نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

رازهای File sharingتعداد بازدیدکنندگان 3948 بازدید نسخه چاپی

نویسنده: جوناتان پاركین
مترجم: احمد شریفی 

با وجود تیترهایی مانند «در فلان‌جا به‌اشتراك‏گذاران فایل مورد حمله ناگهانی پلیس قرار گرفتند» و «بعضی كشورها در مورد اشتراك‏گذاری فایل به قدر كافی سخت‏گیری نمی‏كنند»، مقصر نخواهید بود اگر تصور كنید همه اشتراك‏گذاران فایل به دلیل ارتكاب به یك جرم جدی گناهكار محسوب می‌شوند. فقط مطبوعات نیستند كه از اشتراك‏گذاری فایل شكایت می‏كنند. با وجود قانون جدید بین‌المللی تحت عنوان Digital Economy Bill كه تهدید می‏كند اشتراك‏گذاران فایل را هدف قرار ‏دهد و با توجه به اینكه هر كسی عقاید خود را در این باره به طور علنی ابراز می‏كند، فرصت را غنیمت می‏شماریم كه رازهای پشت پرده یكی از جنبه‏های پركاربرد كامپیوتر كه تا بیشترین حد مورد بدنامی و سوء تعبیر قرار گرفته است را آشكار سازیم.

به‌ اشتراك‏گذاری فایل چگونه صورت می‏گیرد؟ آیا می‏توانید بدون ترس از قوانین از آن استفاده كنید و به هر ترتیب چرا مایلید آن را امتحان كنید؟ ما همه موهومات مرتبط با این موضوع را آشكار می‏كنیم و پنهان‏ترین رازهای این تقریباً فناوری نسبتاً جدید ولی آسان برای استفاده را شرح می‏دهیم. 

راز یكم: این كار قانونی است 
احتمالاً پنهان‏‏ترین راز به اشتراك‏گذاری فایل این است كه این كار كاملاً قانونی است! افرادی هستند كه از اشتراك‏گذاری فایل برای اهداف غیر قانونی استفاده می‏كنند اما این امر این فناوری را غیر قانونی نمی‏سازد. در حقیقت، افراد زیادی هستند كه از فناوری به‌اشتراك‏گذاری فایل به روش‏های قانونی و به دلایل كاملاً مشروع استفاده می‏كنند. برای درك بهتر تفاوت اشتراك‏گذاری فایل به طور قانونی و غیر قانونی، نحوه اشتراك‏گذاری فایل را بررسی می‏كنیم. اشتراك‏گذاری فایل معمولاً به اصطلاحی به نام peer-to-peer یا نظیر به نظیر (P2P) اشاره دارد.

P2P جایگزینی برای شبكه‏سازی سنتی است؛ حالتی كه فایل‏هایی كه به اشتراك گذاشته می‏شوند در یك كامپیوتر بزرگ مركزی به نام سرور ذخیره می‏شوند. برای مثال، محتوای یك صفحه وب كه دارای تصویر و متن است در جایی از سرور ذخیره می‏شود و وقتی آدرس را در مرورگر وب تایپ می‏كنید، فایل‏های مربوطه جهت نمایش به كامپیوتر شما منتقل می‏شوند. اما با استفاده از روش P2P فایل‏ها در یك سرور ذخیره نمی‏شوند.

در عوض، در كامپیوتر سایر كاربران باقی می‏مانند و وقتی كامپیوتر شما فایلی را درخواست می‏كند، این فایل می‏تواند از كامپیوتر دیگری كه دارای یك نسخه كپی از فایل است، ارسال شود. اگر كامپیوترهای زیادی یك نسخه كپی داشته باشند، همه آنها می‏توانند بخش‏های مختلف آن را ارسال كنند. سپس این بخش‏ها در كامپیوتر مقصد بازسازی می‏شوند. یكی از مزایای این روش این است كه هزینه خریداری و مدیریت و نگهداری كامپیوترهای سرور را حذف می‏كند. همچنین دانلود یك فایل به صورت بخش به بخش از كامپیوترهای متعدد و نه فقط یك كامپیوتر سرعت این فرآیند را به طور قابل توجهی افزایش می‏دهد. فناوری لازم برای انجام این كار هیچ گونه مقرراتی را نقض نمی‏كند.

اما در بسیاری از گزارش‏های مطبوعاتی، از اصطلاح نظیر به نظیر در اشاره به كاربرد این فناوری برای اشتراك‏گذاری فایل‏های دارای حق نشر مانند موسیقی، بازی‏های كامپیوتری و فیلم استفاده شده است؛ در حالی كه فقط اگر دانلود این فایل‏ها بدون پرداخت هزینه آن به صاحب حق نشر صورت گیرد، صرفنظر از نحوه انجام آن غیر قانونی است. 

