نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

ارتباط تنگاتنگ شركت‌ها و رسانه‌ها، رمز سلامت بازار IT كشورتعداد بازدیدکنندگان 2692 بازدید نسخه چاپی

* خسرو علی پناه- «شماره 100 ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات منتشر شد!» این جمله‌ای است كه برای خواندن آن كمتر از 10 ثانیه زمان صرف می‌شود ولی برای تحقق آن حدود 10 سال یا یك دهه زمان سپری شده است.

در این یك دهه ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات به عنوان ناظری بی‌طرف شاهد اتفاقاتی بود كه در بازار IT و ICT كشور رخ می‌داد و بسان آینه‌ای شفاف، سعی در انعكاس آنها می‌نمود.

در دهه گذشته حوزه شبكه یكی از فعال‌ترین و پر رونق‌ترین حوزه‌های مطرح در بازار IT و ICT دنیا بود. از مهم‌ترین اتفاق‌های این بخش، جدی شدن بحث شبكه‌های خانگی، معرفی تكنولوژی‌های مختلف شبكه‌های Wireless و استقبال گسترده از آنها بوده است.

 در حال حاضر شبكه‌های Wireless روزبه‌روز عرصه‌های بیشتری را در شبكه سازی آسان، بدون دردسر، مقرون به صرفه و سریع می‌گشایند بطوری كه از محیط‌های خانگی تا سازمان‌های بسیار بزرگ با رغبت از این تكنولوژی استفاده می‌كنند.

به ویژه سازمان‌های بزرگ و با محیط‌های سازمانی گسترده با ورود تكنولوژی‌های جدید نظیر Virtual Wireless Networking نگرانی تداوم ارتباط، امنیت اطلاعات و سرعت انتقال اطلاعات را ندارند.
 اجزای ICT نظیر بستر اینترنت، پردازشگرها، سیستم‌های عامل، نرم‌افزار‌های ابزار و بالاخره تكنیك‌های شبكه‌سازی با هماهنگی هم در حال رشد می‌باشد و بسان یك اركستر هماهنگ مشغول نواختن نغمه‌های دلپذیری هستند كه روزبه روز دنیای ارتباطات را زیباتر و انسان‌‌ها را در نقاط مختلف این كره خاكی به هم نزدیك تر می‌كنند.
 
این امر رسالت فعالان بازار و رسانه‌های كثیرالانتشار در حوزه IT و ICT كشور را دو چندان كرده است.
رسانه‌ها و فعالان بازار باید با همكاری بیش از پیش، دوش به دوش هم سعی در معرفی و ارائه آخرین فناوری‌ها و محصولات عرضه شده به كاربران ایرانی نمایند.

 اگر اطلاع رسانی شفاف، سالم و كامل در كنار عرضه به موقع تكنولوژی و محصول به بازار قرار گیرد، حاصل كار، رضایت كاربران از رسانه‌ها و شركت‌های فعال در بازار خواهد بود كه حداقل مزیت آن سود بیشتر برای هر دو مجموعه رسانه‌ها و شركت‌های فعال در بازار است.

توسعه چنین ارتباطی بین شركت‌ها و رسانه‌ها سبب ساز بازاری سالم تر و به روزتر در مقایسه با سایر بازار‌های جهانی می‌شود. ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات را می‌توان مثالی مناسب از این رابطه سالم دانست كه همواره سعی كرده با حفظ رابطه خود با شركت‌های ارائه كننده محصولات و تكنولوژی‌های High Tech در بازار، محتوایی غنی، مناسب و به روز را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد كه از این حیث باید به فعالان این رسانه خسته نباشید گفت.

البته در این سال‌ها انتقاداتی هم به نحوه كار این رسانه وارد است كه از جمله آنها می‌توان از نظر محتوایی به عدم پرداختن به موضوعات روز و مبتلا به جامعه ICT كشور و از نظر قالب به مواردی چون عدم صفحه بندی مناسب و استفاده از شیوه‌های قدیمی در آذین بندی صفحه روی جلد مجله اشاره كرد كه می‌دانم مسئولان این رسانه مجدانه سعی در رفع این نواقص دارند.

در پایان برای خانواده پرتلاش ماهنامه «دنیای كامپیوتر و ارتباطات» آرزوی موفقیت می‌كنم.

* مدیرعامل شركت ساخت سیستم