نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

صدایی از جنس بلور با Creative GIGGAWORKS T40 Series IIتعداد بازدیدکنندگان 3323 بازدید نسخه چاپی

اسپیكرGIGAWORKS T40  ساخت شركت Creative در زمان عرضه خود به بازارهای جهانی توانست توجه بسیاری از دوستداران موسیقی را به خود جلب كند. كیفیت این اسپیكر به حدی بود كه همان ابتدا بسیاری از نشان‌ها را از سوی مجلات و سایت‌های مختلف سخت‌افزاری برای خود به ارمغان آورد. پس از این موفقیت كریتیو تصمیم به عرضه برادر كوچك‌تر و ارزان‌تر این اسپیكر با نام GIGAWORKS T20 به بازار گرفت كه آن هم از قضا با استقبال بسیار خوبی از سوی طرفداران اسپیكرهای ارزان قیمت مواجه شد. پس از این موفقیت‌های پی در پی بود كه كریتیو تصمیم گرفت سری دوم این اسپیكرها با نام GIGAWORKS T40 Series II را عرضه كند. این مدل با داشتن كیفیت بهتر  خود و البته با همان ظاهر قدیمی از قیمت بالاتری برخوردار است كه در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم. این اسپیكر همان سلف خود یك اسپیكر دو تكه ولی بزرگ است. كلیه درایوهای پخش صدا و حتی خروجی هوای Bass هم در خود آنها جای گرفته است. در واقع كریتیو با تكنولوژی انحصاری خود با نام BasXPort سعی كرده با حذف ساب ووفر همان كیفیت صدا را به شما عرضه كند. روی هر Satellite این مدل دو درایو زرد رنگ از جنس الیاف شیشه تعبیه شده است. این الیاف علاوه بر حساسیت بالای خود از استحكام خوبی هم برخوردار هستند كه موجب می‌شود جزئیات صدا به همراه صدایی قدرتمند به گوش شما برسند. مزیت دیگر الیاف شیشه این است كه در هر محیطی با دمای بسیار بالا و یا رطوبت زیاد هم همچنان كیفیت خوب صدا را حفظ می‌كنند. در بین این دو درایو یك درایو كوچك برای Tweeter جهت پخش صداهای زیر درنظر گرفته شده است. در قسمت بالا هم سوراخ خروجی هوای اسپیكر جهت پخش صداهای بم به چشم می‌خورد. نحوه قرار گیری و البته طراحی این سوراخ خروجی هوا از اصلی‌ترین نكاتی هستند كه در تكنولوژی BasXPort كریتیو به آنها توجه كرده است. تمام این عوامل موجب شده توان پخش 16 W در شرایط استاندارد RMS روی هر Satellite برای این مدل ایجاد شود.

این توان برای T40 سری اول تنها 14 وات بود. كنترلر های اسپیكر همه در كنار هم  در قسمت پایین یكی از Satelliteها تعبیه شده‌اند. این كنترلرها شامل یك كنترلر برای تنظیم صدا كه البته برای روشن و خاموش كردن اسپیكر نیز از آن استفاده می‌شود، یك كنترلر برای تنظیم سطح Bass و یك كنترل برای تنظیم سطح Treble صدا می‌شوند. در قسمت پایین آنها هم یك جك 3.5 میلیمتری برای اتصال هدفون در كنار یك ورودی AUX نصب شده است. قرار دادن جك هدفون در این قسمت واقعاً كار مناسبی بوده است، چرا كه در اسپیكرهای امروزی ظاهراً دیگر جك هدفون معنایی ندارد و یا اینكه در قسمت‌هایی نصب می‌شوند كه خود سازنده هم قطعاً نمی‌تواند از آن استفاده كند!

 

این اسپیكر را ابتدا با یك آهنگ با جزئیات صدای زیر زیاد بررسی كردم. جالب است بدانید كه روی این اسپیكر نواهای ریزی را شنیدم كه در سایر اسپیكرها روی همین آهنگ آنها تا كنون به گوشم نخورده بود. همچنین یك آهنگ قدیمی با نویز زیاد را روی این اسپیكر تست كردم كه سطح پخش نویزهای ریز روی اسپیكر را بسنجم. در این مورد نیز T40 به خوبی توانست كنار پخش آهنگ تمام نویزهای زیر موجود در آن را به خوبی پخش كند. تا اینجا كار این اسپیكر برای پخش صداهای زیر واقعاً عالی بود. در همین جا با دستكاری كنترلر Treble اسپیكر توانستم دقت پخش این صداها را به خوبی تغییر دهم. پس از آن نوبت به تست  Bass صدا رسید. برای این منظور از آهنگی كه پر از Bassهای تولید شده با سازهای الكترونیكی بود استفاده كردم. نمی‌توانم بگویم كه از این بخش راضی بودم ولی حداقل تا حدی می‌توانم آن را با توجه به ابعاد اسپیكر قابل قبول بدانم. به هر صورت نبود یك ساب ووفر مجزا در این مدل در این قسمت كمی عملكرد آن را ضعیف كرده است به خصوص اگر بخواهید از فاصله بیش از 3 متر به صدای آن گوش كنید.

بلندی صدا در این اسپیكر در سطح متوسط ارزیابی می‌شود. توجه كنید كه مقایسه بلندی صدای این مدل با سایر اسپیكرهای دو تكه نباید صورت بگیرد بلكه با اسپیكرهای در رده قیمتی همین مدل این مقایسه باید انجام شود. بله، برای یك اسپیكر دو تكه این بلندی صدا بسیار خوب است ولی از اسپیكری با این قیمت انتظار بیشتری می‌رود. بطور كل اگر خواهان صدایی با كیفیت عالی هستید و قصد دارید آن را از نزدیك، در كنار كامپیوتر خود بشوید GIGAWORKS T40 Series II می‌تواند جزو اصلی‌ترین گزینه‌های انتخابی شما باشد.