نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

مضاعف شدن تهدیدهای موبایلی

آنلاین / 24 فروردین 1390


تعداد بازدیدکنندگان 1518 بازدید نسخه چاپی

آخرین اطلاعات آزمایشگاه كسپرسكی، شركت پیشرو در ارائه راه‌حل‌های امنیت اطلاعات نشان می‌دهد تعداد برنامه‌های خطرناكی كه هدفشان دستگاه‌های همراه است، در فاصله آگوست 2009 تا دسامبر 2010 بیش از دوبرابر شده است.

به گزارش موسسه دیده‌بان آی‌تی، روابط عمومی كسپرسكی در ایران، در سال 2010 بیش از 65 درصد اغلب تهدیدهای جدید، نسبت به سال پیش از آن، هدفشان دستگاه‌های موبایلی بوده است و بیش از هزار گونه از 153 خانواده مختلف تهدیدهای موبایلی در پایگاه دادگان آزمایشگاه كسپرسكی تا پایان سال 2010 ثبت شده‌اند.

همچنان كه دنیس ماسلنیكوف، تحلیل‌گر ارشد بخش بدافزارهای كسپرسكی و نگارنده كتاب «پیشرفت بدافزارهای موبایل» در بخش 4، دیدگاه، می‌گوید:«تعداد پلتفرم‌هایی كه مورد هدف برنامه‌های خطرناك قرار می‌گیرند در سال 2010 گسترش چشمگیری داشت.»

محبوبیت روزافزون پلتفرم آندروئید نیز خواه‌ناخواه توجه تبهكاران سایبر را به خود جلب كرد: در آگوست 2010، نخستین برنامه خطرناك روی آندروئید شناسایی شد و از آن هنگام تعداد آن به 15 برنامه از 7 خانواه مختلف رسید.

نخستین تهدیدهای با هدف سیستم عامل آی‌فون اپل نیز طی این دوره گزارش گیری اخیر مشاهده شدند، اما فقط دستگاه‌هایی را كه به منظور نصب بازی‌ها و برنامه‌های غیراپلی قفلشان شكسته شده بود، آلوده كردند.

همچنان اغلب تهدیدهای موبایل هدفشان پلتفرم جاوا (J2ME) است؛ چرا كه توسط تعداد زیادی دستگاه‌های همراه پشتیبانی می‌شوند. این بدان مفهوم است كه تنها تلفن‌های هوشمند نیستند كه در معرض خطر آلودگی هستند و تلفن‌های ساده و معمولی نیز در معرض خطرند. دومین پلتفرم پرهجمه نیز سیمبین است و پایتون در مكان سوم قرار دارد.

دنیس ماسلنیكوف توضیح می‌دهد: «تروجان‌های پیامكی هنوز ساده‌ترین و موثرترین امكانی هستند كه از آن طریق كاربران تبهكار می‌توانند پول به دست آورند. علت آن هم نسبتا ساده است: هر دستگاه موبایلی، چه اسمارت فون باشد و چه یك تلفن همراه ساده، از طریق اكانت موبایل ارتباطی مستقیم با پول و دارایی صاحب موبایل دارد. همین «اتصال و ارتباط مستقیم» است كه تبهكاران سایبر به شدت مورد سوءاستفاده قرار می‌دهند.»

از سال 2010 به بعد، ارسال پیام‌های متنی پولی تبدیل به راهكار كسب درآمد غیرقانونی منحصر به فردی برای ویروس نویسان شد تا تهدیدهای با اهداف پلتفرم‌های مختلف را توسعه دهند. سایر ترفندهای غیرقانونی چون تغییر مسیر كاربران بانكداری اینترنتی موبایل به سایت‌های فیشینگ و سرقت پسوردهای ارسال شده از بانك‌ها به تلفن‌های همراه نیز مورد استفاده قرار گرفتند. هم‌اكنون تهدیدهای موبایلی از هر زمان دیگر پیچیده‌تر شده‌اند و مشتمل بر مسئله فوق‌العاده بات‌های موبایل و دیگر نرم‌افزارهای قابل كنترل از راه دور می‌شود.

طبق اظهار دنیس مسلنیكوف «ابزارهای حمله با موبایل كاملا به سطح جدیدی رسیده‌اند.»
كسپرسكی پیش‌بینی می‌كند تعداد آسیب‌پذیری‌های یافت شده در پلتفرم‌های موبایل افزایش یابد؛ همین طور تعداد تهدیدهای مربوط به آندروئید و پیش‌بینی می‌كند استفاده از شماره‌های كوتاه توسط تبهكاران سایبر تداوم خواهد یافت.

درباره آزمایشگاه كسپرسكی
آزمایشگاه كسپرسكی ارائه كننده نرم‌افزارهای امنیتی و حفاظت از سیستم‌ها در برابر تهدیداتی همچون ویروس‌ها، جاسوس‌افزارها، بدافزارها، نفوذگران، كلاهبرداری‌ها و هرزنامه‌ها است. محصولات آزمایشگاه كسپرسكی دارای بالاترین نرخ حفاظت از سیستم‌ها و  سریع‌ترین زمان نشان دادن عكس‌العمل در برابر تهدیدات هستند.

این محصولات برای كاربران خانگی، شركت‌های كوچك و متوسط، سازمان‌های بزرگ و كاربران موبایل ارائه می‌گردند. فناوری حفاظتی كسپرسكی همچنین در بسیاری از محصولات و خدمات شركت‌های امنیتی سراسر جهان به كار گرفته می‌شود.
لطفا برای كسب اطلاعات بیشتر با روابط عمومی در ایران تماس بگیرید.
موسسه دیده‌بان آی‌تی، روابط عمومی كسپرسكی در ایران
 تلفن: 88749410 الی 14 – فكس: 88749415 - همراه: 09195151165  
 پست الكترونیك: kaspersky@didehban.com