نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

ضرورت سرمایه‌گذاری برای مراكز داده بزرگ

در گفت‌وگو با كامل حكیم، مدیر عامل شركت پادتعداد بازدیدکنندگان 3512 بازدید نسخه چاپی

«سید كامل حكیم» مدیر عامل شركت پاد (پایگاه امن داده‌ها) است. وی متولد سال 1339 در خرمشهر است كه لیسانس فیزیك كاربردی (هسته‌ای) را از دانشگاه شیراز و فوق لیسانس مهندسی هسته‌ای را از دانشگاه صنعتی امیركبیر اخذ كرده است. در همان زمان دانشجویی با كمك دوستانش مجله علوم مهندسی را با روشی نوین منتشر می‌كردند كه البته به علت عدم حمایت مسئولان دیری نپایید. در این نشریه پدیده‌ها از دیدگاه How it works بررسی و تشریح می‌شدند. وی از سال 1377 وارد صنعت IT شد و مدیریت پروژه‌های مختلف را بر عهده داشت.

وی به آموزش و استانداردهای موجود در حوزه مراكز داده توجه ویژه‌ای مبذول می‌كند و از این رو تنها دارنده مدرك BICSI با عنوان RCDD (یا Registered Communication Distribution Design) كه مجوز استانداردسازی شبكه‌های رایانه‌ای است به شمار می‌رود. شركت پاد چند سالی است در زمینه مراكز داده به ویژه طراحی زیرساخت فیزیكی و استانداردسازی آن (كه TIA-942 مهم‌ترین آن است) فعالیت می‌كند. مطالعه و فعالیت از جمله نظارت در پروژه كارت هوشمند سوخت از جمله سوابق این شركت است. برای آشنایی بیشتر با این شركت و تجارب آن با مدیر عامل آن گفت‌وگویی انجام داده‌ایم كه در ادامه می‌خوانید.

مراكز داده در چند سال اخیر اهمیت فوق‌العاده‌ای یافته‌اند دلیل این موضوع چیست؟
● مراكز داده عموما سرمایه یك سازمان بزرگ را نگهداری می‌كنند كه اطلاعات آن سازمان است، پس این اطلاعات از طریق این مراكز به مشتریان سازمان ارائه می‌شود، اهمیت این مراكز، صرفه‌جویی در مجموعه‌های مشابه و موازی در نقاط مختلف است، به‌عنوان مثال به‌جای مجموعه‌های كوچك در نقاط مختلف یك كشور كه با سرمایه‌گذاری زیاد تاسیس می‌شود می‌توان مركزی واحد را برای این كار داشت كه راهبری، استفاده، كنترل و مانیتورینگ آن بسیار برای سازمان راحت‌تر خواهد شد، در حال حاضر این مسئله در جهان و در كشور، هم مورد توجه قرار گرفته است، اما آنچه حائز اهمیت است، این است كه این  مراكز چگونه و با چه كیفیتی راه‌اندازی شوند، متاسفانه در ایران، در همین بخش مشكل داریم، مثلا فضایی كه برای این كار در نظر گرفته می‌شود معمولا در سازمان‌ها عملا بخش مرده آن سازمان و ساختمان است كه بلااستفاده مانده است و بدین ترتیب عواملی مانند امنیت آن و این‌كه آیا در خط گسل زلزله یا آب‌های زیرزمینی  واقع شده و... مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

بدین ترتیب شما نكته اساسی را در موضوع مراكز داده، توجه به زیرساخت‌های این مركز می‌دانید، چه تعریفی از زیرساخت مراكز داده وجود دارد؟
● به‌طور كلی دو نوع زیرساخت در این زمینه مدنظر قرار می‌دهیم، یكی زیرساخت سرویس ، یعنی نظام نرم‌افزاری كه این مجموعه را كنترل می‌كند و خدماتی به كاربران می‌دهد، دیگری زیرساخت فیزیكی است كه شامل بخش‌هایی است مانند سیستم‌های برقی، خنك‌كننده، امنیتی.
 سیستم برقی شامل مسیرهای برقی و كابل‌كشی و UPS و ژنراتور و روشنایی و همچنین سیستم‌های پشتیبان همین سیستم‌ها می‌باشد در مراكز داده در 4 سطح پشتیبانی یا افزونگی تعریف شده‌اند كه به ‌Tier1 تا ‌Tier4 معروفند، مثلا در سطح TIRE1 در طول سال ممكن است مراكز داده برای چند ساعت خاموش شود و اتفاقی نیفتد، اما در ‌Tier4  كه متعلق به مجموعه‌هایی مانند بانك‌های بین المللی است حتی برای یك ثانیه هم وقفه در كار قابل پذیرش نیست، در ‌Tier4 هر بخشی از سیستم دو پشتیبان دارد كه در صورت ازكار افتادن هر كدام، دیگری وارد به كار مدار خواهد شد.

مسئله دوم، موضوع خنك‌كننده‌هاست كه نسبت به چند سال گذشته، اهمیت بسیاری پیدا كرده‌اند در سرورهای جدید، روش‌های قبلی كفاف خنك كردن را‌ نمی‌دهد، تحولی در این زمینه ایجاد شده كه كریدورهای سرد و گرم نامیده می‌شوند، در این سیستم‌ها، هوای خنك مستقیما داخل رك‌‌ها می‌شوند و سپس فضای بسته‌ای ایجاد می‌شود كه هوای گرم را از پشت گرفته و تبدیل به هوای خنك كرده و مجددا به جلوی سرورها تزریق می‌كند، این هوای خنك از لوله‌كشی هوای سردی كه توسط چیلرها وارد می‌شود نشات می‌گیرد، در حقیقت تكنولوژی باعث شده امكان واردكردن دو عنصر متضاد یعنی برق‌و آب به داخل مركز فراهم شود.

