نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

ارتباط بین بخش خصوصی و دولتیتعداد بازدیدکنندگان 2743 بازدید نسخه چاپی

* علی عباس‌نژاد- فعالیت حرفه‌ای رسانه‌ای، آن هم رساندن ماهنامه‌ای به صدمین شماره، بدون شك هم صبر و طاقت بسیاری می‌طلبد و هم تلاش فزاینده‌ای را طلب می‌كند. انتشار ماهنامه‌ای در بخش خصوصی و حوزه آی‌تی كه هم مدعیان بسیاری دارد و هم متولیان بی‌شماری، بی‌شباهت به بندبازی نیست؛ اگر كه بخواهید هم مدافع بخش خصوصی باشید و هم گوشه چشمی به بخش دولتی داشته باشید!

اما با این اوصاف، دوست عزیز، آقای اروج‌زاده ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات را به سلامت به صدمین شماره رسانده كه جای تبریك بسیار دارد. به رسم دیرینه‌ در چنین مناسبت‌هایی، باید نگاهی به گذشته داشت و نقشه راهی را برای آینده ترسیم كرد كه قطعاً در ماهنامه همین اتفاق افتاده است.

اما آنچه كه به نظر نگارنده در اینجا می‌رسد، تنظیم روابط بین ماهنامه با بخش خصوصی و دولتی است. موضوعی كه همواره در نگاه به عنوان یك ناظر بیرونی دیده‌ام، تسلط بخش دولتی بر جریان و پردازش خبر است.

حتی در مراسم جوایز ایتا كه چندی پیش توسط بخش خصوصی برگزار شد، نیز عمده سخنرانی‌های مهم را دولتی‌ها انجام دادند و خبری از خصوصی‌ها نبود. شكی ندارم كه بخش دولتی كه پروژه‌های بزرگ و پرداخت‌های بزرگ را در اختیار دارد، قابل چشم‌پوشی یا نادیده گرفتن نیست، كه انجام چنین كاری به صواب نیز نیست.

اما باید به عنوان یك دیدگاه حداقلی، اهمیت رسانه‌های بخش خصوصی را در فربه نمودن این بخش درنظر داشت و از هیچ تلاشی به این منظور فروگذار نكرد. گیرم كه شركت‌های فعال همواره آماده ارائه آگهی یا انجام حمایت‌های مالی از رسانه‌ها نباشند، آیا نباید با حمایت آنان، زمینه‌های شكوفایی حوزه مورد علاقه همه را فراهم نمود؟

گمان ندارم كه رسالت رسانه‌های حوزه آی‌تی، حمایت تام و تمام و یا صرف هزینه برای شركت‌ها است، اما در تعاملی دوجانبه و نه الزاما برابر و پایاپای، باید كه بتوان طی فرآیندی سودآور و دوجانبه، ذینفعان را منتفع كرد.

نگارنده به عنوان یك ناظر بیرونی هنوز هم علاقه‌مند است كه همواره چهره‌های فعالان بخش خصوصی را بر جلد نشریات ببیند و گفت‌وگوهای آنان را در مجلات بخواند و در بین آنها نیز اخباری را از حوزه بخش دولتی بخواند. شاید به گزاف نباشد كه در یكصد شماره بعدی، ماهنامه دنیای كامپیوتر را در این هیئت جدید ببینیم.

* مدیرعامل موسسه كهكشان نور