راز دوم: به‌اشتراك گذاری آسان است 
تصور غلط رایج دیگر این است كه اقدام به اشتراك‏گذاری فایل گیج‏كننده و دشوار است. این امر تا حد زیادی ریشه در این حقیقت دارد كه نمی‏توانید فایل‏ها را با استفاده از مرورگر وب از سرویس‏های اشتراك‏گذاری فایل دانلود كنید؛ بلكه باید برنامه‏ای را برای مدیریت دانلود نصب كنید. علاوه بر برنامه‏های مختلفی كه وجود دارند، سیستم‏های مختلف اشتراك‏گذاری فایل نیز برای استفاده در دسترس هستند.

مسلماً این كار ممكن است در ابتدا ناخوشایند به نظر رسد، اما با فرض اینكه می‏خواهید فایل‏ها را به طور قانونی و ایمن دانلود كنید، فقط یك سرویس وجود دارد كه باید نگران آن باشید و آن Bittorent  است. تا جایی كه به ما ارتباط دارد، فقط یك برنامه اشتراك‏گذاری فایل وجود دارد كه برای استفاده از Bitttorrent به آن نیاز دارید: uTorrent. uTorrent uTorrent كه مالك و سازنده آن Bittorrent است، برنامه‏ای ساده برای مدیریت دانلودهاست. این برنامه منابع سیستمی معدودی را اشغال می‏كند و تعداد نیازمندی‏های حداقلی آن كم است.

حتی می‏توانید آن را در یك كامپیوتر مجهز به ویندوز 95 نیز اجرا كنید. این برنامه همچنین بیشتر كارهای دشوار را طی مراحل نصب انجام می‏دهد و شروع به كار را برای شما آسان می‏سازد. می‌توان به سهولت فایل كوچك نصب این برنامه را از سایت www.utorrent.com بارگذاری و برای نصب آن، فقط باید روی فایل دو بار كلیك كرده، سپس از دستورالعمل‏های روی صفحه پیروی نمایید. خواهید دید كه uTorrent به طور خودكار تنظیمات فایِروال ویندوز را نیز در صورت لزوم پیكربندی می‏كند.

uTorrent پس از نصب، چند آزمایش ساده پهنای باند و شبكه را روی سیستم شما اجرا می‏كند تا مطمئن شود كه مسیریاب شما به درستی پیكربندی شده و حدود سرعت آپلود و دانلود را اندازه‏گیری كند. پس از انجام این آزمایش‏ها رایانه شما برای شروع اشتراك‏گذاری فایل آماده است. 

راز سوم: استفاده از آن آسان است 
متأسفانه مانند بسیاری از دیگر حوزه‏های مرتبط با كاربرد كامپیوتر، اشتراك‏گذاری فایل هم با اصطلاحات فنی خاص خود مانند هم‌نظیر‌ها(peers)، پورت‏ها، تورنت‏ها، ردیاب‏ها (trackers) و غیره همراه است. البته ممكن است خیلی‏ها بگویند كه این اصطلاحات چندان هم پیچیده نیستند كه ما را برنجانند. اما در حقیقت اكثر این اصطلاحات فنیِ بی‏معنی را می‏توان نادیده گرفت. وقتی uTorrent را نصب می‏كنید، این برنامه خود را به انواع مختلف فایل‏های Bittorrent مرتبط می‏كند.

پس از انجام این كار فقط باید تورنت مورد نظر برای دانلود را بیابید و روی آن كلیك كنید. سپس uTorrent فایل مورد نظر را دانلود می‏كند. یك نوار پیشرفت در پنجره اصلی uTorrent میزان دانلود فایل را نشان می‏دهد و پیامی شما را از اتمام دانلود باخبر می‏كند. ذكر این نكته مهم است كه در حین و پس از دانلود، فایلی كه دریافت می‏كنید، به طور هم‌زمان از طریق كامپیوتر شما با سایر دانلودكننده‏‏ها به اشتراك گذاشته می‏شود.

این بخش از كار در فرآیند به‌اشتراك‏گذاری فایل ضروری است: هر شخصی كه فایل را دانلود می‏كند به اشتراك‏گذاری آن با سایر دانلودكننده‏ها كمك می‏كند. معمولاً ادب اقتضا می‏كند كه اطلاعات را حداقل به همان اندازه كه خودتان دانلود كرده‏اید، با دیگران نیز به اشتراك بگذارید. برای مثال، اگر یك برنامه نرم‏افزاری 200 مگابایتی را دانلود می‏كنید، 200 مگابایت از آن را نیز با سایر كاربران به اشتراك می‏گذارید. 