همین‌طور سیستم‌های امنیتی هم بخش دیگری از زیرساخت شمرده می‌شود كه خود شامل اعلام و اطفای حریق، دوربین‌های مداربسته، كنترل تردد و سطوح دسترسی و... هستند. از طرف دیگر چون زمان فعالیت این مراكز 365×24×7  است. برای افرادی كه در آنجا مستقر می‌شوند فضای ضروری و تسهیلات فراهم می شود. مسئله مهم، كنترل نرم‌افزاری است كه همه اطلاعات ضروری از قبیل شرایط محیطی و ... را در كنسولی ارائه نماید.

در حال حاضر كه موضوع مراكز داده در كشورمان مطرح شده، بحث مراكز ملی یا ICD ها هم وجود دارد، نظر شما در این خصوص چیست؟
● به‌نظرم نكته‌ای كه دربحث مراكز داده فراموش می‌شود، سرمایه‌گذاری‌ها موازی است، در حالیكه در دنیا، مراكز داده بزرگ با سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه انجام می‌شود، مثلا در كانادا دولت چنین كاری را برعهده گرفته‌است و تجهیزات سازمان‌های مختلف را CO-LOCATE  می‌كند، به این نظام در كشور ما توجهی نمی‌شود در نتیجه سازمان‌ها با نام یا برند یا گروه خاصی آشنا هستند و كار خود را به آنها واگذار می‌كنند در حالیكه ممكن است با استانداردهای روز جهانی چندان آشنا نباشند و نتیجه در عمل چیزی بیشتر از یك SERVER ROOM نیست.در كل به مبنای اساسی مركز داده توجه نمی‌شود كه باعث هرز رفتن سرمایه در كشورمان می‌شود، در این زمینه آموزش كارشناسان و مدیران می‌توانند بسیار موثر باشد و این موضوعی است كه مورد توجه ماست.

در مورد انتخاب داخل یا خارج كشور برای ذخیره كردن اطلاعات چه نظری دارید؟
● خوشبختانه در حال حاضر امكان و كارشناسان شایسته‌ای داریم كه می‌توانند نظام مناسب مراكز داده را محقق كنند، البته با استفاده برخی تجهیزات و تكنولوژی جهانی، و به همین دلیل الآن مراكز خوبی داریم كه مثال‌زدنی هستند و Tier3 را لحاظ می‌كنند البته در حد Tier4 متاسفانه هنوز نداریم! تبدیل سرمایه‌گذاری‌های كوچك به یك سرمایه‌گذاری بزرگ راه مناسب رسیدن به استاندارد كامل جهانی است. اما در حال حاضر استفاده از مراكز داده خارجی بیشتر برای هاستینگ یا میل‌سرور است  اما به‌زودی به نقطه‌ای می‌رسیم كه برای برخی خدمات به خارج از كشورمان نیازی نداشته باشیم.

شما در پروژه كارت سوخت هم حضور داشتید، در این زمینه یعنی طراحی و اجرای مركز داده چه تجربه‌ای در این پروژه بدست آمد؟
● همانطور كه گفتم انتخاب فضای مورد نظر این مركز معمولا تابع امكانات است كه گاه خیلی هم مناسب نیست. اما تجارب مناسبی در این زمینه وجود داشت به‌ویژه در استانداردها كه مورد توجه قرار گرفتند، از جمله نصب تجهیزات، كابل‌كشی و... كه اجرای قابل توجهی را شاهد بودیم.

به‌عنوان مدیرعامل شركت پاد، ماموریت اصلی این شركت را چه تعریف می‌كنید؟
● ماموریت اصلی پاد، راهكارهای end to end مركز داده برای سازمان‌هاست كه از شروع كار مانند مذاكره با كارفرما و بررسی نیازهای او، تبدیل آن به طراحی‌های ‌ مختلف و سپس طراحی كاندید و همچنین متدولوژی آن گرفته تا انتخاب برندهای مورد استفاده را شامل می‌شود كه در نتیجه یا مستندات مناقصه آماده می‌شود و یا مستقیما برای اجرا ارائه می‌شود.

ما سال‌ها در این زمینه به دنبال زیرساخت‌ فیزیكی مراكز داده بودیم  كه از حدود یك سال پیش با شركتی آلمانی به‌نام Rittal همكاری را آغاز كردیم،  Rittal شركت بسیار بزرگ سازنده تجهیزات برق و Cooling و راهكار جامع مراكز داده است. در ایران این شركت را به‌عنوان سازنده تابلوی برق می‌شناختند اما چند سالی است كه بخش IT آن فعال شده است  از جمله برند معروف HP را كه در ایران كاملا شناخته شده است، رك‌های آن توسط شركت Rittal ساخته می‌شود. برندهای بزرگ دنیا مانند DELL و IBM هم رك‌های خود را به این شركت سفارش می‌دهند. ما اطمینان داریم راهكارهای این شركت كاملا مناسب به‌نظر می‌رسد و شركت پاد توانایی ارائه و معرفی آنها را دارد و از جمله در نمایشگاه الكامپ آن‌را عرضه خواهیم نمود.