نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

معرفی سازمان تنظیم مقررات امارات متحده عربیتعداد بازدیدکنندگان 3306 بازدید نسخه چاپی

مترجم: فاطمه اللهیاری- امارات متحده عربی اداره رگولاتوری مخابرات خود را (TRA) در راستای اجرای قانون مخابرات مصوب فدرال امارات، در سال 2003 تاسیس كرد. «محمد الغانم»، مدیركل و عضو هیئت‌مدیره TRA درباره آن زمان می‌گوید: «اندك  زمانی پس از شروع به كار این اداره رگولاتوری،  «ترا» به ورطه چالش‌هایی توامان گرفتار آمد كه یكی از آنها به ساختار سازمانی و دیگری به تدوین یك چارچوب قانونگذاری جهت ایجاد فضای رقابتی در امارات برمی‌گشت.» به هر تقدیر، TRA پس از پشت سر نهادن این دوران، موفق شد در زمانی بسیار كمتر از زمانبندی تعیین شده، به اهداف خود دست یابد و حتی عملكردی فراتر از انتظارات پیش‌بینی شده از خود نشان دهد. «ترا» روند اعطای مجوز به دو اپراتور مخابرات امارات متحده عربی، Etisalat و Du را به مرحله نهایی رساند كه مجوز Du پس از سه دهه انحصارگرایی در مخابرات این كشور، در 12 فوریه سال 2006 صادر شد.

همچنین این سازمان موفق شد در اتحادیه مخابرات بین‌الملل (ITU) كه مقر آن در شورای ملل متحد است یك كرسی به دست آورد و ریاست هفتمین سمپوزیوم جهانی رگولاتورها را از پنجم تا هفتم فوریه 2007 در دوبی عهده‌دار شود. افزون بر این TRA ریاست مجمع عمومی شبكه رگولاتورهای  عرب (AREGNET) را طی سال‌های 2006 و 2007 در اختیار خود داشت.

اهداف
اهداف رگولاتوری امارات برگرفته از قانون مخابرات و سازوكارهای اجرایی و خط‌مشی‌های بخش مخابرات ملی این كشور حاشیه خلیج فارس است. خلاصه این اهداف بدین شرح می‌باشد:
- تضمین پوشش كافی و مناسب خدمات مخابراتی در سراسر امارات متحده عربی؛
- دستیابی به خدمات پیشرفته از لحاظ كیفیت و تنوع؛
- تضمین سطح كیفی خدمات و تبعیت از مفاد مذكور در مجوزها از سوی مجوز گیرنده‌ها؛
- تقویب خدمات IT و مخابرات در امارات؛
- ارتقا و فراهم آوردن ملزومات بخش مخابرات امارات؛
- ارتقاء و توسعه بخش مخابرات امارات از طریق آموزش؛
- توسعه و تاسیس موسسات آموزشی مرتبط؛
- حل‌وفصل اختلاف‌نظرهای مابین اپراتورهای دارای مجوز؛
- تاسیس و تكمیل یك رگولاتوری و تدوین چارچوب و خط‌مشی آن؛ ترویج فناوری‌های نوین؛‌
- تضمین تبدیل امارات به قطب ICT منطقه؛
- افزایش سرمایه انسانی كشور و ایجاد انگیزه جهت تحقیق و توسعه.
با اعتقاد به این مطلب كه موفقیت بخش‌های ICT و مخابرات در گرو سلامت و امنیت است، رگولاتوری امارات طرح جدیدی را جهت تاسیس یك تیم پاسخگوی كامپیوتری اورژانس در امارات متحده عربی (uaeCERT) پیشنهاد كرد كه به بنیانگذاری یك مركز كوئوردیناسیون آنلاین ایمنی در امارات متحده منجر شد. به علاوه، از آنجا كه تحقیق و توسعه جزء جدایی‌ناپذیر فرآیندهای هر زمینه كاری است و زیربنای اساسی همه پروژه‌ها محسوب می‌گردد، TRA یك صندوق توسعه ICT را بنا نهاده است كه منابع و حمایت‌های مالی گسترده‌ای را جهت برآورده ساختن ملزومات خاص یك پروژه و پیشبرد موفقیت آن فراهم می‌آورد كه شامل تامین پشتوانه مالی، اعطای سهم مالكیت و كمك هزینه، ارائه مشاوره‌های فنی و شغلی و حمایت بازرگانی و شبكه‌سازی و تسهیل دسترسی به صنعت، سرمایه گذاران و كارشناسان فنی می‌شود.

