نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

گفت‌وگوی اختصاصی دنیای كامپیوتر و ارتباطات با اوسامو میورا مدیر عامل شركت سونی گلف
(در حاشیه مراسم معرفی نخستین تلویزیون سه‌بعدی سونی در ایران)تعداد بازدیدکنندگان 3125 بازدید نسخه چاپی

سه سال پیش در شماره 57 ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات، زمانی كه اوسامو میورا جایگزین ماسارو تاماگاوا شده بود، مصاحبه‌ای با ایشان انجام دادیم. امسال نیز در حاشیه مراسم معرفی نخستین تلویزیون سه‌بعدی ساخت سونی، بار دیگر گفت‌وگویی كوتاه با وی داشتیم كه نظر شما را به این گفت‌وگو جلب می‌كنیم. 

تلویزیون معرفی شده شما LCD است یا LED یا EDGE LED؟ 
اطلاعاتی كه برخی از رقبای ما ارائه می‌دهند در برخی موارد موجب گمراهی مصرف كنندگان می‌شود. تنها دو نوع تكنولوژی در تلویزیون‌های صفحه تخت وجود دارد. یكی تلویزیون‌های پلاسما است و دیگری تلویزیون‌های LCD، در تلویزیون‌های LCD نیاز به لامپ‌هایی است كه صفحه نمایش را از پشت روشن كنند. در تلویزیون‌های LCD معمولاً برای روشن كردن صفحه از لامپ‌های معمولی استفاده می‌شود. هر شركتی كه می‌گوید تلویزیون LED تولید می‌كند، در واقع از لامپ‌های LED برای روشن كردن صفحه استفاده می‌كند. سونی هم از این تكنولوژی استفاده می‌كند و شاید صحیح این باشد كه این نوع تلویزیون‌ها را LED Backlight LCD بنامیم؛ یعنی تلویزیون‌های LCD كه از نور LED برای روشن كردن صفحه استفاده می‌كنند. لامپ‌های LED نور بیشتری تولید می‌كنند به همین دلیل تلویزیون‌هایی كه از این لامپ‌ها استفاده می‌كنند، درخشان‌تر به نظر می‌رسند.

این لامپ‌ها از لامپ‌های معمولی گران‌تر هستند به همین دلیل تلویزیون‌هایی كه از این لامپ‌ها استفاده می‌كنند از تلویزیون‌های LCD معمولی گران‌ترند. در تلویزیون‌های سه‌بعدی نوعی نرم‌افزار برای خلق تصاویر سه‌بعدی گنجانده شده و كیفیت تصاویر در این نوع تلویزیون‌ها بسیار مهم است؛ به همین دلیل ما برای اینكه بتوانیم كیفیت تصاویر بهتری را ایجاد كنیم، حتماً به لامپ‌های LED نیاز داریم؛ پس در تلویزیون‌های سه‌بعدی نور پس‌زمینه از نوع LED است. 

در دمویی كه نمایش داده شد، شما از موتور پردازش تصویر قدرتمند تلویزیون‌های خود گفتید. شما با همكاری شركت‌های توشیبا و IBM پردازنده قدرتمند Cell را طراحی كرده و آن را در كنسول بازی پلی استیشن 3 خود استفاده كرده‌اید و الان توشیبا از این پردازنده برای پردازش تصاویر در تلویزیون‌های خود استفاده می‌كند. چرا سونی از این پردازنده در تلویزیون‌های خود استفاده نمی‌كند؟ 
همان‌طور كه شما هم گفتید سونی، توشیبا و IBM با همكاری یكدیگر پردازنده Cell را طراحی كردند و این پردازنده هم اكنون در كنسول‌های پلی استیشن 3 استفاده می‌شود. با توجه به هزینه‌های سنگین طراحی و تولید این پردازنده‌ها، ما تكنولوژی و سهم خود را در تولید این پردازنده به توشیبا فروختیم. چون بر این باور هستیم كه استفاده از این پردازنده به دلیل قیمت بالای آن، قیمت تلویزیون‌های ما را بسیار افزایش خواهد داد و مزیت رقابتی ما را كم خواهد كرد؛ به همین دلیل ما از این پردازنده در تلویزیون‌های خود استفاده نخواهیم كرد. 

