نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

حفاظت كودكان در برابر اینترنت

بخشنامه ITU به مناسبت سالروز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتیتعداد بازدیدکنندگان 3537 بازدید نسخه چاپی

ایتنا- صادق عباسی شاهكوه، رییس مركز امور بین‌الملل و مهندسی ارتباطات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ضمن اعلام گزارشی در خصوص بخشنامه مورخ 17/2/2009 دبیركل اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) به كلیه اعضا به مناسبت سالروز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی در سال 2009، خلاصه‌ای از بخشنامه مزبور را به شرح ذیل ذكر نمود. 17  ماه مه برابر با 27 اردیبهشت ماه هر سال یادآور امضای اولین كنوانسیون بین‌المللی تلگراف در سال 1865 و ایجاد اتحادیه بین‌المللی مخابرات می‌باشد. در سال 1973 این مناسبت، به عنوان روز جهانی مخابرات شناخته شد و پس از تشكیل اجلاس جهانی سران در خصوص جامعه اطلاعاتی (WSIS) در سال 2005 و كنفرانس سران مختار ITU در سال 2006، 17 ماه مه به عنوان روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی نامگذاری شد.

ITU به عنوان آژانس هدایت كننده ICT  سازمان ملل متحد، انتظار دارد كه اعضایش آگاهی خود را در مورد نقش ICT در كاهش فقر و ایجاد فرصت برای توسعه بلندمدت و ماندگار، بویژه در میان آسیب‌پذیرترین بخش‌های جامعه، افزایش دهند. موضوع  انتخابی شورای  ITU برای روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی امسال «حفاظت كودكان در محیط اینترنت» می‌باشد. در اجلاس جهانی سران در خصوص جامعه اطلاعاتی، ایجاد اعتماد و امنیت در استفاده از  ICTs، به وسیله رهبران جامعه بین‌المللی بر عهده ITU گذاشته شد. نتایج كار WSIS همچنین مشخصا "نیازهای بچه‌ها و نوجوانان و حفاظت از آنها در فضای اینترنتی را مورد تایید قرار داد.

تعهدات به عمل آمده در اجلاس WSIS در تونس بر "نقش ICT در حفاظت از كودكان و بالابردن میزان رشد آنها و نیز نیاز" افزایش اقدامات لازم برای مراقبت كودكان در استفاده غلط و دفاع از حقوق آنها در زمینه ICT" نیز صحه گذاشت. ابتكار ITU در زمینه مراقبت برخط (online) از بچه ها (COP)، در راستای اختیارات آن سازمان در ایجاد بنیادهایی برای یك دنیای اینترنتی امن و مطمئن برای نسل‌های آینده می‌باشد. ضرورت ایجاد COP كاملا آشكار است. در یك دهه قبل، تنها 182 میلیون نفر در سراسر جهان از اینترنت استفاده و تقریبا تمام آنها هم در كشورهای توسعه یافته زندگی می‌كردند. ولی در اوایل سال 2009، بیش از 5/1 میلیارد استفاده كننده اینترنت در دنیا وجود داشت كه بیش از 400 میلیون نفر آنها به باند گسترده (فراخ باند) دسترسی داشتند.

اینترنت با بیش از 600 میلیون كاربر در آسیا، 130 میلیون در آمریكای لاتین وحوزه كارائیب و 50 میلیون در آفریقا، یك منبع همگانی در حال رشد می‌باشد و لذا خطرات "بر خط" به ویژه برای بچه‌ها به طور گسترده‌ای در حال افزایش می‌باشد.
بر اساس بررسی‌هایی كه اخیرا انجام شده، بیش از 60 درصد كودكان و نوجوانان هر روز در محیط‌های چت صحبت می‌كنند. سه چهارم بچه‌ها به اشتراك اطلاعات خصوصی خود و خانواده‌شان از طریق اینترنت و تبادل آنها برای دریافت كالا و خدمات تمایل دارند و همه ساله یك پنجم كودكان در معرض خطر تعرض جنسی قرار می‌گیرند. موضوع روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی امسال با این هدف انتخاب شد كه كودكان بتوانند با اطمینان به اینترنت و منابع با ارزش آن دسترسی داشته باشند و هیچگونه واهمه‌ای از افتادن در دام متجاوزین شیطان صفت در محیط اینترنت نداشته باشند.

درخواست روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی سال 2009
در طی مراسم امسال، ITU از كلیه گروه‌های ذی‌نفع (سیاستگذاران، رگولاتورها، اپراتورها و صنایع) دعوت می‌كند كه خط مشی‌ها و استراتژی‌هایی كه از كودكان در فضای سایبر مراقبت می‌كند و دسترسی مطمئن به منابع اینترنتی را ترغیب می‌نماید، به تصویب برسانند.
این امر نه تنها منجر به ایجاد یك جامعه اطلاعاتی فراگیرتر می‌شود، بلكه همچنین كشورهای عضو را قادر می‌سازد تا تعهداتشان را در رابطه با مراقبت و تحقق حقوق كودكان به شرح مندرج در كنوانسیون حقوق كودكان سازمان ملل متحد تصویب شده طی قطعنامه شماره 25/44 مورخ 20 نوامبر 1989 مجمع عمومی سازمان ملل متحد، انجام دهند.