فعالیت‌های جنبی
در راستای نهادینه‌سازی استراتژی محیط زیست ملی كشور امارات كه معاون رئیس‌جمهور، نخست وزیر امارات متحده عربی و فرماندار دوبی، شیخ محمود بن رشید المختوم، دستور آن را داده ست، ترا طرح زیست محیطی مخابرات را با نام «سلسله عملیات بازیافت مخابرات ملی» به اجرا درآورده كه به موجب آن جمع‌آوری و بازیافت كلیه تلفن‌های همراه قدیمی و فاقد كارآیی كه در صورت دور انداخته شدن، مضرات زیست محیطی قابل توجهی به بار می‌آورند، الزامی شده است. این طرح در چارچوب مشاركت TRA در استراتژی دولت جهت صیانت از محیط زیست و در ادامه خط‌مشی پذیرش مسئولیت اجتماعی شركت‌ها قرار دارد كه بر مبنای آن ترا تصمیمات خود را اجرا می‌كند.

سلسله مراتب
اداره تنظیم مقررات امارات در برابر هیئت‌مدیره خود كه متشكل از «محمود بن احمد الغمزی»، رئیس هیئت‌مدیره؛ «محمود ناصر الغانم»، عضو هیئت‌مدیره و مدیركل TRA؛ «عثام التمینی»، عضو هیئت مدیره؛ «عبدالقادر الخیاط»، عضو هیئت‌مدیره و «احمد حماید المزروعی»، عضو هیئت‌مدیره هستند، پاسخگو می‌باشد. عالی‌رتبه‌ترین سازمان نظارتی بخش مخابرات امارات متحده، كمیته عالی نظارت بر بخش مخابرات می‌باشد كه ریاست آن را وزیر توسعه بخش دولتی امارات، «سلطان بن سعید المنصوری» عهده‌دار است.

سازمان
ده دپارتمان اصلی TRA كه تحت نظارت مستقیم مدیركل این سازمان فعالیت دارند به شرح ذیل می‌باشند:
دپارتمان امور رگولاتوری، دپارتمان امور طیف، دپارتمان امور فنی، دپارتمان امور حقوقی، دپارتمان تجارت الكترونیك، دپارتمان صدور مجوزها، دپارتمان ارتباطات، دپارتمان امور اجرایی، دپارتمان مالی و دپارتمان منابع انسانی.

دیدگاه، ماموریت و ارزش‌های مدنظر سازمان
دیدگاه
خلق یك محیط مطلوب و خلاق كه از رهگذر آن بخش ICT امارات به عنوان طلایه‌دار بازار جهانی نمود پیدا كند.

ماموریت
حمایت، تجهیز و توانمند ساختن بخش ICT امارات متحده به واسطه ایجاد فضای امن رقابت جهت ایجاد دسترسی عادلانه به زیربناهای درون میهنی و تضمین استفاده بهینه از منابع طبیعی به وسیله اجرای كیفی‌ترین عملكرد در هر منطقه جغرافیایی، ارتقای كیفیت خدمات پیشنهادی جهت افزایش آگاهی عمومی، حمایت از حقوق مصرف‌كننده و تسهیل رشد فضای تجارت الكترونیك. این سازمان تعهدات خود را از طریق تشویق به سرمایه‌گذاری، ابتكار، توسعه و آموزش، از راه جذب و حفظ نیروهای كار باانگیزه، ماهر و تعلیم دیده و عمل به مسئولیت‌های زیست محیطی و اجتماعی به انجام می رساند.

ارزش‌ها
- شفافیت
- بی‌طرفی
- اعتبار
- مشاركت منطقه‌ای
- بومی‌سازی
- خلاقیت
- دانش