آسان‏ترین روش برای انجام این كار این است كه اجازه دهید uTorrent به مدت یك ساعت یا بیشتر پس از اتمام دانلود كار كند. وقتی مدخل كنار فایل در ستون نسبت به 1 رسید (یعنی نسبت 1:1 از دانلودها و آپلودها) روی فایل راست كلیك كنید و برای توقف به‌اشتراك‏گذاری آن Remove (حذف) را انتخاب نمایید. 

راز چهارم: یافتن دانلودهای قانونی آسان است 
یك جست‌وجوی سریع آنلاین برای «torrent» انجام دهید تا بلافاصله تعداد زیادی از مطالب دارای حق نشری را كه دانلود آن غیر قانونی است، مشاهده كنید. شما مقصر نیستید اگر تصور كنید مطالب قانونی زیادی برای دانلود كردن وجود ندارد، اما در واقع این طور نیست. استفاده از ابزارهای به‌اشتراك‏گذاری فایل برای دانلود فایل‏های كوچك بی‏مورد است، زیرا این فایل‏ها ظرف چند ثانیه دانلود می‏شوند. اما در صورت تمایل به دریافت فایل‏های بزرگ مانند برنامه‏های نرم‏افزاری بزرگ یا حتی یك سیستم عامل، این ابزارها می‏توانند كمك بزرگی باشند.

برای مثال، دانلودهای Bittorrent برای بسیاری از بزرگ‌ترین برنامه‏ها و سیستم‏های عامل رایگان موجود است. اگر فایلی برای دانلود از طریق یك سرویس اشتراك‏گذاری فایل در دسترس باشد، یك تورنت باید در گزینه‏های دانلود فهرست شده باشد. گرچه بعضی اوقات ممكن است مجبور باشید در صفحه وب مورد نظر كمی جست‌وجو كنید. همچنین می‏توانید خودتان تورنتی را به صورت آنلاین جست‌وجو كنید.

اما جست‌وجو در گوگل كمی خطرناك می‌تواند باشد؛ زیرا همیشه نمی‏توانید فایل‏های قانونی را از انواع غیر قانونی ‌آنها تشخیص دهید. در عوض، می‏توانید از سایت‏های فهرست‏سازی تورنت بازدید نمایید. بسیاری از آنها مخصوص ردیابی دانلودهای قانونی هستند. این سایت‏ها فایلی ذخیره نمی‏كنند؛ بلكه صرفاً به مجموعه‏ای از فایل‏های قانونی كه می‏توان با استفاده از برنامه اشتراك‏گذاری فایل دریافت كرد، لینك می‏دهند. ده‏ها سایت از این دست برای انتخاب وجود دارد.

برای مثال، Legal Torrents به صدها موسیقی، فیلم، برنامه كامپیوتری و چیزهای دیگر لینك می‏دهد كه دانلود همه آنها رایگان و قانونی است. یا Public Domain Torrents دسترسی اشتراك‏گذاری فایل را برای ده‏ها فیلم و تصویر بدون حق نشر از جمله سریال كلاسیك ماجراهای شِرلوك هولمز و برخی شاهكارهای كمدی صامت چاپلین، كیتُن و مانند آنها، فراهم می‏كند.

از Etree.org نیز می‏توانید كنسرت‏های رایگان و با كیفیت سی‏دی خوانندگانی را دانلود كنید كه اجازه توزیع غیر تجاری و قانونی كنسرت‏های خود را می‏دهند. Jamendo یك ابزار اشتراك‏گذاری و دانلود موسیقی ارائه می‏دهد؛ البته موسیقی‏هایی كه تحت مجوز اشتراك‏گذاری رایگان Creative Commons و نه كپی رایت  منتشر می‏شوند. اگر بازی‏های كامپیوتری انجام می‏دهید، ممكن است به سایت www.gameupdates.org علاقه‌مند شوید. این سایت به پَچ‏ها (وصله‏های نرم‏افزاری)، به‌روزرسانی‏ها و تریلرها و چیزهای دیگر مربوط به بازی‌ها لینك می‏دهد. كاربران لینوكس هم لینك‏های دانلود زیادی را در سایت http://linuxtracker.org می‌توانند سراغ كنند. 

راز 5: از هر لحاظ رایگان نیست 
همه رازهای دیگر اشتراك‏گذاری فایل كه تاكنون آشكار كرده‏ایم حتماً به طور خوشایندی شما را غافلگیر كرده‏اند. اما یك راز وجود دارد كه ممكن است در هنگام دریافت صورتحساب پهنای باند شوك نسبتاً ناخوشایندی را برای شما به وجود آورد: اگر بدون احتیاط از اشتراك‏گذاری فایل استفاده شود، ممكن است برای شما هزینه‏بر باشد.

