بین آنها است، در ضمن چون ما در طراحی كلیه نرم‌افزارها استانداردهای بین‌المللی را رعایت كرده‌ایم، این نرم‌افزارها این قابلیت را دارند كه به راحتی با كلیه نرم‌افزارهای درون سازمانی استاندارد ارتباط لازم را برقرار كند.

امكانات پورتال شما نسبت به دیگر پورتال‌های موجود در بازار بیشتر است، كمی در مورد این قضیه توضیح می‌دهید.
● یكی از ویژگی‌های پورتال درسا كه نمونه داخلی برای آن وجود ندارد و مشخصه خاص پورتال‌های ماست، وجود یك ماژول‌ساز است. یعنی حتی فردی كه دانش فنی زیادی ندارد، به راحتی می‌تواند ماژول‌های دلخواه خود را طراحی كند و آن را به امكانات پورتال خود بیافزاید. این ماژول‌ساز به گونه‌ای طراحی شده كه به راحتی افراد درون سازمان بدون كمك كارشناسان ما نسبت به توسعه آن اقدام نمایند.

با توجه به نكاتی كه اشاره كردید می‌توان حدس زد كه تیم فنی خوبی در مجموعه پاسكال سیستم وجود دارد؟
● شركت ما عملاً متشكل از كنسرسیوم چند شركت است و چندین تیم در تهران، اصفهان و مشهد است كه هر گروهی در یك زمینه تبحر دارد، هر گروه فعالیت‌های خاصی را انجام می‌دهد ولی این مجموعه توسط یك مدیریت واحد اداره شده و بسته‌های نرم‌افزاری همگی با یك برند وارد بازار می‌شوند. بدین گونه كه پورتال سازمانی، فرم‌ساز و SMS توسط شركت پاسكال سیستم، اتوماسیون اداری و گردش اسناد توسط آی كن و سیستم‌های مالی تسط حساب رایان طراحی شده است.
این سه گروه هر یك دفاتر مختلف و تیم‌های مختلفی دارند كه همگی عضو گروه درسا می‌باشند و محصولات همگی با برند درسا ارائه می‌گردد. مجموعه شركت‌های گروه درسا متخصیص خوبی را توانسته دور هم جمع كند به طوری كه در مجموع حدود 100 نفر در این گروه مشغول به كار هستند. به صورت تفكیك شده می‌توان گفت كه در تهران حدود 48 نفر و در اصفهان 18 نفر و در مشهد حدود 37 نفر در این شركت‌ها شاغل هستند. در ضمن یكی از شركت‌های این گروه یعنی حساب رایان از مجموعه شركت‌های این گروه موفق با دریافت گواهی‌نامه مدیریت ایزو 9001:2000 شده است.

آیا در این سال‌هال نرم‌افزارهای درسا موفق به كسب افتخاراتی هم شده‌اند.
● بله، سال گذشته در كنفرانس تخصصی نطام اداری الكترونیك كه با نام جشنواره ملی فناوری اطلاعات مطرح شد، نرم‌افزار سیستم مدیریت محتوای این شركت حائز رتبه اول شد و تندیس پر بلورین این جشنواره را از آن خود كرد. همچنین وب سایت اداره هواشناسی استان اصفهان به عنوان رتبه سوم استانی، پورتال سازمان اداره هواشناسی استان اصفهان رتبه اول كشوری و CMS شهرداری اصفهان به عنوان CMS برتر كشور انتخاب شده است. البته به این نكته اشاره می‌كنم كه بالاترین افتخار برای درسا مشتریان این شركت می‌باشد كه بخشی از آنها عبارتند از: ستاد امر به معروف و نهی از منكر شهرداری رشت، شركت صنایع هواپیماسازی ایران، مخابرات استان مركزی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان ایران، شركت پالایش نفت اصفهان، توزیع برق نواحی استان تهران، سازمان نظام دامپزشكی كشور، مدیریت درمان استان اصفهان، شهرداری مباركه،  و ده‌ها مجموعه دیگر.

