نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

سازگاری حیرت انگیز ویندوز 7 با كامپیوترهای امروزیتعداد بازدیدکنندگان 3082 بازدید نسخه چاپی

بحث ارتقای سخت‌افزاری همواره یكی از اصلی‌ترین مشكلاتی بوده كه كاربران را از مهاجرت به سیستم عامل جدید باز می‌داشته است. زمانی به یاد می‌آورم كه قصد داشتم برای اولین بار روی كامپیوترم ویندوز 98 را نصب كنم. حدود 12 سال پیش بود و من در آن زمان یك دستگاه با پردازنده پنتیوم 120 با 16 مگابایت رم داشتم. با ترس و لرز ویندوز جدید را نصب كردم و سرعت كامپیوترم به قدری پایین آمد كه آفیس هم به سختی اجرا می‌شد. از سوی دیگر هم برخی از نرم‌افزارهایی كه قبلاً روی ویندوز 95 اجرا می‌شدند دیگر روی این سیستم عامل اجرا نمی‌شدند.

12 سال گذشته و هنوز هم با نصب ویندوز جدید با همین مشكلات دست و پنجه نرم می‌كنم! سیستم عامل ویندوز ویستا به تصدیق كارشناسان و حتی مدیران مایكروسافت به حق یكی از فاجعه‌بارترین محصولات مایكروسافت از تاریخ تأسیس این شركت بوده است. سیستم عاملی كه با بیش از 5 سال تأخیر منتشر شد و تازه به وعده‌هایی كه به كاربران داده شده بود در آن عمل نشد. نه خبری از فایل سیستم winFS بود و نه خبری از روانی كاركرد. سیستم‌هایی كه به راحتی با ویندوز XP كار می‌كردند دیگر توان كاركرد نداشتند. خبر خوبی برای شركت‌های تولیدكننده سخت‌افزار بود چرا كه موجی برای ارتقای سیستم‌ها در دنیا به راه افتاد. اما باز هم كاربران راضی نشدند. واقعاً خیلی جالب است، سرعت كار سیستمی با دو گیگابایت رم و یك پردازنده 2.8 گیگاهرتزی روی ویندوز ویستا، با سرعت كار سیستمی با نیمی از این امكانات روی ویندوز XP برابری می‌كند!!

مایكروسافت كمی پس از عرضه این فاجعه نرم‌افزاری به كاربران مژده داد كه می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌ای ویندوز ویستای خود را تحویل و دوباره یك نسخه جدید از ویندوز XP را ابتیاع كنند. كل ماجرا از بیرون به یك طنز تلخ می‌ماند، سیستم عاملی كه میلیون‌ها دلار خرج برداشته و دیر به بازار عرضه شده نه به وعده‌ها در آن عمل شد و نه توانست كاربران را راضی كند تا جایی كه خود شركت پیشنهاد كرد بیایید آن را پس بدهید. مایكروسافت برای بازگرداندن حداقل بخشی از آبروی از دست رفته خود تصمیم گرفت بلافاصله دست به كار شود و پروژه ویندوز 7 را كلید زد. این پروژه برعكس پروژه سیستم عامل ویستا (كه در ابتدا با اسم رمز لانگهورن شناخته می‌شد) با وعده‌های بزرگ آغاز نشد. همه تنها انتظار داشتند مایكروسافت این خرابكاری را به نحوی اصلاح كنند و این خود كار را برای مایكروسافت راحت نمود. این سیستم عامل كاملاً مطابق برنامه زمان‌بندی شده پیشرفت كرد و بالاخره ماه قبل به بازار عرضه شد. از قضا سیستم عامل خوبی هم از آب درآمد. جالب است كه در بیشتر مقاله‌ها به جای اینكه سرعت این سیستم عامل را با ویندوز ویستا مقایسه كنند، با سرعت ویندوز XP مقایسه می‌كنند.

در حوزه‌های دیگر هم كار برای مایكروسافت راحت‌تر شده بود. در زمان عرضه ویندوز ویستا بسیاری از كاربران (از شخصی گرفته تا شركتی) سخت‌افزار سیستم خود را ارتقاء داده بودند به همین دلیل در زمان عرضه ویندوز 7 دیگر با مشكل عدم سازگاری سخت‌افزاری با این سیستم عامل جدید روبرو نیستند. از این نظر می‌توان ویندوز ویستا را به نوعی جاده صاف‌كن ویندوز 7 نامید. بر اساس آخرین آماری كه منتشر شده هم اكنون در آمریكا 88 درصد كامپیوترها می‌توانند ویندوز 7 را اجرا كنند. از آنجایی كه ما ایرانی‌ها معمولاً سیستم‌های قدرتمندی داریم چرا كه همواره بیش از آنچه نیاز پردازشی داریم سیستم خریداری می‌كنیم، تا حدی می‌توانیم این آمار را به جامعه خودمان هم تعمیم بدهیم. پس عجیب نیست كه اكنون كاربران تا این حد نسبت به عرضه این سیستم عامل جدید هیجان‌زده باشند.

بنا بر این تحقیق كه در میان 450 هزار شركت آمریكایی به انجام رسیده است از هر 10 كامیپوتر در حال حاضر 9 كامپیوتر ویندوز XP دارند و این در حالیست كه از تقریباً هر 30 كامپیوتر تنها 1 كامپیوتر ویندوز ویستا روی خود دارد. مطابق این بررسی بیش از 65 درصد از كامپیوترهای امروزی قادر هستند ویندوز 7 را با تمام قابلیت‌هایش با سرعت بالا اجرا كنند. جالب است بدانید كه در زمان عرضه ویندوز ویستا تنها 6 درصد از كامپیوترها می‌توانستند از تمام امكانات آن استفاده كنند. با در نظر گرفتن تمام این موارد آینده ویندوز 7 از ویندوز ویستا بسیار روشن‌تر است چرا كه حداقل در حوزه سازگاری سخت‌افزاری دیگر با مشكلی مواجه نیست. البته برای سازگاری نرم‌افزارها هم ظاهراً روی این سیستم‌عامل پیش‌بینی‌هایی انجام شده است به شكلی كه امكان اجرای نرم‌افزارهای سازگار با ویندوز XP هم روی این سیستم عامل وجود دارد. در پایان به نظر می‌رسد بتوان این سیستم عامل را راه نجات مایكروسافت از بحران‌های دهه گذشته به حساب آورد.