شما صحبتی داشتید در زمینه برنامه‌هایی كه برای آموزش فیلم‌سازان برای ساخت فیلم‌های سه‌بعدی دارید. فیلم‌سازان ایرانی چگونه می‌توانند از این امكانات استفاده كنند؟ 
این امكانی است كه شركت فیلم‌سازی سونی در مقر اصلی خود در شهر Culver City كالیفرنیا ایجاد كرده است كه علاقه‌مندان باید از طریق این شركت برای آموزش اقدام كنند و در حال حاضر برنامه خاصی از طرف شركت ما و به طور اخص برای فیلم‌سازان ایرانی ارائه نمی‌شود. 

شما پیش از این مسابقه‌ای برای فیلم‌سازان جوان ایرانی داشتید كه با استقبال خوبی هم مواجه شد. فكر نمی‌كنید چنین برنامه‌هایی می‌تواند بسیار مفید باشد و در اشاعه تكنولوژی سه‌بعدی كمك كند؟ 
بله درست است. مخصوصاً چون صنعت سینمای ایران بسیار موفق بوده و در جهان نیز مطرح است، امكان چنین فعالیت‌هایی وجود دارد و احتمال اینكه ما بتوانیم در آینده تسهیلاتی برای حضور فیلم‌سازان ایرانی در مركز آموزش ساخت فیلم‌های سه‌بعدی سونی در كالیفرنیا فراهم شود نیز هست. 

آیا در حال حاضر تلویزیون‌های سونی كه در بازار ایران عرضه می‌شوند، مجهز به تیونر‌های دیجیتال DVB-T هستند؟
خیر 

آیا به دنبال عرضه این نوع تلویزیون‌ها به بازار ایران نیستید؟
این بستگی دارد به اینكه امكانات پخش تلویزیون هر كشور چگونه باشد. اگر تلویزیون دولتی ایران (IRIB) برنامه‌های خود را با این استاندارد پخش كند، ما هم محصولاتی متناسب با این تكنولولوژی به بازار ایران عرضه خواهیم كرد.   

ولی در حال حاضر تلویزیون ایران به صورت آزمایشی در برخی مناطق، از این استاندارد برای پخش برنامه‌های خود استفاده می‌كند. 
مدل‌های آتی سونی كه در آینده نزدیك به بازار ایران عرضه خواهند شد، مجهز به گیرنده DVB-T خواهند بود. 

آیا از تكنولوژی Parallex Barrier  كه امكان مشاهده تصاویر سه‌بعدی بدون استفاده از عینك را فراهم می‌كند، در ساخت تلویزیون‌های خود استفاده خواهید كرد؟ 
سونی بر این باور است كه تلویزیون‌های سه‌بعدی سونی با استفاده از عینك در حال حاضر بهترین كیفیت را دارا هستند و حداقل تا 5 سال آینده ما با تكنولوژی سه‌بعدی با عینك ادامه خواهیم داد. به باور ما تكنولوژی سونی در تلویزیون‌های سه‌بعدی برتر از تكنولوژی تمامی رقبای ما است و ما با اطمینان به مصرف‌كنندگان پیشنهاد می‌كنیم كه كیفیت تصاویر تلویزیون‌های ما را با سایر رقبا مقایسه كنند و مطمئن هستیم كه تلویزیون‌های ما را انتخاب خواهند كرد.  

تخمین شما از جایگاه فروش محصولات سونی در بازار ایران به نسبت سایر رقبا چیست؟
در هر محصول جایگاه متفاوتی داریم مثلاً در تلویزیون ما تقریباً 30 درصد سهم بازار را در اختیار داریم و تلاش می‌كنیم كه در رتبه نخست قرار بگیریم. در دوربین‌های فیلمبرداری نزدیك 60 درصد بازار را در اختیار داریم و اول هستیم. در فروش دوربین‌های عكسبرداری و سیستم‌های صوتی خانگی نیز مقام نخست را در بازار داریم. ما از مشتریان ایرانی بسیار سپاسگزاریم. مشتریان ایرانی مانند سونی عاشق تكنولوژی‌های پیشرفته هستند و به همین جهت محصولات سونی در بین آنها از جایگاه بسیار بالایی برخوردار شده است.