یكی از مسائل مهم در مورد نرم‌افزار، بخش پشتیبانی آن است، سیاست گروه درسا در این زمینه چیست؟
● چون نرم‌افزارهای ما به صورت پكیج در بازار عرضه می‌شود، ما سعی كرده‌ایم نیاز به پشتیبانی را به حداقل ممكن برسانیم. كمبودهای دیگر در زمینه آموزش را هم با تولید CDهای آموزشی رفع كرده‌ایم. البته نه اینكه بخش پشتیبانی نداریم، بلكه تلاش می‌كنیم نیاز به این بخش را به حداقل برسانیم. در اینجا بیان نكته‌ای را لازم می‌دانم: بر خلاف بسیاری از شركت‌های نرم‌افزاری، عمده درآمد ما از بخش توسعه و فروش محصول می‌باشد، نه پشتیبانی از آن. سیاست ما این بوده كه مشتری خودش بتواند از محصول استفاده كند و ما تلاشمان را صرف توسعه محصول نماییم.

برنامه بعدی شما چیست؟
● پیش به سوی نرم‌افزارهایی كه به ایجاد یك سازمان الكترونیك واقعی كمك كند. یا نرم‌افزار سازمان الكترونیك كه كلیه خدماتی كه به مراجعه‌كننده داده می‌شود بر روی این سیستم پیاده‌سازی شود. در حال حاضر این پروژه را در حال اجرا داریم و در حال پیاده‌سازی آن در شهرداری اصفهان می‌باشیم. نیم نگاهی هم به بحث صادرات به كشورهای همسایه داریم و در حال امكان‌سنجی این موضوع می‌باشیم. از سویی هرچه جلوتر می‌رویم به بسته‌های قبلی امكاناتی نیز اضافه می‌كنیم. در نرم‌افزارهایمان روز به روز در مباحث قدرت، انعطاف‌پذیری، امكانات، امنیت و ... در حال توسعه هستیم.

به بحث امنیت اشاره كردید، فكر كنم حضور آی كن در مجموعه گروه درسا می‌تواند نشانی از توجه این مجموعه به امنیت باشد.
● دقیقاً، چون آنها مجموعه Back Office ما را تشكیل می‌دهند. توان بالای متخصصین این شركت نكته قوت ما در بخث امنیت است. لازم می‌دانم كه اشاره كنم كه این شركت اولین داری گواهی‌نامه امنیت از وزارت دفاع كشور است و استاندارد ISO 15408 را روی كلیه نرم‌افزارهای ما اعمال نموده است. از لحاظ امنیتی كلیه محصولات ما استانداردهای لازم را رعایت می‌كند. 

به موضوع امضای دیجیتال برسیم، نظر شما در زمینه امضای دیجیتال چیست؟
● امضای دیجیتال به معنای واقعی در كشور زیرساخت‌هایی را لازم دارد و برای رسیدن به شرایط مطلوب خیلی فاصله داریم، شركت‌های واسطه‌ای باید ایجاد شود كه امضای دیجیتال را به راحتی در اختیار متقاصیان قرار دهد.

در زمینه امضای دیجیتال به یك دوگانگی می‌رسیم، مسئولین می‌گویند بستر ارائه این سیستم وجود دارد، متقاضی وجود ندارد و نرم‌افزارها نمی‌توانند این امر را پشتیبانی كنند و شركت‌ها بستر را محیا نمی‌بینند. نظر شما چیست؟
● امروزه نرم‌افزارها به جایی رسیده‌اند كه به راحتی می‌توانند استانداردهای امنیتی از جمله استانداردهای امضای دیجیتال را پشتیبانی كنند ولی دولت باید بستر‌سازی لازم را برای اجرای امضای دیجیتال صورت دهد.

نرم‌افزارهای درسا قابلیت پشتیبانی از امضای دیجیتال را دارند؟
● ما عملاً امضای دیجیتال را با tokenهای سخت‌افزاری بر روی نرم‌افزارهایمان پیاده‌سازی كرده‌ایم و هر مدیری می‌تواند به راحتی با سخت‌افزارهای لازم به صورت كاملاً امن وارد محیط نرم‌افزار شده و فعالیت‌های لازم را انجام دهد. یعنی كل پروتكل امضا را بر روی نرم‌افزارهایمان پیاده كرده‌ایم. تمامی نرم‌افزارهای درسا امضای دیجیتال را پشتیبانی می‌كنند.

آیا در سازمان خاصی این پروسه پیاده‌سازی شده است؟
● بله، در چندین مورد این امر بر روی نرم‌افزارهایمان پیاده‌سازی شده است. عموماً سازمان‌ها از این مورد استقبال كرده‌اند. دانشگاه صنعتی اصفهان با حدود 1000 مصرف‌كننده و شركت فولاد مباركه اصفهان با 6000 مصرف‌كننده مجموعه‌هایی بوده‌اند كه بر روی نرم‌افزارهای ما از tokenهای امنیتی استفاده می‌كنند.