علت آن ساده است: به‌اشتراك‏گذاری فایل امكان دانلود داده‏های زیاد را برای شما فراهم می‏كند و در حین دانلود اطلاعاتی را نیز هم‌زمان برای سایر كاربران  ارسال می‏كنید. اگر سرویس پهنای باند شما محدودیتی را برای میزان اطلاعات قابل دانلود یا آپلود در نظر بگیرد، تبدیل شدن به یك كاربر مشتاق اشتراك‏گذاری فایل ممكن است شما را وادار به گذشتن از این محدودیت كند.

برای مثال، Talktalk (http://broadband.talktalk.co.uk) در انگلستان بسته‏ای تحت عنوان Essentials (ضروریات) را ارائه می‏دهد كه دارای مجوز دانلود 40 گیگابایت در ماه است. ممكن است زیاد به نظر رسد اما اگر فایل به اشتراك بگذارید ممكن است حتی برای مشتركان آن نیز به سرعت تمام شود؛ به خصوص اگر از سایر سرویس‏های آنلاین وابسته به پهنای باند مانند BBC iPlayer، VoIP و سایت‏های پخش موسیقی نیز استفاده شود.

سایر ISP‏ها معمولاً اجازه دانلود ماهانه «نامحدود» را می‏دهند، اما وقتی ضوابط و شرایط آن را بررسی می‏كنید اغلب متوجه می‏شوید كه منوط به یك سیاست استفاده «منصفانه» یا «قابل قبول» است كه اساساً بدین معناست كه ارائه‏دهنده خدمات اینترنتی حق محدود كردن استفاده یا كاهش سرعت اتصال شما را در صورتی كه فكر كند بیش از حد استفاده می‏كنید، محفوظ می‏دارد.

همچنین این امكان وجود دارد كه در ضوابط و شرایط اشتراك شما به میزان قابل قبول آپلود اشاره شده باشد كه ممكن است به نوبه خود استفاده از سرویس‏های اشتراك‏گذاری فایل و نظیر به نظیر را تحت تأثیر قرار دهد.  پس با در نظر گرفتن این نكته، قبل از اینكه استفاده منظم از سرویس‏های اشتراك‏گذاری فایل را شروع كنید همیشه كنترل كنید كه در هر ماه دقیقاً مجاز به دانلود یا آپلود چه مقدار از اطلاعات هستید.

اگر ارائه‏دهنده خدمات اینترنتی شما محدودیتی را تعیین كرده باشد، می‏توانید از ابزارهای رایگان موجود در اینترنت برای كنترل میزان دقیق اطلاعات مورد استفاده خود استفاده نمایید.همچنین مهم است كه موضوع امنیت را به طور مختصر مطرح كنیم. مانند هر گونه فایل دیگری كه از اینترنت دانلود می‏كنید، هر چیزی كه از طریق اشتراك‏گذاری فایل دریافت می‏كنید باید قبل از اقدام به باز كردن با استفاده از یك برنامه از نظر وجود ویروس و مانند آنها دقیقاً بازبینی گردد.

اما با فرض اینكه فایروال، آنتی‌ویروس و ابزار ضد جاسوسی خود را به‌روزرسانی می‏كنید، اشتراك‏گذاری فایل نمی‌تواند بیشتر از هر نوع دانلود دیگر یك تهدید امنیتی باشد. 

راز آخر: هیچ رازی وجود ندارد 
قصد داشتیم برخی موهومات مرتبط با اشتراك‏گذاری فایل را برطرف كنیم و رازهای این فناوری بزرگ را با شما در میان بگذاریم. نكته مهمی كه باید به خاطر بسپاریم این است كه اشتراك‏گذاری فایل غیر قانونی نیست، از آنچه فكر می‏كنید آسان‏تر است و از آن می‏توان برای دانلود سریع تمامی انواع فایل استفاده كرد. با وجود چند وب‏سایتی كه پیش‏تر به آنها اشاره شد، یافتن دانلودهای قانونی می‏تواند ساده باشد. بنابراین از فایل‏های دارای حق نشر دوری كنید و محدودیت‏های دانلود ارائه‏دهنده خدمات اینترنتی خود را كنترل كنید. خواهید دید كه اشتراك‏گذاری فایل می‏تواند یكی از سهل‌ترین روش‌ها برای دریافت سریع‏تر فایل‏ها باشد.

منبع: كامپیوتر اكتیو، مارس 2010