كنوانسیون مزبور كه از تاریخ دوم سپتامبر 1990 به مورد اجرا گذاشته شده است، كشورها را ملزم می‌نماید كه از جمله اقدامات زیر را انجام دهند:
1 - نقش مهمی كه وسایل ارتباط جمعی بر عهده دارند به رسمیت بشناسند و اطمینان حاصل كنند كه كودكان به اطلاعات و مطالب منابع مختلف ملی و بین‌المللی دسترسی داشته باشند.
2 - حق تعلیم و تربیت كودكان را به رسمیت بشناسند.
3- حق استراحت كودكان و داشتن فعالیت‌های تفریحی و بازی‌های متناسب با سن آنها و مشاركت آزادانه در برنامه‌های فرهنگی و هنری را به رسمیت بشناسند.
4 - حق مراقبت از كودكان در مقابل سوءاستفاده‌های اقتصادی را به رسمیت بشناسند.
5 - از كودكان در برابر هر نوع سوءاستفاده دیگر مراقبت نمایند.
6 - هر نوع اقدامی كه برای محافظت از كودكان در برابر استفاده غیرمجاز از مواد مخدر و روان گردان لازم است انجام دهند.
به منظور بررسی موضوعات مربوط به محافظت از بچه‌ها در محیط سایبرنیتك، ITU از كشورهای عضو،  درخواست می‌نماید كه اقدامات زیر را انجام دهند:

ایجاد آگاهی عمومی
در خصوص موضوعات مربوط به مراقبت از كودكان در فضای سایبرنتیك و تعیین و شناسایی
خط‌مشی‌ها، بهترین اقدامات، ابزار و منابع برای تطبیق / استفاده در كشورشان، از كشورها و موسسات عضو ITU دعوت می‌شود كه جهت بالابردن ضریب امنیتی فضای سایبرنیتك و مراقبت از بچه‌ها در این محیط و در صورت امكان تأمین كارشناس و منابع مورد نیاز به منظور تبادل تجربیات و بهترین روش‌ها برای جاری ساختن امنیت اینترنت در خط‌مشی‌ها، مقررات و قوانین‌شان، بطور فعالانه در اجلاسیه‌های ITU شركت كنند.

شناسایی مخاطرات و آسیب‌پذیری كودكان در فضای سایبرنتیك
با توجه به تداوم توسعه اینترنت و سایر منابع برخط. در این رابطه از اعضای ITU دعوت می‌شود كه در تبادل تجربیات و تأمین كارشناس و منابع به منظور كمك به تقلیل مخاطرات برای بچه‌ها، با ITU مشاركت و همكاری داشته باشند.

محفوظ نگه داشتن منابع برای استفاده عموم
از كشورها و موسسات عضو ITU دعوت می‌شود تا ضمن ایجاد سهولت در مشاركت‌های استراتژیك بین‌المللی برای تعریف و انجام ابتكارات ملموس در مراقبت از كودكان در ارتباطات اینترنتی، به اشتراك دانش و تجربه خود بپردازند. ایجاد ظرفیت، به منظور تقویت پاسخگویی جهان در مراقبت از كودكان به هنگام مخاطره در فضای سایبرنتیك از اعضای ITU درخواست می‌شود تا مهارت لازم را كسب نمایند و راه‌كارهای هشدار دهنده را برای مقابله با تهدیدهای در حال رشد برای كودكان، زمانی كه در اینترنت جست‌وجو می‌كنند و به صورت برخط به اطلاعات دست می‌یابند، توسعه دهند.

موضوع روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی امسال، فعالیت‌های ITU را نه تنها در آن روز بلكه در سراسر سال و حتی در سال‌های آتی تحت تأثیر قرار خواهد داد. در ژنو طی مراسم با شكوهی كه بدین مناسبت برگزار می‌شود، جایزه روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی به شخصیت‌های برجسته‌ای كه به مراقبت از بچه‌ها در فضای سایبرنتیك كمك كرده‌اند، اعطاء خواهد شد.
میزگردهایی نیز به منظور افزایش و محافظت از حقوق كودكان در محیط اینترنت و همچنین جلسات متعددی برای بررسی نحوه تحقق اهداف WSIS برگزار خواهند شد. با توجه به موضوع روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی امسال، بیایید قاطعانه تصمیم بگیریم تا از كودكان در فضای سایبرنتیك مراقبت كنیم و حقوق غیرقابل انتقال آنان را در دسترسی به اطلاعات و دانش در یك شرایط مطمئن و امن ترویج نماییم.