به نظر شما دلیل تاخیر در پیاده‌سازی امضای دیجیتال چیست؟
● من مهم‌ترین دلیل این تاخیرها را كه نه فقط در امضای دیجیتال، بلكه در بسیاری طرح‌های دیگر مشاهده می‌شود را نبود متولی IT در كشور می‌دانم. به نظر من طرح‌های ملی IT زیادند ولی برنامه جامعی برای پیاده‌سازی این طرح‌ها وجود ندارد. حتی در صورت وجود طرح جامع IT، ما سازمان و یا نهادی را به عنوان متولی این امر نداریم. زمانی وزارت ارتباطات و زمانی وزارت بازرگانی داعیه مدیریت IT را دارند و عدم وجود متولی باعث شده است كه چنین طرح‌های مهمی یا انجام نشود و یا اینكه نیمه‌كاره رها شود. یكی از این دوگانگی را می‌توان در لینوكس گفت. چند سال پیش لینوكس را به عنوان سیستم عامل ملی معرفی كردند ولی در همان سال ICDL ویندوز را در تمام ارگان‌ها و ادارات تدریس می‌كنند.

به نظر شما پیاده‌سازی امضای دیجیتال بر روی نرم‌افزارهای سازمانی بخصوص نرم‌افزارهای تحت وب چه زمانی نهادینه می‌شود؟
● من فكر می‌كنم بخش خصوصی دنبال زنده ماندن است و زنده بودن آن هم منوط به حركت درست است. ما با بررسی بازار و همچنین سیاست‌های دولت برای آینده برنامه‌ریزی می‌كنیم. وقتی می‌بینیم ICDL ویندوز در ادارات تدریس می‌شود، به سراغ نرم‌افزارهای تحت ویندوز می‌رویم.
با توجه به نیازهای سازمان‌ها tokenها را بر روی نرم‌افزارهایمان پیاده‌سازی كرده‌ایم. فردا هم چنانچه امضای دیجیتال به معنای صدور گوتهی از مركز ریشه و ... پیاده‌سازی شود، توان این را داریم كه آن را بر روی نرم‌افزارهایمان پیاده‌سازی و عملیاتی كنیم. شما به مساله پرداخت آنلاین اگر توجه كنید، می‌بینید كه وقتی زیرساخت‌ها فراهم شد و اطمینان ایجاد شد، به سرعت نرم‌افزارهای بخش خصوصی با این مساله كنار آمد و این امكان در نرم‌افزارها پدید آمد.

ما در كد نویسی نرم‌افزارهایمان از استانداردهای بین‌المللی استفاده می‌كنیم، پس پیاده‌سازی امضای دیجیتالی كه از یك استاندارد بین‌المللی بهره می‌برد، برای ما كار روتین و ساده‌ای باشد. در ابتدای بحث در مورد عدم خرید engine گفتم و اینكه engine نرم‌افزارهایمان را خودمان نوشتیم. اینجا هم لازم می‌دانم مجداً اشاره كنم كه شركت‌هایی خصوصی كه آینده خودشان را تجسم می‌كنند، به سراغ خرید engine نمی‌روند و تلاش می‌كنند نرم‌افزارهای استانداردی طراحی كنند كه به محض ورود یك تكنولوژی استاندارد به راحتی بتوانند آن را بر روی نرم‌افزارهای خود پیاده‌سازی نمایند.

چشم‌انداز شما در زمینه امضای دیجیتال و پیاده‌سازی آن بر روی نرم‌افزارها چیست؟
● پروسه‌هایی چون پرداخت‌های الكترونیكی و فرآیندهای سازمانی كه نیاز به امنیت دارد، شدیداً منوط به پیاده‌سازی امضای دیجیتال است و تا زمانی كه سرویس‌های الكترنیكی عملیاتی نشوند، پیاده‌سازی امضای دیجیتال نمود چندانی ندارد. به نظر من تا زمانی كه عزم دولت بر ارائه سرویس‌های الكترونیكی جرم نشود، امضای دیجیتال در ایران پیاده‌سازی نمی‌شود و در حد tokenهای درون سازمانی باقی می‌ماند. من این زمان را 2 سال پیش‌بینی می‌كنم، اما بعد از آن زمان اگر نرم‌افزاری نتواند امضای دیجیتال را ساپورت كند، از دور خارج می‌گردد.